Turistická nákupní horečka: jak se obléct na turistiku do každého počasí

Publikace: 18.02.2022

„Neexistuje špatné počasí, jen nevhodně oblečený turista“. Je dost pravděpodobné, že jste tuto větu už někde slyšeli a pokud nechcete část o nesprávném oblečení testovat na vlastní kůži, připravili jsme pro vás užitečné tipy, jak se obléct na turistiku, abyste si ji dokonale užili a domů se vraceli s příjemnými zážitky, ne s nachlazením a bolestivými otlaky.

Oblečení na turistiku podle ročního období

Ať už se chystáte na jakoukoli túru, určitě se shodneme na tom, že zůstat v suchu a teple za každých okolností je absolutní základ.

Oblečení by vás mělo zvládnout spolehlivě chránit před nečekaným deštěm, silným větrem, ale zároveň odvádět od těla pot. Vždy byste měli být připraveni na nevyzpytatelnost a proměnlivost počasí a přizpůsobit výběr oblečení podle typu túry, zvláště pokud plánujete trávit v přírodě několik hodin až dní. Rovněž byste se měli rozhodovat podle ročního období.

Canva

Co si sbalit na hory v létě?

Může se zdát, že v létě je oblékání na túry jednoduché, ale nenechte se unést. Všechno závisí na tom, kam se chystáte.

Letní výšlapy do méně náročných terénů obvykle zvládnete v základní funkční vrstvě. V horku oceníte chladivé vlastnosti materiálů (například tencelu), praktická je také UV ochrana.

Čím náročnější a delší túra vás čeká, tím více dbejte na kvalitu a funkční vlastnosti oblečení. Rovněž nezapomínejte na rezervní oblečení na převlečení a do batohu si sbalte i další vrstvy. I během horkých dnů vás totiž může na hřebenech překvapit mnohem drsnější počasí, na které je rozumné se předem připravit.

Co si sbalit na hory v zimě?

Oblékání se na zimní túru je možná náročnější než během teplých letních dnů, ale pokud dodržíte jednoduché pravidlo vrstvení a vyberete si vhodné materiály, můžete si užít příjemnou zimní procházku kamkoli se vydáte.

Základem by mělo být kvalitní funkční spodní termoprádlo, jedna nebo více zateplených středních vrstev a ochranná vrstva. Máte-li před sebou delší túru, samozřejmostí by mělo být náhradní oblečení a rezervní spodní prádlo.

Co znamená princip vrstvení?

V rámci jedné túry vás často čekají různé podmínky – namáhavý výstup do prudkého kopce, při kterém se můžete více potit, prostřídá přechod větrným hřebenem, ve vyšších polohách vás překvapí nečekané sněžení.

Vrstvení oblečení podle „cibulového principu“ vám dává obrovskou výhodu perfektně se jim přizpůsobit. Jednotlivé vrstvy oblečení můžete odebírat nebo přidávat podle momentální situace, aby vám nebylo chladno, ale abyste se ani příliš nepotili.

Z čeho by se tedy měla ideální výbava pro turistiku skládat?

1. Spodní vrstva

Základní vrstvou je funkční termoprádlo, které má schopnost odvádět pot a vlhkost od těla, dokáže rychle schnout a zároveň udržuje teplo u těla. Nejpraktičtější volbou je přiléhavé prádlo s plochými švy, aby vás při pohybu nikde nic zbytečně netlačilo.

Termo tričko nebo tílko, spodní kalhoty a funkční ponožky tvoří základ oblečení na turistiku, na který navrstvíte podle ročního období další vrstvy.

Při nákupu termoprádla dbejte na výběr správné velikosti, abyste využili termoregulační vlastnosti naplno. Příliš volné termoprádlo nebude dostatečně přiléhat k tělu a nezaručí vám tepelný komfort.

Co se týče materiálů, máte na výběr přírodní nebo syntetické materiály. Nejoblíbenější volbou bývá merino vlna, polyamid a polyester. Bavlna není vhodná, protože nedokáže odvádět pot, ale absorbuje ho, což je v tomto případě nežádoucí.

