Péče o boty v zimě: jak vypadá správné čištění, sušení a impregnace

Publikace: 08.12.2021

Do zimních bot obvykle investujeme více peněz než do jiných druhů obuvi. Očekáváme od nich, že nás spolehlivě ochrání před chladem a vlhkostí, pokud je ale nechceme měnit každou sezónu, měli bychom věnovat dostatečnou pozornost jejich péči. Odmění se nám za to dlouhou životností a pěstěným vzhledem. Víte, co všechno je třeba dělat, aby vaše oblíbené zimní boty bez problémů přežily mrazy a vydržely vám víc než jen pár měsíců?

Základní pravidla: jak pečovat o boty v zimě

Kožené boty čeká během zimy opravdu náročné období, proto bychom měli jejich péči věnovat zvýšenou pozornost. Nejen sníh, déšť, bláto, teploty pod nulou, ale také posypová sůl jim dá pořádně zabrat a zanechává na nich nepěkné stopy. Když se však o své boty budete poctivě starat, budou vám dlouhá léta sloužit ve výborném stavu a nohy budete mít zaručeně v teple.

Canva

Čištění

Krokem číslo jedna v péči o obuv je čištění bot. Podrážku zbavte bláta kartáčem a omyjte vlažnou vodou. Znečištěná místa na botě otírejte jemným navlhčeným hadříkem, například z mikrovlákna. Fleky od posypové soli z kožených bot odstraníte hadříkem namočeným v roztoku octa a vody, na semiš použijte raději mýdlovou pěnu.

Impregnace

Aby mohla zimní obuv statečně a spolehlivě čelit sněhu, dešti a dalším náročným podmínkám, pravidelná impregnace je velmi důležitá. V případě, že necháte koženou obuv promoknout a navlhnout, pak během mrazivých dnů voda v pórech rychle zamrzne, obuv ztvrdne a má tendenci nepěkně popraskat.

Vyberte si proto impregnační prostředek vhodný na materiál, ze kterého jsou vaše boty vyrobeny a pravidelně jej používejte.

Prát nebo neprat zimní boty?

Rozhodně neprat! Kůže a pračka nejsou vůbec kamarádky, a přestože by vás alespoň textilní zimní obuv mohla svádět k praní v pračce, také doporučujeme zvolit raději jiné metody čištění. Mimo jiné riskujete odlepení podrážek, deformaci tvaru, povrchu či úplné znehodnocení bot.

Správné sušení

Pokud nechcete boty poškodit, určitě je nesušte na radiátoru, v blízkosti topných zařízení, ani je nefénujte. Příliš rychlé schnutí materiálu znamená obvykle vznik trhlin, ztvrdnutí a rozlepení. Popraskaná místa byste zachraňovali už jen stěží.

Raději do zimních bot vložte novinový papír nebo sáček se solí, který pomůže absorbovat vlhkost. Papír měňte vždy po dvou hodinách. Z vnější strany je stačí zbavit nečistot a otřít suchým jemným hadříkem.

Množení bakterií zabráníte nastříkáním antibakteriálního spreje. Pokud byste nechali zaschnout špinavé boty, mohou ztratit tvar, pružnost a původní barvu, což jistě nechcete.

Správná impregnace bot

Chcete-li se za každých okolností spolehnout na to, že boty na zimu udrží vaše nohy v teple a suchu nejen při čekání na autobus v mrazech, ale také při procházce zasněženou přírodou či brodění se v pořádné sněhové břečce, neopomeňte důkladnou impregnaci.

Proč je třeba obuv impregnovat?

Nové boty byste ještě předtím, než si je poprvé obujete, měli pořádně naimpregnovat, abyste je ochránili před promoknutím, ale i posypovou solí. Prodloužíte tak životnost obuvi a bude také odolnější vůči znečištění.

Jak impregnovat?

Na boty naneste vrstvu impregnačního přípravku ve formě spreje nebo krému a počkejte, až uschnou. Tento proces opakujte až do doby, než se impregnace už nebude do obuvi vsakovat, ale bude po ní stékat. Tak poznáte, že jste zimní boty naimpregnovali správně. Obvykle stačí aplikovat tři vrstvy, aby byl výsledek uspokojivý.

Impregnační vrstvu pravidelně obnovujte, s její tloušťkou to ale nepřehánějte. Není dobré promočit obuv nastříkáním velkého množství spreje najednou nebo nanesením příliš hrubé vrstvy krému.

