Personální manažerka radí: jak se obléct na pracovní pohovor, abyste uspěli

Publikace: 22.10.2021

Máte za sebou první úspěch při hledání nového zaměstnání: přišla vám pozvánka na pracovní pohovor. Nyní vás čeká nejtěžší úkol – samotný pohovor, při kterém se hodnotí nejen vaše schopnosti, ale také celkový vzhled a vystupování. Jak se obléct na pohovor, abyste obstáli? Co znamená formální, neformální nebo business casual oblečení a jaké detaily nesmíte opomenout?

Formální, neformální a business casual oblečení: jak vypadá a kam se hodí

Pokud je k pozvánce na pohovor připojena také poznámka upozorňující na dress code, případně když víte, jaká etiketa ve firmě panuje, budete mít rozhodování jednodušší. A když žádná poznámka v pozvánce není? Většinou předem víte, o jakou pozici se ucházíte, dle toho volte vaše oblečení na pohovor.

1. Formální dress code na manažerské pozice

Formální oblečení, někdy také označované jako „business formal / classic“, patří mezi oblečení profesionálů a jako takové má jasná pravidla. Uplatňuje se především ve středních a vyšších manažerských pozicích, bankovním sektoru nebo na úřadech

  • Ženy mohou zvolit kostým s kalhotami nebo sukní. Sáhnete-li po sukňovém kostýmu, délka sukně by měla být ke kolenům, nezbytné jsou silonky. Na horní část těla se hodí košile nebo halenka s dlouhým rukávem v klasickém stylu s lodičkovým či kulatým výstřihem ke krku – hluboký výstřih je faux pas. V létě je možné rukávy zkrátit, střihy odhalující ramena jsou ale zapovězené. Celý outfit by měl být v neutrálních barvách. Boty by měly být vždy uzavřené a na podpatku.
  • Muži mají v tomto případě jedinou volbu, a tou je oblek. Ten by měl být ideálně černý, tmavě modrý nebo šedý, v letních měsících je možný i béžový. Košile by měla být jednobarevná s barevně neutrální kravatou. Celý outfit doplní lakované polobotky, kožený pásek a kvalitní hodinky.

Pro muže i ženy platí, že důležité jsou kvalitní materiály a střihy, zcela nevhodné jsou džíny. Z barev hraje prim černá, bílá nebo šedá.

2. Business casual: klasika v moderním pojetí

Vychází z formálního oblečení, oproti kterému je o něco uvolněnější. Tento styl se hodí pro novináře, realitní makléře, učitele a pracovníky v public relations a reklamě.

  • Ženy mohou opět zvolit elegantní kalhoty nebo sukni ke kolenům, halenku či košili (ty mohou mít méně formální střih) a uzavřené boty. V tomto případě se nemusí jednat o lodičky, mohou to být například mokasíny nebo baleríny.
  • Muži by měli sáhnout po košili s dlouhým rukávem či polo tričku, klasických kalhotách a neformálním saku. Pravidla ohledně vzorů a barev zde nejsou tak striktní, můžete si tedy dovolit i experimentovat. Kravatu i lakované polobotky je možné vyměnit za jakékoliv jiné decentní kožené boty. 

Co se barev týče, muži i ženy mohou sáhnout po tmavě modré, béžové nebo hnědé. V některých firmách dovoluje business casual džíny (kvalitní, střídmé a dobře padnoucí).

Business casual je také obvykle nejlepší volbou jak se obléct na pohovor v případech, kdy přesně nevíte, jaký kodex oblékání ve firmě vládne nebo co vyžaduje vaše pozice.

3. Neformální outfit pro startupy a kreativní obory

Casual dress code se hodí pro kreativní a tvůrčí pozice. Obvykle není vyžadováno formální oblečení, takže se můžete obléct volněji.

  • IT obory: Obvykle je vítané neformální oblečení, volte však obezřetně – vytahané tričko a tenisky nemusí být zrovna šťastná volba. Nic nezkazíte, sáhnete-li po business casual oblečení.
  • Grafický a interiérový design, marketing, PR a reklamní agentury: V těchto oborech se cení kreativita, a tak můžete sáhnout i po nápaditějších kouscích. Ovšem pozor, abyste to se snahou o originalitu nepřehnali. I zde platí, že méně znamená více. Skvěle působí minimalistické, avšak nápadité oblečení od mladých českých oděvních designérů.
  • Startup: Zde není problém zcela neformální outfit včetně triček, tenisek a riflí. Ani neformální outfit však neznamená, že si můžete vzít cokoliv – i u startupu jsou vhodné kvalitní materiály a dobře padnoucí střihy.

