Jak vyčistit bílé boty bez bělidel: kožené, plátěné i síťované tenisky

Publikace: 19.05.2022

Pořídili jste si krásné bílé boty a bojíte se je nosit? Nebo se vám nějaké líbí, ale koupit si je nechcete, abyste nemuseli řešit jejich čištění? Na bílých botách je vidět každé smítko, přesto není důvod si je nedopřát. S našimi radami je vyčistíte tak, že budou pořád jako nové. A hlavně bílé!

Bílé boty jsou stylové a nadčasové

Komu z nás se ještě nestalo, že se vydal do obchodu pro nové boty a alespoň na pár minut se nezastavil nad těmi bílými? Na první pohled zaujmou, jsou nadčasové, a hlavně se hodí skoro ke všemu oblečení. Jejich pořízením byste si ušetřili starosti s laděním jednotlivých outfitů, jenže čištění je jeden velký strašák. My vám dokážeme, že se není čeho bát! I bílé boty mohou být dlouho krásné.

Jak vyčistit bílé boty?

Bílé boty jsou vysoce módní záležitost, proto je třeba jim věnovat odpovídající péči. Ta se liší podle toho, o jaké boty jde. Jinou péči je třeba věnovat teniskám, jinou společenské obuvi, jinou plátěnkám a jinou zase barefoot obuvi

Každý materiál vyžaduje něco jiného, jedno však mají všechny boty společné. Potřebují pravidelnou péči! Vaše boty čistěte po každém nošení. A když je vyčistíte, nezapomeňte je chránit před dalším zašpiněním.

zdroj: Canva

Jak vyčistit bílé kožené boty?

Bílé kožené tenisky lze vyčistit snadno a ručně. Než se do toho ale pustíte, vyndejte z nich vložky do bot i tkaničky. Největší nečistoty z obuvi pak odstraňte nasucho, na pomoc si vezměte kartáček s měkkými a jemnými štětinami. Začněte krouživými pohyby od podrážky, postupně pokračujte až k vrchní části boty.

Jak vyčistit bílé tenisky?

Bílé tenisky nosí mnozí z nás, přece jenom jde o poměrně pohodlnou a zároveň elegantní botu. Snadno se na nich ale objeví třeba šmouhy od trávy nebo mapy od prachu, které jsou na dálku vidět. Otázka, jak vyčistit bílé tenisky, tak není vůbec „mimo mísu“. Jak tedy na to?

Kožené tenisky se čistí o něco hůř než ty plátěné, ani v tomto případě však není třeba zoufat. S trochou šikovnosti budou boty zase čisté jako dřív, jen si dejte pozor, abyste kůži nepoškrábali nebo nenamočili.

K jejich očištění vám postačí jemný hadřík se speciální čisticí pěnou nebo mycí emulzí. Po vyčištění boty dosucha otřete čistým hadříkem.

Jak vyprat bílé tenisky?

Kožené, semišové nebo goretexové tenisky do pračky rozhodně nepatří, stejně jako trekové boty. Plátěné nebo textilní a síťované do ní dát můžete. Některé pračky disponují programem speciálně na praní bot, v takovém případě máte o starost méně. A nemusíte nic navíc řešit. 

Pokud vaše pračka takový program nemá, navolte nejkratší program na 30 °C bez odstřeďování nebo s co nejmenšími otáčkami. Při vyšší teplotě by se mohlo stát, že se boty zkroutí. Nepoužívejte na boty aviváž ani bělidla! Když pračka dopere, vložte do bot zmačkané noviny a nechte je sušit při pokojové teplotě.

Nezapomínejte ani na podrážku

Mají vaše boty bílou podrážku? I ta si zaslouží odpovídající péči. Na pomoc si můžete vzít nejen speciální čisticí prostředky pro bílé podrážky, ale také věci, které máte doma.

Jako první můžete vyzkoušet prášek na praní. Stačit vám k tomu bude jemná houbička nebo hadřík, prací prášek na bílé prádlo a voda. Prášek nasypte na houbičku a podrážky jemně otírejte. Nakonec pěnu otřete a boty nechte oschnout. Nikdy však na slunném nebo teplém místě! To by mohlo způsobit zežloutnutí podrážek.