2. Střední vrstva

Úkolem střední vrstvy je termoizolace, odvádění potu a vlhkosti od těla, ale také ochrana vůči vnější vlhkosti a nepropouštění studeného vzduchu k tělu. Stejně jako základní vrstva oblečení, i termoizolační vrstva by měla být rychleschnoucí a lehká, aby vám zabezpečila maximální pohodlí.

Tloušťku střední vrstvy přizpůsobte podle sezóny a počasí. Termoizolační vrstva oblečení může mít mnoho podob, záleží na vašich preferencích a náročnosti túry. Nejpopulárnější možnosti jsou fleecové mikiny na zip nebo přes hlavu či svetry.

3. Vrchní vrstva

Hlavní funkcí vrchní vrstvy je ochrana před větrem, deštěm a sněhem, ale také odvádění vlhkosti ze spodních vrstev oblečení. Tento úkol zvládají bundy a větrovky, ale i outdoorové kalhoty, které si vybíráme zejména podle počasí. I během teplých dnů si do batohu připravte alespoň lehkou voděodolnou nebo větruodolnou bundu.

V zimním období a v náročnějších terénech je velmi podstatná, proto si všímejte, jaký má bunda vodní sloupec. Není na škodu, má-li i praktické kapsy a kapuci. Podle náročnosti túry a klimatických podmínek se rozhodněte pro softshellovou bundu, která postačí při méně náročných výšlapech, ale do extrémnějších podmínek volte raději hardshell či Gore-tex.

Canva

Nákupní seznam vášnivého turisty

Ať už jste jen příležitostný nadšenec lehkých túr, nebo si víkend bez hor nedokážete představit, je dobré se pořádně připravit. Podívejme se spolu na to, jak se obléct na turistiku, jakou výbavu potřebujete – bez ní to prostě nebude ono.

1. Ponožky

I taková banální věc, jako jsou ponožky, vyžaduje při výběru pozornost . V závislosti na ročním období si můžete zvolit:

které budou co nejlépe odvádět vlhkost. Tloušťka ponožky má také vliv na komfort – jsou-li ponožky příliš hrubé, rychle se v nich zpotíte. Vlhké prostředí je navíc živnou půdou pro vznik otlaků. Opačný extrém – příliš tenké ponožky zase nebudou schopné poskytnout dostatečnou ochranu před oděrem, stejně tak nemůžete počítat s dostatečným odváděním vlhkosti.

2. Funkční spodní prádlo

Termoprádlo vám poskytne základní tepelnou izolaci. Nejoblíbenější jsou merino tílka, sportovní trička a kalhoty, jelikož vlna je pohodlná, má výborné termoregulační vlastnosti, je přirozeně antibakteriální a nezapáchá.

Také syntetické materiály poskytují řadu výhod, závisí na vašich preferencí. Na zimu hledejte teplejší termoprádlo, vyrobené z více vrstev. V létě se zase osvědčilo funkční tričko z merina, tencelu nebo syntetických materiálů.

3. Mikina nebo svetr

V přechodném a letním období poslouží mikina nebo svetr se zapínáním na zip i místo vrchní vrstvy. Důležité je zejména to, aby byly vyrobené z prodyšných materiálů schopných dále odvádět vlhkost a pot, který od těla odvedlo termoprádlo.

Nejčastěji se mikiny a svetry vyrábějí z vlny, polyesteru nebo fleecu, který je lehký, rychle schne a má výborné termoizolační vlastnosti, a v neposlední řadě není náročný na údržbu. Je výhodné, pokud má mikina kapuci, zvláště pokud ji používáte jako vrchní vrstvu.

4. Bunda

Bunda má za úkol vás udržet v teple a suchu. Vyplatí se proto připlatit si za nepromokavou verzi s prodyšnou membránou, ať si můžete přírodu užít za každých podmínek. Je dobré, pokud má bunda podlepené švy a zipy.

Bundu byste měli po každém praní impregnovat, abyste zajistili její voděodolnost a správné fungování co nejdelší dobu.

5. Vesta

Praktickým kouskem oblečení na túry je vesta. Její výhodou je, že udržuje vaše tělo v teple, ale zároveň vám nechává neomezený prostor pro pohyb rukou. Je skladná, takže v batohu nezabírá moc místa. Navíc máte možnost vybrat si z různých materiálů – od tenkých až po pořádně hřejivé modely.