Pokud jsou vaše zimní boty ručně šité, oblasti švů věnujte speciální pozornost. Otvory po jehle ošetřete včelím voskem, abyste snížili propustnost.

Péče o zimní boty podle materiálu

Každý materiál vyžaduje nejen jiné zacházení, ale také jiné přípravky pro péči. Nezapomeňte se proto před zimou zásobit, abyste se o své boty mohli správně postarat.

Zailos

Péče o kožené boty

Kůže je přírodní materiál a stejně jako naše pokožka, i ona potřebuje pravidelnou výživu, aby se nevysušila, nepraskala a zachovala si svou barvu. Pevnost, flexibilitu a hydrofobní vlastnosti si zachovává zejména vhodnou péčí a pravidelným aplikováním výživných krémů a impregnace.

Tenká vrstva včelího vosku nebo ošetřujícího krému alespoň jednou za měsíc, ideálně jednou za dva týdny, následné přeleštění – takto by měla vypadat poctivá péče o kožené boty na zimu.

Okopaná a poškrábaná místa jednoduše zamaskujete tónovacími krémy v odstínu bot. Pokud se při čištění jemným hadříkem na kůži stále nacházejí bílé fleky od soli, namočte hadřík do roztoku octa a vody v poměru 1:1 a jemně je přetřete.

Nezapomínejte ani na leštění hladké kůže pomocí vosku nebo krému na boty. Pokud se rozhodnete vyleštit boty krémem, nejdříve je očistěte od prachu a nečistot (například kartáčem), hadříkem aplikujte malé množství krému na předek bot a postupně jej jemným hadříkem rozleštěte po celé botě. Při leštění voskem platí podobný postup, nejprve boty zbavte nečistot a hadříkem krouživými pohyby aplikujte vosk. Kápněte trošku vody do víčka od nádoby s voskem a střídejte vosk a rychlé namočení do vody. Leštěte, dokud nedosáhnete požadovaného efektu.

Péče o boty z broušené kůže/semiše/nubuku

Semišové boty jsou oblíbené zejména kvůli tomu, že na nich nejsou vidět škrábance jako na hladké kůži. Broušená kůže je však náchylnější k zadržování různých nečistot a prachu, takže je důležité ji pravidelně čistit jemným nebo gumovým kartáčkem.

Pokud jsou vaše zimní boty z broušené kůže špinavé a mokré, nejprve je vysušte, teprve potom jemně vyčistěte kartáčkem. Pokud i poté ještě na povrchu zůstávají skvrny, situaci zachrání mýdlová pěna a měkký kartáček. Vyzkoušet můžete také gumu na semiš nebo čistící pěnu určenou na semiš.

I broušená kůže potřebuje pravidelnou impregnaci, aby byla odolnější vůči prachu a vlhku.

Péče o lakované boty

Lakovaná kůže vyžaduje zejména v zimních měsících speciální zacházení, jelikož je velmi náchylná k lámání v mrazivých teplotách.

Abyste toto riziko minimalizovali, neskladujte lakovanou obuv v chladných prostorách a vždy, když se chystáte v zimě ven, obujte boty alespoň o 10–15 minut dříve v teple, aby se přizpůsobily. I při vyzouvání je třeba myslet na to, že lakovaná kůže nemá příliš ráda teplotní výkyvy, proto při vstupu ze zimy do tepla chvíli počkejte, než se vyzujete.

Lakovanou kůži čistěte jemným mikrovláknovým hadříkem a leštěte ji speciálními přípravky určenými na lakovanou kůži, abyste udrželi její bezvadný vzhled.

Péče o textilní obuv

Boty z textilu nejlépe vyčistíte speciálními pěnovými přípravky na čištění, skvěle posloužit může ale i vlažná voda s mýdlem a kartáč, díky které přípravek lépe pronikne do hlubších vrstev a výsledek bude vypadat výborně.

Textil nepotřebuje speciální výživu ve formě ošetřujících krémů či vosků. Textilní obuv ale také pravidelně impregnujte, abyste zajistili její voděodolnost.

Péče o boty ze syntetických materiálů

Obuv ze syntetických materiálů stačí zbavit nečistot a utírat ji jemným hadříkem. V případě silného znečištění nebo skvrn od posypových solí hadřík namočte do mýdlové vody a následně je přeleštěte houbou. Krémování není nutné.

Autor článku

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“