Druhým způsobem je pasta s jedlou sodou. Vezměte bílou zubní pastu, 2 lžičky jedlé sody a pár kapek peroxidu vodíku. Všechny přísady smíchejte a naneste na podrážku. Tu zabalte potravinovou fólií a nechte cca 30 minut působit. Následně fólii sundejte a podrážky očistěte.

Jak vyčistit bílé plátěné tenisky?

Ani plátěnky nejsou na údržbu nijak náročné, ani možná nebude zapotřebí pračka. Tu si nechte jako poslední možnost. Ideálním pomocníkem je staré dobré mýdlo s jelenem. Většinou postačí roztok mýdla a vody, umíchat si můžete i pastu z nastrouhaných mýdlových vloček, jedlé sody a teplé vody. Směs naneste na boty, kartáčkem vyčistěte šmouhy a tenisky opláchněte pod tekoucí vodou.

Kdo se s pastou nechce míchat, ten může vsadit na emulze, které se běžně prodávají v drogeriích nebo prodejnách s obuví.

Když nic jiného nepomůže, plátěné kecky můžete i vyprat, nejprve je ale vložte do ochranného sáčku na prádlo a dejte k nim světlý ručník. Vyvarujte se pracích prostředků s bělidlem, pračku nastavte na co nejkratší program a 30 °C.

Jak vyčistit bílé boty sodou?

Na plátěnky můžete zkusit i další domácí recept, jehož hlavní ingrediencí je jedlá soda. Tu smícháte s octem, prostředkem na mytí nádobí nebo peroxidem vodíku v poměru 1:1 tak, aby výsledkem byla směs husté konzistence. Směs pak nanesete na zubní kartáček a zašpiněná místa jím očistěte. Na závěr nezapomeňte boty opláchnout vodou.

Jak vyčistit bílé tkaničky?

Tápete, jak vyčistit tkaničky od bot, které jste před samotným čištěním vyndali? Namočte je do teplé vody, ve které je rozpuštěný prací prášek. Po chvíli je v ruce properte, propláchněte čistou vodou a nechte uschnout. Do pračky je v žádném případě nedávejte, mohly by se srazit a byly by krátké.

zdroj: Unsplash

Tipy na závěr: Jak se starat o bílé tenisky

I u bot platí, že nejlepší je prevence, proto není od věci vědět, jak se o bílé boty starat. 

  • Boty sušte při pokojové teplotě, nevystavujte je slunečním paprskům. Mohly by zežloutnout. Takové skvrny se pak odstraňují jen těžko.
  • Po každém nošení boty očistěte, zbavte prachu a dalších nečistot.
  • Před prvním použitím obuv naimpregnujte, špína se na ně nebude tolik chytat, navíc zvýšíte jejich voděodolnost. Důležité je vybrat impregnaci podle materiálu obuvi a postupovat podle návodu. Víte, že impregnace se nanáší ve třech vrstvách, každá z nich musí zaschnout? Aplikaci impregnace je pak třeba pravidelně opakovat, podle frekvence nošení třeba i po 14 dnech.
  • Praní v pračce se snažte vyhnout, pračka boty sice vyčistí, ale může je i poškodit. Praní v ruce je pro boty mnohem příjemnější a šetrnější. Když ale není zbytí a materiál praní v pračce umožňuje, vsaďte na šetrný program. Víte, že praní bot v pračce může znamenat ztrátu záruky na boty?
  • Boty čistěte bez tkaniček a vložek do bot.
  • Obuvi nedělá dobře vlhko, proto do uzavřených bot vždy noste ponožky nebo nízké ťapky.
  • Když se zujete, nechte boty vyvětrat a případně oschnout, pokud mají vyjímatelnou stélku, vyndejte ji.
  • Podcenit nesmíte ani skladování obuvi. Chraňte ji před vodou, sluncem i prachem, neskládejte boty na sebe, aby se nedeformovaly.
  • K jejich uskladnění jsou nejlepší otevřené botníky a přihrádky na obuv, kterou nosíte často. Boty, které nějakou dobu nebudete nosit, můžete uložit do uzavřeného botníku. Nezapomeňte je ale očistit a vysušit.

Autor článku

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“