Jak sundat prsten z oteklého prstu? Vyzkoušejte tyto účinné metody
Prsten zaseknutý na ruce není nic příjemného. Ať už jste si nasadili menší prsten, než byste potřebovali, nebo vám ten váš sedí dobře, ale otekly vám prsty a teď nejde dolů, nemusíte se hned strachovat. V tomto článku se dozvíte, proč dochází k otokům rukou a jak dát prsten dolů bezpečně.
V článku se dozvíte:
Proč otékají ruce a prsty?
Důvodů, proč se vám prsten zasekl na prstu a nejde stáhnout dolů tak snadno, jak byste chtěli, může být mnoho. Někdy je tato nepříjemná situace způsobena píchnutím bodavého hmyzu, zraněním či artritidou, na vině ale může být i těhotenství či menší průměr prstenu, než byste potřebovali. Oteklé ruce vyvolává i přirozené zvětšení prstu způsobené přibývajícím věkem a teplé počasí během letních veder.
Zaseknutý prsten vám může způsobit vážné zdravotní komplikace, proto byste neměli čekat, až vás začne škrtit a vyvolá chronický stres či nepříjemné pocity. Kromě toho si zaseknutým prstenem můžete poškodit šlachové vazivo, riskujete ztrátu hmatového vjemu a omezení průtoku krve v postižené ruce. Což je poměrně dost důvodů, proč zakročit.
Jak sundat prsten z oteklého prstu?
Nedaří se vám prsten sundat z prstu pohodlně? Nemusíte panikařit ani ho strhávat dolů hrubou silou nebo hned volit radikální řešení a vytahovat brusku či objednávat konzultaci u chirurga. Máme pro vás tipy, díky kterým to snadno zvládnete. Podle situace si můžete vybrat jeden z nich nebo jejich kombinaci, aby bylo odstranění prstenu co nejjednodušší. Tyto metody, jak sundat prsten z oteklého prstu, se nám osvědčily nejvíce:
Kroucení
Nenáročná metoda, na kterou nebudete potřebovat nic speciálního, je kroucení prstenu. Jak na to? Uchopte prsten pevně mezi dva prsty druhé ruky shora i zdola. Následně současně jemně otáčejte prsten do stran a velmi mírně ho táhněte směrem ven. Všechno dělejte postupně, co nejmírněji, jak dokážete.
Pokud byste se totiž unáhlili a táhli příliš násilím, můžete otok ještě zhoršit a pak to půjde mnohem obtížněji. Točit prstenem můžete v jednom směru, ze strany na stranu a občas vyzkoušejte i jemné kmitání prstenem dopředu a dozadu.
Redukce otoku
Dostat oteklý prst na ruce alespoň na chvíli pod kontrolu vám pomůže zvednutí ruky anebo chlazení. Zvednutím ruky alespoň na 5 až 10 minut do úrovně nad rameno si dokážete poradit se slabším otokem. Prsty se odkrví, otok ustoupí a prsten vám půjde jemně stáhnout dolů.
Zároveň můžete na prst aplikovat ledový obklad nebo ruku ochladit v ledové vodě. V chladu se totiž průměr prstu přirozeně o kousek zmenší a prsten snadno vyvlečete.
Lubrikace
Další metodou, jak dostat prsten z prstu, je vytvořit na pokožce kluzkou vrstvu. Tu vám pomůže zajistit kosmetická vazelína, lubrikant nebo mastný krém na ruce, dětský olej, šampon či mýdlo. Dokonce i v kuchyni najdete pár surovin, které vám mohou situaci usnadnit. Vyzkoušejte například máslo nebo kuchyňský olej. Při výběru lubrikantu si ovšem dejte pozor na složení. Vyhněte se všemu, co obsahuje agresivní látky, které by vám mohly podráždit kůži nebo poškodit prsten.
Ať už se rozhodnete jako lubrikant použít cokoli, pokuste se ho nanést nejen na prst, ale i pod prsten, což vám výrazně usnadní jeho posouvání z prstu dolů.
Dentální nit
Jeden konec nitě prostrčte pod prsten směrem od konečků prstů k zápěstí, nechte si asi 5 cm nitě trčet. Z druhé strany směrem ke konečkům prstů těsně a na husto omotejte nit kolem prstu až za kloub. Nit zmáčkne otok a zúží průměr prstu. Volný konec, který jste nechali trčet, nyní chyťte a postupně jím točte jako po spirále, aby se prsten po kouscích posouval dolů.
Pokud se vám napoprvé podaří prsten uvolnit jen trochu, nezoufejte a postup zopakujte vícekrát. Neměli byste však nit příliš zařezávat do prstu, aby tento způsob nebyl bolestivý.
Kdy vyhledat lékařskou pomoc?
Někdy je rozumnější se odstranění prstenu z oteklého prstu ve vlastní režii vyhnout a raději se svěřit do odborných rukou lékaře. Týká se to zejména situací, kdy při snímání prstenu riskujete poranění nebo vás trápí silný otok prstu spojený se zánětem a zmíněné metody by pro vás byly bolestivé.
Totéž platí v případě, že máte na ruce tržnou ránu, došlo ke změně barvy vaší pokožky nebo jste při dotyku prstem ztratili hmatový vjem.
Prevence
Abyste minimalizovali šanci, že vám kvůli nepříjemnému otoku nepůjde prsten sundat, je lepší ho nenosit na každou možnou příležitost. Bez prstenu se bez problémů obejdete při cvičení a sportování, kdy je zvykem, že se ruce nalévají krví. Stejně to platí i v případě, že se chystáte ručně pracovat nebo nosit těžké předměty.
V letních vedrech a také při některých zdravotních problémech a úrazech, kdy je člověk náchylný k otékání končetin, ho raději nechte doma ve šperkovnici. Vždyť to znáte – předcházet problémům je vždy lepší, než je pak muset řešit.
Autor článku
Dáša Veverková
Šéfredaktor & Obsahový specialista
„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“