Hedvábí: poznejte jeho výhody a zjistěte, jak se o něj správně starat
Máte vyhlédnuté šaty z pravého hedvábí a nejste si jistá, zdali si je pořídit? Přírodní materiály jsou stále v oblibě a platí to i o hedvábí, které nabízí vlastnosti, s nimiž se určitě ztotožníte. Pravé hedvábí je lehounké jako vánek a prodyšné. Šaty z něho ušité vypadají opravdu luxusně. Co dalšího můžete od tohoto materiálu očekávat?
Co se v článku dozvíte?
Z historie výroby hedvábí
Archeologické nálezy dávají tušit, že hedvábí vyráběli ve staré Číně již v období mladší doby kamenné. Už tenkrát si obyvatelé staré Číny všimli pozoruhodného nočního motýla bource morušového, jehož larvy při vytváření kokonů produkují jemné, a přitom velmi pevné vlákno, jež se dá využít k výrobě látek. A hedvábí bylo na světě. Víte, že z jednoho kokonu lze získat až 500 metrů nepřerušeného hedvábného vlákna?
Až do 6. století si držela Čína výhradní právo na výrobu tohoto lukrativního zboží, které vyvážela do Persie či Říma. Na ty, kteří by se pokusili o vývoz výrobního postupu, čekal trest smrti. K rozšíření výroby hedvábí do jižní části Evropy, zejména Itálie, napomohly křižácké výpravy.
Jaké druhy hedvábí existují?
V současné době patří k největším producentům přírodního hedvábí tradičně Čína, dále Indie, Uzbekistán a Turkmenistán. Vyrábí se nejen z kokonů bource morušového, ale také bource dubového (hedvábí zvané tussah). Z kokonů martináče pajasanového vzniká hedvábí zvané eri neboli peace silk, které je považováno za nejkvalitnější. Při jeho výrobě nedochází k usmrcování housenek, je tedy ekologičtější.
Nejdražším typem hedvábí je krásně lesklá a velmi odolná muga, vyráběná v Assamu v Indii z motýla Antheraea assamensis.
Jaké výhody nabízí přírodní hedvábí?
Pravé hedvábí nabízí luxusní vzhled s jemným, tlumeným leskem. Má výborné termoregulační vlastnosti – v zimě zahřeje a v létě chladí, takže se dá nosit prakticky po celý rok. Vzhledem k tomu, že je antibakteriální, je oblečení z něj vhodné také pro alergiky. Velkou výhodou přírodního hedvábí je to, že nezadržuje pach. Šaty nebo halenku z hedvábí tak stačí po svléknutí vyvětrat, není třeba je ihned prát.
Jak se o hedvábí správně starat?
Někdo může namítnout, že oblečení z hedvábí se hodně mačká. To je sice pravda, na druhou stranu se zase poměrně rychle vyvěsí, když ho máte na sobě. A nevýhodou může být i náročnější údržba oblečení z hedvábí.
Jak prát hedvábí?
Hedvábí perte jedině v ruce a nikdy ho silou neždímejte. Některé kousky sice výjimečně snesou i automatickou pračku se speciálním programem pro hedvábí, vždy ale je třeba používat jemný prací prášek. Jinak přírodní vlákna ztrácí svůj typický lesk a další jedinečné vlastnosti. Další možností je odnést oblečení z hedvábí k vyčištění do čistírny, což je asi nejjistější volba. Při nešetrném praní totiž může dojít k trvalému zkrabacení látky. Přírodní hedvábí nesnese sušení na přímém slunci a praní v mýdle.
Jak žehlit hedvábí?
Žehlení doporučujeme jedině na nízkou teplotu (do 100 °C), protože hedvábí se snadno spálí. Před samotným žehlením doporučujeme hedvábí orosit vodou, čímž odstraníte velký náboj statické elektřiny.
Umíte poznat pravé hedvábí?
V obchodech občas narazíte na oděv se štítkem silk, který ale přírodní hedvábí viděl snad jen z rychlíku. Jak tedy poznat pravé hedvábí? Můžete si doma udělat jednoduchý test.
Když totiž vezmete tenkou nit z tohoto oděvu a zapálíte ji, je-li z pravého hedvábí, tak rychle shoří. Bude-li však z umělého vlákna, seškvaří se. Samozřejmě tím nechceme navádět k otrhávání nitek z oděvů v obchodech. Vždy se ale vyplatí dávat velký pozor na označení látky. Pokud tam stojí pouze silk, velmi pravděpodobně se jedná o látku z umělých vláken. Přírodní hedvábí bývá označeno jako pure silk nebo natural silk.
Podle kvality příze rozeznáváme tři základní druhy přírodního hedvábí:
- Gréž – nejvyšší kvalita
- Buret– vyrábí se z hedvábného odpadu
- Dupion – jedná se o spřádanou přízi, která nemá stejnou tloušťku.
Z hedvábných kostýmovek (dupion) se šijí elegantní dámské kostýmky i kvalitní pánské obleky. Z buretu je zase možné vidět ležérnější druhy oblečení. Hedvábný žerzej, žoržet, šifon či krep jsou ideální na letní topy a tuniky nebo lehoučké šaty. Hedvábné ovšem mohou být i šátky nebo pánské kravaty.
Proč si pořídit letní šaty z pravého hedvábí?
Koupit letní šaty z hedvábí se skutečně vyplatí, přestože je finančně nákladnějším materiálem. Je to dáno zejména tím, že v létě příjemně chladí, což se například o polyesteru říct nedá. Ten dělá pravý opak, v horkém dni je v něm k nevydržení. Při nošení hedvábných šatů budete mít pocit, že na sobě máte něco opravdu jemného, co na vás bude lehounce povlávat.
Kolekce letních šatů z hedvábí nabízejí známé světové značky, jako jsou:
- Camilla – šaty australské značky v etno stylu inspirované různými kulturami s krásnými květinovými vzory i rozevlátými střihy
- Karl Lagerfeld – šaty nezapřou francouzský styl v klasické kombinaci černé, bílé nebo červené barvy
- Guess – šaty v dlouhé siluetě i romantickém stylu
- Tommy Hilfiger – casual šaty v mini, midi i maxi délce
- Twinset – italská značka vsadila na maxi šaty i v mini délce s květinovým potiskem i moderní růžové barvě
- Pinko – luxusní značka z Itálie přináší zajímavý vzhled letních šatů v ženské siluetě v moderních barvách
Kromě letních šatů můžete mít z pravého hedvábí i další součásti vašeho dámského šatníku. Co říkáte na hedvábnou halenku, která bude elegantním doplňkem sukně i kalhot. Koupit lze i šátky z pravého hedvábí, jež bývají často ručně malované, a proto je směle můžeme považovat za malá umělecká díla, jež povznesou váš outfit na vyšší úroveň. S šátky je možné různě experimentovat a mít jich ve své zásobě hned několik.
Hedvábí je materiál, jenž si určitě oblíbíte. Jeho kladné užitné vlastnosti vysoce převyšují nevýhody, jenž se mu pochopitelně také nevyhýbají. Pro hedvábí však hovoří to, že jeho kvalita je ověřena léty používání. Strojily se do něho urozené dámy už v dávné minulosti a nosí se i v současné době. Dáte i vy letos šanci hedvábí? Určitě nebudete litovat.