Jak se obléct na pohovor v zimě

Oblečení na pohovor v zimě by mělo být vkusné a zároveň teplé. Opět se držte doporučeného dress codu a přidejte ještě svrchní oblečení. Ideální je kvalitní vlněný kabát, případně sako. Mohutným prošívaným či sportovním bundám se raději vyhněte. Na nohy obujte kvalitní kožené kozačky či kotníkové boty v decentním stylu.

Jak se obléct na pohovor v létě

I když léto svádí k volnějšímu oblékání, držte se i v tomto období střídmosti. Vynechte výrazné květinové a zvířecí vzory, křiklavé barvy a průsvitné materiály, neodhalujte ramena ani výstřih. Sukně, i když se jedná o neformální outfit, volte raději delší než kratší.

Jakou zvolit kabelku a boty na pohovor

Co se bot týče, volte vždy uzavřené – a to i v létě. Zapomeňte na sportovní sandále nebo silonky v otevřených botách! Skvělou volbou budou boty v decentním stylu a neutrální barvě. K formálním outfitům se nejvíce hodí lodičky na podpatku, pokud jim neholdujete, volte boty s nižším podpatkem nebo mokasíny. Tenisky se hodí pouze na některé pozice v kreativních oborech. Ať už si berete jakékoliv boty, měly by vždy být čisté a neokopané.

To samé platí i o kabelce, která by stejně jako boty měla ladit s celkovým outfitem. Na formálnější pohovory se pro ženy i muže hodí střídmé aktovky, ve kterých by se měl skrývat také reprezentativní diář a psací pomůcky – nikdy nevíte, kdy je budete muset použít. Kreativní startupy snesou i luxusnější městský batoh v koženém provedení.

Pozor na detaily: make-up, doplňky a účes hrají důležitou roli

Pečlivě zvolený outfit mohou zkazit detaily, které sice nejsou na první pohled příliš viditelné, personalisté si jich přesto všimnou. Patří mezi ně okousané nehty, záděry, roztřepené konečky vlasů nebo odrostlá barva. Pokud vás tedy čeká opravdu důležitý pohovor, zajděte ke kadeřníkovi či na manikúru a dopřejte si řádnou péči. Kromě upravenějšího vzhledu získáte také vyšší sebevědomí a s tím spojenou sebejistotu, která je k pohovoru nezbytná.

I když byste se měli upravit, nepřehánějte to s make-upem. Nejlepší je lehký denní make-up v nude odstínech. Pozor si dejte na přechody a sladění s tónem pleti. 

Celkový vzhled podtrhnou také doplňky, se kterými byste to ale rovněž neměli přehánět – zlaté prsteny na všech prstech, obří kruhy v uších nebo mohutné náhrdelníky nejsou zrovna to pravé. Váš vzhled podtrhnou spíše jemné perlové či stříbrné náušnice, hedvábné šátky nebo luxusní (originální) hodinky.

Jak se připravit na online pohovor

Online pohovory jsou dnes již poměrně běžnou záležitostí, která šetří čas oběma stranám. I když pohovor z pohodlí domova svádí k větší ležérnosti, zdání klame. I v tomto případě byste měli věnovat pozornost přípravě.

Pokud se nechcete stát hlavními hrdiny vtipných videí na YouTube, vždy dodržte určitý dress code – kompletní! Nikdy nevíte, kdy budete muset vstát ze židle. Předem si zkontrolujte a vyzkoušejte techniku a nezapomeňte ze záběru odstranit vše, co do něj nepatří. Nepořádek za vámi by rozhodně dobrý dojem neudělal.

Canva

Personální manažerka Michaela radí

Pro většinu z nás jsou pracovní pohovory velmi stresující záležitostí. Abychom vám alespoň trochu pomohli, zeptali jsme se přímo personální manažerky Michaely na to, jak na pohovoru zaujmout a čeho se vyvarovat.

1) Míšo, jaké jsou nejčastější prohřešky, kterých se muži a ženy při pohovorech dopouštějí?

Nemyslím si, že styl oblékání by měl hrát nějakou zásadní roli při posuzování kandidáta. Jsou mnohem podstatnější věci – například potenciál, zkušenosti, osobnost, zapadnutí do kultury dané firmy. Avšak člověk by měl brát na vědomí, že první dojem je zásadní. Všem proto doporučuji, aby si ještě před samotným pohovorem prohlédli fotky a videa z firmy, kam se hlásí. Díky tomu uvidí, jak se tam zaměstnanci oblékají. Podle toho by měli zvolit outfit. Pokud se hlásím do banky, je to jiné, než když jdu na pohovor do startupu, kde si mohu zvolit ležérnější outfit. Vždy je potřeba si uvědomit, co je ještě ok, a co už je „přes čáru“ – nevhodně zvolený výstřih u žen, příliš krátká sukně, tepláková souprava, děravé tenisky, džíny s dírami a další podobné kousky by nemusely být vhodné ani ve startupu, ani v jiné společnosti. V bance nebo obdobných institucích už vůbec ne.

