Poprvé v posilovně: jaké oblečení si sbalit a na co dalšího nezapomenout?

Publikace: 02.02.2022

Především na začátku roku míří do posilovny každý druhý z nás. Zatímco někdo u zvedání těžkých vah skutečně zůstane, jiný se po pár měsících vzdá a vrátí se ke svému nezdravému životnímu stylu. Někomu však v cestě za vysněnou postavou může stát jen stud a prachobyčejná nevědomost. Co si vzít do posilovny? Vaše první návštěva bude díky našemu seznamu bez jediné zapomenuté věci. Stačí se ho jen držet.

Bez oblečení to nepůjde

Klíčem k úspěšnému tréninku je především správná volba oblečení. Tepláky ani volně plápolající mikina nejsou vhodnými kandidáty na vaše společníky v posilovně, naopak jsou spíše krokem vedle. Často totiž při pohybu překáží, což může vést nejen k úrazům, ale také k neefektivnímu cvičení.

Funkční trička a tílka

Ženy i muži by do posilovny neměli vejít bez kvalitního trička či tílka. Bavlněné alternativy se v mnoha životních chvílích zdají být ideální, v případě posilovny ale nejsou. Lepší volbou jsou funkční modely, které dokonale pohlcují pot a pach, navíc jsou skvěle prodyšné, takže rychle schnou.

Legíny, které obepínají tělo

Jak už jsme zmiňovali, tepláky nejsou na cvičení zcela vhodné. Daleko lepší jsou sportovní legíny, které perfektně obepnou vaše nohy, jsou pohodlné a v kombinaci se sportovním tričkem vytvoří komfortní celek. Vsadit můžete na klasické černé provedení, nebo zářivé barvy.

Mezi ženami jsou nejoblíbenější například legíny Adidas nebo Nike. U mužů vedou Under Armour legíny nebo pohodlné kraťasy do posilovny.

Kvalitní podprsenka

Součástí dámského sportovního oblečení by vždy měla být kvalitní sportovní podprsenka. Ta snižuje riziko poškození vnitřního prsního vaziva a zmenšuje zátěž zad a ramen. Díky tomu se budete moct věnovat cvičení bez rušivých elementů.

Ideálně zvolte pružný kousek z funkčního materiálu, který bude odvádět pot a vlhkost ven od těla. V každém případě nekupujte první podprsenku, která vás zaujme, ale zkoušejte, zkoušejte a zkoušejte, dokud nenajdete tu, ve které se budete cítit vy i vaše prsa spokojeně.

Spolehlivé boty

Z předchozích odstavců už víte, jaké oblečení do posilovny zvolit. Co ale boty? Je kvalitní obutí opravdu tolik zapotřebí? 

Ano, boty do posilovny jsou další položkou na seznamu, bez které to ve fitku prostě nepůjde. Ideální volbou jsou takzvané lifterské boty, které poskytují rovnou trojbodovou oporu nohy (jsou oporou jak pro palce, tak malíčky i pro patu jako takovou). Pokud však nepatříte k profesionálním vzpěračům či trenérům, vystačíte si obecně s jakoukoli botou s plochou podrážkou.

Čelenky a rukavice

Zapomenout byste neměli ani na sportovní doplňky, kam spadají rukavice do posilovny nebo čelenky. Sice se nejedná o vybavení, které byste potřebovali při každém svém tréninku, ale někdy vám i tyto drobnosti mohou přijít vhod. 

Čelenku ocení především lidé s dlouhými vlasy, kteří nechtějí, aby jim vlasy při cvičení padaly do obličeje. Nebo lidé, kteří se v obličeji nadměrně potí.

A rukavice? Po těch by měli sáhnout především jedinci, kteří zvedají těžké váhy. Při výběru si dejte pozor na jejich velikost. Ano, i tento doplněk má své číslování.

Když máte oblečení sbaleno, co dál?

