10 věcí, na které byste měli myslet při nákupu hodinek. Znáte je?

Publikace: 09.12.2019

Hodinky jsou stylový a zároveň funkční módní doplněk. Ačkoliv jsou ty klasické vytlačované telefony a digitálními náramky, stále jsou atributem společenské prestiže. Proto se podíváme na to, jak si vybrat ty nejlepší.

Ještě donedávna nikoho nenapadlo, že budeme používat hodinky. Lidé se řídili svými biorytmy a svůj život podřizovali střídání světla a tmy. Pak ale přišla průmyslová revoluce. Kromě toho, že jsme mohli měřit odpracovaný čas jsme si i dokázali spočítat, kdy nám pojede nejbližší vlakový spoj do města.

Právě v tomto období se začalo rozmáhat nošení hodinek. Nejprve šlo o obrovské cibule, které byly později nahrazené kompaktnějšími náramkovými modely. Stejně jako dříve jsou i dnes hodinky ukazatelem osobního stylu, postavení a v některých případech i luxusu.

Jak si ale vybrat hodinky, tak, aby byly odolné, ale zároveň pasovaly k vašemu životnímu stylu?

Vzhled hodinek

Hodinek existuje nepřeberné množství. Ačkoliv vypadají všechny na první pohled stejně, každá značka jim propůjčuje vlastní individualitu a osobnost.

Podle vašeho obvyklého stylu oblékání a běžné denní náplně si můžete vybrat:

  • Módní hodinky (nemusejí být drahé, ani značkové, prim u nich hraje design)
  • Sportovní hodinky (mohou mít zabudovaný krokoměr, měřič tepové frekvence atd.)
  • Elegantní hodinky (jsou dražší, mají sofistikovaný vzhled, bývají na ně použité klasické materiály, vejdou se pod manžetu košile)
  • Designové hodinky (jsou hodně extravagantní, obvykle je lze sbírat do ucelených kolekcí)

Tvar ciferníku

Většina lidí u hodinek preferuje kulatý ciferník. Spousta značek ale nabízí i hodinky ve tvaru obdélníku, nebo čtverce. Takové modely mohou být malé a kompaktní, ale i velké a hodně výrazné. Jejich nositel má obvykle hodně specifický vkus. Je to ale i o zvyku. Podle designu ciferníku, pásku a lunety lze hranaté hodinky nosit ke stejným příležitostem, jako ty kulaté.

Druh pásku

To, jak si budete nošení hodinek užívat závisí do velké míry i na typu pásku. Většina lidí má zafixované, že nejlepší volbou je pro ně pásek z pravé kůže. To může být pravda, ale také nemusí. Pokud jste žena a koupíte si hodinky s páskem z bílé (nebo jinak světlé) kůže, můžete si ho nedopatřením obarvit kosmetickým prostředkem. Kůže také může reagovat na váš agresivní pot, čímž dojde k jejímu zbarvení. (Proto se hodí sahat spíš po kožených páscích v hnědé, černé nebo tmavě modré barvě. Úplně mimo není ani béžová.)

Silikonový pásek může po jistém čase ztratit svoji pružnost a snadněji se poškodí. (Dobrou volbou mohou být v tomto případě hodinky, u kterých můžete silikonový pásek libovolně měnit.) Největší sázkou na jistotu je pásek kovový. U něj ale dávejte pozor na to, aby nebyl poškrábán. (Pokud je vám kovový pásek velký, většina hodinářů nemá problém vám ho na počkání upravit odebráním dílků.)

Zapínání

U hodinek rozlišujeme několik typů zapínání. Kromě klasické spony můžete mít i hodinky s motýlkovou (stlačovací), nebo potápěčskou sponou. Motýlková spona u hodinek zaručuje rychlejší rozepínání náramku. Potápěčská se sice otevírá trochu hůř, ale zamezuje tomu, že vám hodinky sklouznou na zem. (Mají extra pojistku proti otevření.)

Datum a druhý čas

Pokud hodně zapomínáte a nechce se vám neustále tahat po kapsách jeden z vašich diářů, opatřete si hodinky, které mají v ciferníku výřez pro datum. Některé značky jdou dokonce ještě dál a jsou schopné vám ukázat i aktuální den v týdnu. Kdo hodně cestuje, ten jistě ocení i hodinky s druhým časem. Takové pak označujeme jako GMT.

Typ korunky

Aby nedocházelo k samovolnému přeřizování/zastavování hodinek (nebo do nich nezatékalo), je potřeba při výběru zohlednit typ korunky. Buď může být šroubovací, nebo ve formě tlačítka. Pro tlačítko hovoří snazší manipulace. Proti zase skutečnost, že se otevře v tu nejméně vhodnou chvíli.

Druh sklíčka

Nechcete mít poškrábané sklíčko? V tom případě mu věnujte náležitou pozornost. Úplně nejlevnější je minerální sklíčko, které je náchylné k nejrůznějším škrábancům a oděrům. Lépe jsou na tom hodinky se safírovým sklem, které toho vydrží podstatně víc. (To ale neznamená, že s ním můžete obrážet futra od dveří.)

Vodotěsnost

Nezanedbatelným faktorem při výběru hodinek je i jejich vodotěsnost. Některé hodinky se tváří jako sportovní, ale nevydrží více než několik kapek deště. (Hodinky 3 ATM.) Dále existují modely, které zvládnou i umývání rukou a běžné sprchování a plavání (se zavřenou korunkou). Takové mají vodotěsnost 10 ATM. Hodinky, které zvládnou tohle všechno, včetně hlubinného potápění se pak pohybují v rozmezí 20-100 ATM.

Typ strojku

Hodinky v zásadě rozdělujeme na tři skupiny. Na klasické bateriové (quartzové), automatické a natahovací. Většina lidí si kupuje ty z první kategorie. Jsou to ty, u kterých vám časem umře baterka a musíte si ji nechat vyměnit. Kromě zbytečných nákladů při výměně baterie riskujete i poškození vodotěsnosti. (Zvlášť, pokud máte neobvyklý, nebo nestandardně velký typ hodinek. Případně měníte baterii v servisu, který nepracuje s vaší značkou.)

Automatické hodinky baterii vyměňovat nepotřebují. Žádnou totiž nemají. Uvnitř hodinek je speciální závaží, které se natahuje při běžném pohybu ruky. V závislosti na výrobci pak hodinky běží ještě dalších 24-48 hodin po odložení. Jejich nevýhodou je skutečnost, že jsou dražší. (A hodně lidí s nimi neumí pořádně zacházet.) Nakonec, natahovací hodinky jsou cibule, které známe z historických filmů a muzeí.

Další vychytávky

Pokud se řadíte mezi opravdové fajnšmekry, budou se vám líbit hodinky s otáčivou lunetou, nebo s gravírováním na zadním víčku. Také ale můžete mít hodinky, které svítí ve tmě. Velmi oblíbené jsou i hodinky se zabudovanými stopkami, nebo s Bluetooth připojením, které vás upozorní na příchozí hovor, nebo zprávu.

Autor článku

Kateřina Umová

Kateřina Umová

Redaktor