6. Kalhoty

Na jaro a léto se hodí lehké a rychleschnoucí kalhoty. V horkých dnech oceníte i odepínatelné modely, které si v případě potřeby rychle a snadno přetransformujete na krátké kalhoty. V chladnějších dnech, kdy musíte na túrách čelit vlhkému počasí nebo sněhu, jsou nenahraditelné větruvzdorné a voděodolné kalhoty.

Dobré turistické kalhoty by měly být odolné vůči oděru, prodyšné, komfortní a nepromokavé. Voděodolné vlastnosti kalhot podpoříte pravidelnou impregnací přípravky k tomu určenými.

Dámy si na lehčí turistiku mohou obléknout i sportovní legíny, ale neměly by být bavlněné, ale určené pro outdoorové aktivity. V chladnějším počasí si na ně můžete navléct ještě turistické kalhoty.

Doplňky na turistiku, které se hodí do každého počasí

Nepodceňujte význam praktických doplňků, jelikož spolu s ostatním funkčním oblečením vytvoří perfektní celek. (Nejen) na nenáročné túry se bude hodit:

Multifunkční šátek

Multifunkční šátek využijete jako čepici, šálu, kuklu, čelenku nebo gumičku do vlasů, k ochraně krku, obličeje a hlavy před chladem a větrem. Kromě turistiky se bude hodit i při běhu, lyžování, jízdě na kole a dalších aktivitách.

Rukavice

Zejména v zimě, kdy teploty nemilosrdně klesají, oceníte sportovní rukavice – například fleecové, membránové rukavice nebo rukavice vhodné do extrémních podmínek.

Čepice

Hlavou uniká velké množství tepla, zvláště v chladném počasí byste tak měli nosit čepici. Aby svou funkci mohla plnit na sto procent, musí zakrývat uši. Hrubší čepice poslouží v zimě, v přechodném období se můžete rozhodnout pro tenčí variantu. V létě je místo sportovní čepice vhodné nosit na hlavě kšiltovku, abyste se chránili před ostrým sluncem.

Batoh

Náhradní oblečení a další věci potřebné pro pobyt v přírodě musíte mít možnost v něčem pohodlně odnést. Podle toho, na jak dlouhou a náročnou túru se chystáte, se rozhodněte pro odpovídající velikost batohu – menší turistický batoh jako Fjällräven Kanken batoh nebo ledvinka postačí na nenáročné a krátké túry. Na vícedenní výlety a do extrémních podmínek toho budete s sebou potřebovat víc. Vhod přijde praktické polstrování ramenních popruhů na batohu, nepromokavá povrchová úprava a další vychytávky. Při náročném treku určitě oceníte v batohu i místo na nějakou tu svačinu. Skvěle poslouží například oříšky nebo mrazem sušené ovoce, které vydrží za každých podmínek v stejném stavu a dodají potřebnou energii.

Pláštěnka

V případě silného deště si na vrchní vrstvu oblečte pláštěnku. Ta je voděodolná a vejde se do každého batohu. Nezapomínejte ovšem na to, že tak, jak nepropustí vodu dovnitř, nepustí ani vlhkost ven.

Hole

Trekingové hole jsou užitečné pro udržování stability a rozložení hmotnosti, dokážou odlehčit kloubům a snižují riziko zranění. Zapojují do činnosti i ruce a ramena, takže snáze udržíte tempo a v případě nouze s nimi vykouzlíte konstrukci improvizovaného přístřešku či odsunete větve.

Návleky

Zabraňují pronikání sněhu, vody a nečistot do bot, chrání kalhoty před poškozením a pomáhají udržet nohy v teple, proto by měly těsně přiléhat k botě. K dispozici máte různé délky: od kratších sahajících kousek nad kotníky po delší návleky končící pod koleny.

Mačky

Zledovatělý, kluzký terén představuje pořádnou výzvu a ani boty s podrážkou, která mají vyšší dezén a protiskluzovou úpravu, nemusí stačit. Neriskujte a dbejte na bezpečnost, raději si nasaďte na obuv mačky.

Autor článku

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“