Jak 100% poznat pravou kůži a nenechat se napálit?

Publikace: 12.09.2022

Pravá kůže vydrží dlouhé desítky let. Jenže obchodníci tímto termínem někdy označují i koženku, která už zdaleka nedosahuje takových kvalit. Naučíme vás, jak poznat pravou kůži a koupit pouze to nejlepší zboží.

Umělá vs. pravá kůže

Jak poznat pravou kůži a co je koženka? Pravá kůže je pouze ta z kůže zvířat. Má charakteristickou vůni, je měkká a tvarově přizpůsobivá. Čerstvý vzduch, vydatná strava, absence stresujících podnětů – na kvalitu kůže má vliv život zvířete. Každá kůže je proto originál, díky čemuž jsou následně zcela unikátní i kožené výrobky.

Umělá kůže neboli koženka je vyrobena z tkaniny + polyuretanu a následně ošetřena barvivem či voskem. Moderní je také tzv. eko kůže. Ani ta ale s pravou kůží nemá nic společného. Jde o umělý materiál z polyuretanu a bavlněného podkladu. Označení eko nese z důvodu, že se při zpracování klade větší důraz na ekologii.

Hlavním rozdílem mezi pravou kůží a koženkou je životnost. Zatímco první jmenovaná vydrží dlouhé desítek let, koženka brzy popraská a její horní vrstva se začne odlupovat. Velkým nepřítelem syntetické kůže je sůl – zimním botám škodí ta používaná k posypu chodníků, bundám zase ta obsažená v lidském potu. To pravé kůži sůl významněji neublíží.

Druhy kůže

Na trhu existuje velké množství pravých kůží a je dobré se v nich alespoň zhruba orientovat. Rozdělit se dají podle toho, od jakého zvířete pocházejí.

  • Hovězina: Nejčastěji využívaný druh kůže, který se díky hustě propleteným vláknům pyšní výraznou strukturou.
  • Teletina: Dražší typ používaný zejména u luxusního koženého zboží, protože je výjimečně jemný a hebký na dotek.
  • Vepřovice: Kůže charakteristická dírkami po štětinách. Oblíbená je nejen pro svůj vzhled, ale také pro odolnost vůči vzniku odřenin.
  • Kozina: Výraznou strukturou připomíná hovězinu. Možná vás překvapí, že se jedná o jednu z nejdražších kůží na trhu. Důvodem je horší dostupnost, obvykle je nutné ji dovážet z Afriky.
  • Ostatní druhy jako jelenice či ovčí kůže + exotické kůže jako krokodýlí, ještěrčí či žraločí.

Druhý způsob dělení kůží je dle jejich zpracování. Z tohoto pohledu existuje spousta druhů, mezi ty nejčastější patří:

  • Hermes: Jako Hermes se označují usně exkluzivně vyráběné pro luxusní značky v italských koželužnách.
  • Hladká: Mezi nejoblíbenější typy patří hladká kůže bez jakýchkoliv motivů. Případná barva se jí dodá technikou tamponování.
  • Vlisová: Zajímavé obrazce se do kůže vlisují teplem a tlakem. Často se kombinuje s hladkou kůží.
  • Vlasová: Vlasové motivy v podobě tenkých rovných linek se rovněž vytváří lisováním.
  • Kroko: Levnější alternativou k pravé krokodýlí kůži je hovězí useň v úpravě kroko. Lisováním se na ní utvoří krokodýlí šupinaté vzory.
zdroj: Clay Banks / Unsplash

Tipy, jak rozeznat pravou kůži od koženky

Rozhodli jste se investovat do kvalitní kožené kabelky nebo třeba kožené bundy? Možná vás napadlo orientovat se podle ceny. To však nestačí. Mnohé imitace drahých kousků jsou dnes dovedené k dokonalosti a jejich výrobci na nich hodlají patřičně vydělat. I produkty z umělé kůže proto prodávají za vysokou cenu. Zkuste na to raději jít jinak.

  1. Podívejte se na symboly uvedené na etiketě. Obrázek zvířecí kůže značí, že se jedná o výrobek z pravé kůže. Kosočtverec oproti tomu označuje syntetický materiál, obrázek vláken (někteří ho popisují jako rohožku) zase textil.
    I když objevíte symbol zvířecí kůže, pořád ještě bohužel nemáte vyhráno. Etikety je totiž možné padělat –⁠ a často se tak skutečně děje. Každopádně pokud před sebou máte produkt se štítkem „umělá kůže“, můžete si být jistí, že se s největší pravděpodobností nejedná o pravou kůži.
    Tip: Cílem padělatelů se staly i mnohé známé značky. Nespalte se a přečtěte si naše tipy, jak poznat originál Tommy Hilfiger či originál Calvin Klein
  2. Dříve znalci k posouzení pravosti používali výhradně svůj čich. Dnes už to není tak jednoduché, protože existují parfémy věrně imitující charakteristický zápach kůže. Přesto si ke zboží zkuste přivonět. Když ucítíte plast či chemii, nos a ruce pryč.
  3. Pravá kůže zpravidla není dokonalá. Zaměřte se proto na okraje koženého výrobku. Jsou lehce roztřepené, anebo perfektně zarovnané? První případ ukazuje na pravou kůži, druhý na tu umělou.
  4. Podívejte se na kůži pěkně zblízka, případně si na pomoc vezměte lupu. Jsou póry stejně velké a dokonale pravidelně uspořádané? Pak se pravděpodobně jedná o uměle vyrobený materiál.
  5. K posouzení pravosti zkuste využít i další smysl: hmat. Produkt si pořádně osahejte. Pravá kůže je příjemně hebká na dotek. Navíc je hodně flexibilní, takže se po ohnutí rychle vrací do své původní podoby. Až příliš hladký povrch a zároveň menší pružnost ukazují na syntetickou kůži.
  6. Hmatem můžete ověřit ještě to, jak dobře kůže vede teplo. Když na výrobek položíte ruku a pár minut ji tam ponecháte, pravá kůže se lehce zahřeje. To koženka zůstane chladná.
  7. Vyzkoušet můžete test s vodou. Na kožený kousek, který chcete otestovat, kápněte trochu vody. Pravá kůže jí část absorbuje, po té umělé jen volně steče pryč.

Autor článku

Pavla Hejduková

Redaktor

„Jsem Pavla – profesně copywriterka, ve volném čase cestovatelka s vášní pro módu. Mou největší neřestí jsou tenisky. Pravidelně vyrážím na cesty a s sebou si balím zásobu bot, abych je mohla otestovat v různých podmínkách. O ničím nezkreslené zkušenosti a dojmy se pak ráda dělím v recenzích a podrobných článcích. Mimo to se věnuji testování módních e-shopů. Dokážu vám tak poradit, jak poznat bezpečný obchod, kdy máte nárok na vrácení peněz za zboží a kterým e-shopům se raději vyhnout obloukem.“