2) Co zaměstnavatelé, dopouštějí se i oni nějakých zásadních chyb při oblékání?

Zatím jsem se nesetkala s nějakým nevhodným oblečením u zaměstnavatele / potenciálního zaměstnavatele. Určitě je třeba zohlednit, jakou chci mít jako zaměstnavatel firemní kulturu a jaké lidi chci do firmy přitahovat. Pokud jsme startup, který chce oslovit generaci Z, nezvolím si na pohovor sako a košili s kravatou, ale spíše volím tričko a džíny. I tady je ale nutný určitý balanc – nevzít si na pohovor crocsy a tepláky.

3) Když pomineme samotné oblečení, čeho si na uchazeči o zaměstnání všimnete nejdříve?

Všímám si i neverbálních projevů a mimiky. Já osobně se snažím kandidáta vždy naladit na neformální rozhovor, protože z vlastní zkušenosti vím, že příchod na pohovor může být stresující. Proto vždy otevřu rozhovor tím, že se zeptám, jak se má a jaký má den, případně něco podobného. Postupně si všímám, jak je kandidát uvolněnější. Díky tomu je pak i samotný pohovor příjemnější.

Zároveň mě zajímá motivace – snažím se „číst mezi řádky“. Protože si myslím, že pracovní motivace vyjadřuje přístup člověka k práci a ke konkrétním pracovním úkolům. Pokud se někdo ptá pouze na plat, benefity a pracovní dobu, je to v pořádku, může to ale vypovídat o tom, že kandidát tam není proto, že opravdu chce. Rovněž si všímám, když si kandidát vymýšlí.

4) Hraje při posuzování zájemců o práci roli i osobní vkus a názor náboráře, nebo se berou v potaz určitá společenská pravidla a náborář musí být maximálně neutrální?

Náborář by měl být maximálně objektivní. Důležitá je ale i motivace a osobnost daného člověka. Pokud člověk nezapadne do firemní kultury i osobnostně, nebude bohužel zcela úspěšný. Co se týče vkusu a oblečení, je v některých případech samozřejmě důležité, aby ten člověk i nějak vypadal a měl nějaký styl. Pokud chce někdo pracovat v butiku s hezkým oblečením, nemůže se oblékat do tepláků, legín či riflí s dírami.

5) Nepřeceňuje se význam oblečení? Přece jen se lidé během svého života mohou dostat do různých životních situací. To, že někdo nevlastní reprezentativní oblečení, nemusí tedy nutně vypovídat o jeho (ne)schopnosti. Co byste takovým lidem poradila?

Je pravda, že ne každý má peníze na drahé oblečení. Určitě ale existují i ​​alternativní možnosti, kde si oblečení obstarat a správně ho nakombinovat – např. bazary, second handy a podobně. Případně sdružení, která pomáhají lidem v tísni. Já jsem zastánce toho, že každý má šanci uspět, pokud opravdu chce. Osobně znám několik lidí, kteří pomáhají lidem bez domova se začleněním se do pracovního života – pomoc s nákupem oblečení, úpravou vizáže, přípravou životopisu apod.

6) V poslední době získala na oblibě práce z domu či odkudkoliv na světě. S tím jdou ruku v ruce také online pohovory či online meetingy. Platí i pro ně jasná pravidla ohledně oblékání a stylingu?

U online meetingů platí, že je obvykle vidět pouze horní polovina těla. To znamená, že cokoliv je na kameře, mělo by být nějak „v normě“. Opět je důležité se naladit na vlnu potenciálního zaměstnavatele – pokud někdo nosí košile, ať zvolí košili, pokud někdo preferuje ležérní styl, můžete zvolit i tričko. Je to jen o tom, jak se oba „navnímáte“. Zažila jsem i pohovor, kde my jsme byli ležérně oblečení a kandidát přišel v obleku. To bych na jeho místě změnila, automaticky působil, jako by nebyl na správném místě.

Děkujeme za odpovědi personální manažerce Michaele Šindlerové

Autor článku

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, původně prodejce a návrhář kuchyní, nyní již více než pět let copywriter a průvodce na ostrově Langkawi v Malajsii. Během té doby jsem nasbírala nespočet zkušeností s psaním článků z oblasti módy, životního stylu a cestování. Díky tomu dobře vím, jak si vybrat nejlepší cestovní kufr, sportovní batoh, trekové boty nebo třeba outdoorové vybavení. Testováním produktů trávím dlouhé hodiny a o tipy se pak dělím v recenzích, které dnes pomáhají statisícům lidí.“