Kromě samotného oblečení se vám v posilovně bude hodit také mýdlo, šampón, deodorant, dezinfekce na ruce, rouška, proteinová tyčinka nebo pantofle na přezutí po sprše. Tohle vše si vlože do své sportovní tašky:

Ručník

Co vám nesmí v žádném případě chybět je ručník. Nezapomínejte na něj, bez něj by vás nemuseli pustit k posilovacím strojům, kvůli kterým jste ostatně přišli. Kožené potahy jsou totiž velice náchylné a pot kapající z těl cvičenců je může nenávratně poškodit. Kdyby lidé nepoužívali v posilovnách ručníky, bylo by to také velice nehygienické. A na hygienu se v dnešní době dbá víc než kdy jindy.

Sluchátka do posilovny

Ručník do posilovny sbalen, tak co dál? Sluchátka! Pravděpodobně se budete chtít motivovat, dobít energii nebo vypnout hlavu při běhu na páse. A do tohoto vytouženého pocitu vás může dovést oblíbená hudba a trochu toho tělesného zápřahu. Než se tedy z šatny, kde batoh do posilovny nebo tašku ponecháte, vydáte ke strojům, dejte si sluchátka do uší. Bude se vám cvičit naprosto jinak!

Při výběru sluchátek doporučujeme sázet na ta bezdrátová, která vám nebudou při vykonávání jednotlivých cviků nijak překážet.

Láhev

Další položkou na seznamu je láhev do posilovny. Pitný režim je zkrátka zapotřebí dodržovat při jakékoli sportovní zátěži, ve fitness centru na to rozhodně nezapomínejte. Samozřejmě to s pitím nepřehánějte, ať příliš nezatížíte ledviny a cvičí se vám s lehkostí. 

Kromě typické láhve na vodu mějte při ruce i šejkr, do kterého si po tréninku namícháte proteinový drink. Ten vám dodá potřebnou energii a utuží nově nabyté svaly.

Taška na cvičení

Aby se vám oblečení a další vybavení dobře přenášelo, zapomeňte na běžné kabelky, tašky nebo dokonce igelitky. Raději sáhněte po funkční tašce na cvičení, která má speciální odvětrávání, jež zabraňuje jejímu načichnutí a zatuchnutí od propoceného oblečení. Dalším benefitem je odnímatelný, polstrovaný ramenní popruh nebo řada kapes pro větší přehlednost.

Jak často chodit do posilovny?

Názory týkající se toho, jak často navštěvovat posilovnu, se do jisté míry liší. Zcela zásadní je v tomto případě BMI index neboli index tělesné hmotnosti, který vyjadřuje zastoupení tělesného tuku v těle. Obecně lze říct, že záleží na tom, v jakém cvičebním módu se nacházíte a jaké jsou vaše cíle. Chcete nabrat svaly, nebo je vaším cílem naopak ztráta přebytečného tuku?

Když chcete nabrat svaly

Navštívit posilovnu vám bude stačit dvakrát až třikrát týdně. V této fázi je důležité to nepřehnat, aby nedošlo k potrhání jednotlivých svalových vláken, po čemž by následovala dlouhá regenerace. 

Při nabírání se kardia zařazuje poměrně málo, spíše se dbá na správnou a dostatečnou výživu.

Když chcete zhubnout

Jiná situace nastává, pokud je posilovna cestou k tomu, jak zhubnout. V takovém případě se doporučuje chodit do posilovny klidně pětkrát týdně. Do tréninkového plánu byste však měli zařadit i silové cvičení, z velké části bude váš trénink o kardiu, které vám pomůže spálit tuky už po prvních třiceti minutách. 

V tomto „hubnoucím” módu příliš nezáleží na tom, jestli zvolíte kratší nebo delší cvičení. Oba tréninky mají své výhody a nevýhody, na které si musí přijít každý sám a každý si musí vyzkoušet, co mu zrovna sedí.

Nezapomínejte na regeneraci

Na závěr nesmíme zapomenout na zmínku o regeneraci. Není v žádném případě pravdou, že čím více tréninků podstoupíte, tím lepší výsledky se dostaví. Kvalita v tomto případě přebíjí kvantitu. I tělo potřebuje odpočinek, v opačném případě hrozí nejen přetrénování, ale také se zvyšuje pravděpodobnost zranění.

Autor článku

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“