Jak se správně změřit: Postup krok za krokem, který zvládnete i sami

Publikace: 23.10.2022

Odrazuje vás od nákupů na internetu strach, že se netrefíte do své velikosti a budete muset zboží vracet? Pokud znáte své aktuální míry, objednat si skvěle padnoucí oblečení online není žádná věda. S našimi radami, jak správně měřit míry, si ušetříte zklamání a spoustu starostí s vracením objednávek. Co tedy dělat, abyste se vždy trefili do velikosti?

Jak změřit výšku postavy?

Potřebujete si změřit svou výšku, ale nemáte žádného asistenta, který by vám s tím pomohl? Obavy stranou, toto přece zvládnete i sami. Vyzkoušejte jeden z těchto chytrých způsobů:

Vezměte si svinovací metr nebo měřicí pásmo, tužku, knihu a vyberte si vhodné místo pro měření, kde se můžete postavit na tvrdou rovnou podlahu zády ke stěně a máte možnost udělat drobnou značku tužkou na zeď. Abyste dosáhli co nejpřesnějšího měření, nestůjte na koberci, buďte naboso a vybírejte si místo v rohu či blízko dveří, abyste metr vedli opravdu rovně. Dobré je postavit se naproti zrcadlu, odstranit si z vlasů gumičky, čepici či čelenku.

Rozpusťte si vlasy, postavte se zády ke stěně, chodidla mějte u stěny co nejrovněji, aby se hlava, ramena, záda a paty dotýkaly stěny. Dívejte se rovnou před sebe, v jedné ruce držte knihu, umístěte ji kolmo na hlavu a přitlačte ji ke stěně. V zrcadle zkontrolujte, zda je kniha vodorovně s podlahou a kolmo ke stěně, a zda knihu nedržíte šikmo. Opatrně odstupte a dejte pozor, abyste neposunuli knihu. Označte místo pod knihou a můžete měřit – od podlahy až po značku.

Pokud nemáte po ruce metr, dalším způsobem, jak měřit postavu, je využít provázek a předmět, u něhož znáte jeho délku (například kniha o výšce 21 cm). Přikládejte předmět k provázku a vyznačte na něm místa, kde končí, abyste si vyrobili provizorní metr. Potom se postavte ke stěně stejně jako při prvním způsobu a vypočítejte svoji výšku. Tato metoda sice není tak přesná, ale v nouzi může posloužit.

Jak změřit obvod hrudníku?

Obvod hrudi měříme v nejširším místě přes prsa. Měřte se bez podprsenky, máte-li velká prsa, můžete si nechat nevyztuženou podprsenku (toto platí zejména v případě, že si kupujete podprsenku. Pokud se chystáte na nákup topu, šatů nebo halenky, klidně si podprsenku, kterou pod oděvem budete nosit, nechte ). U žen se nejširší místo obvykle měří přes bradavky, u mužů v podpaží.

Vezměte metr a veďte jej vodorovně kolem hrudníku v nejširším místě. Stůjte rovně, nehrbte se a konce metru spojte vpředu, abyste dobře viděli na číslo. Dávejte pozor, aby se vám metr nikde nezkroutil.

Jak změřit obvod pasu?

Víte, kde se měří obvod pasu? Možná na první pohled banální otázka, ale je důležité, abyste věděli, kde přesně je třeba míry odebrat. Obvod pasu měříme v oblasti pupíku, v místě, kde je vaše postava nejužší. U žen je to zpravidla okamžitě viditelné, kousek nad pupkem, ale u mužů toto místo nemusí být na první pohled tak jasně zřetelné.

Pomoci si můžete tak, že najdete horní hranu bederní kosti a poslední, spodní žebro. V polovině vzdálenosti těchto dvou orientačních bodů změřte pas. Metr veďte rovně a ne příliš těsně, nezadržujte dech, abyste nezkreslili výsledek.

Jak změřit obvod boků?

Kde se měří obvod boků? Metr je třeba držet vodorovně a těsně přiložený k tělu, ne však příliš, aby neškrtil. Ujistěte se, že měříte nejširší část beder. U každého je velmi individuální, kde přesně to je, závisí na postavě, proto možná bude zapotřebí několik měření krejčovským metrem na různých místech, abyste našli to nejširší.

Umístěte krejčovský metr na jeden bok, veďte jej přes hýždě až k druhému boku a poté metr přiložte ke konci metru na první bok, odkud jste začínali. Zkontrolujte v zrcadle, zda je metr vodorovně a nikde se nezkroutil. Pokud je vše v pořádku, přitáhněte jej tak, aby dobře přiléhal kolem boků. Ne však příliš těsně. Zapište si hodnotu a máte hotovo.

Méně obvyklé míry

  • Šířka ramen je vzdálenost mezi ramenními klouby a měří se vodorovně.
  • Hloubka prsou se měří svisle, je to pomyslná čára, která vede od nejvyššího místa ramene u krku po špičku prsu v místě, kde je nejširší.
  • Obvod pod prsy udává šířku vašich žeber pod prsy a měří se vodorovně.
  • Délka rukávu je vzdálenost mezi ramenním švem a manžetou rukávu a měří se po vnější straně s rukou nataženou v rovnoběžné poloze se zemí.
  • Přední délka do pasu se rovněž měří svisle od nejvyššího místa ramene až po místo, kde si měříte obvod pasu.
  • Boční délka kalhot se měří od místa, kde chcete, aby vám začínaly kalhoty, až po kotník. Pro lepší představu je to délka švu z vnější strany kalhot.
  • Délku vnitřního krokového švu zjistíte, pokud změříte vzdálenost od rozkroku po kotník. Je to šev z vnitřní strany kalhot.
  • Obvod stehna zjistíte, pokud změříte nejširší místo stehna. To se nachází obvykle kousek nad polovinou stehna blíže k trupu.
zdroj: Canva

Jak změřit míry oblečení?

Chcete-li si dát ušít oblečení na míru, nebo si vybrat nové přírůstky podle toho, které máte v šatníku a perfektně vám sedí, je užitečné změřit si své oblíbené kousky na příslušných místech a porovnat je s údaji ve velikostní tabulce.

Připravte si krejčovský metr, tužku a papír, kam si vše zaznamenáte. Pro měření mír není vhodný neohebný kovový metr, nedosáhnete jím přesných výsledků.

Jaké míry potřebujete znát u jednotlivých druhů oblečení?

Jak změřit míry šatů?

Zjistěte, jaký máte obvod přes prsa, pokud si vybíráte přiléhavé šaty, změřte si také obvod pod prsy. Kromě toho budete potřebovat obvod pasu a obvod boků. Naměřené údaje porovnejte s velikostní tabulkou u konkrétních šatů v e-shopu. Zajímat vás bude také délka šatů, ta se udává od ramene po spodní lem šatů. Je však třeba myslet na to, že ve skutečnosti bude kvůli ženským křivkám délka o něco kratší.

Jak změřit míry kalhot?

Aby vám kalhoty perfektně sedly, připravte si obvod pasu, obvod stehen, ale také boční délku kalhot a délku vnitřního krokového švu. Pokud máte pochybnosti a při porovnávání velikostní tabulky s naměřenými údaji se neumíte rozhodnout mezi dvěma velikostmi, vyberte si větší velikost. Zúžit se dá vždy, ale úzké kalhoty vám pohodlné nebudou.

Autor článku

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“