Bohempia: Začátky byly složité, dnes patříme mezi TOP 5 firem s konopnou módou
Mladá ambiciózní česká značka Bohempia, kterou má pod taktovkou textilní inženýr Tomáš Rohal, se od roku 2015 neustále rozrůstá. A to jak v rozsahu, tak v přístupu k udržitelnosti a zodpovědnosti. Společnost si dala za cíl zpopularizovat téměř zapomenuté technické konopí, které má uplatnění nejen v zemědělství, stavitelství a potravinářství, ale také v textilním průmyslu. V sortimentu najdete konopné oblečení, tenisky, barefooty a další doplňky vyráběné výhradně v Čechách a střední Evropě.
My jsme se v tomto rozhovoru Tomáše zeptali nejen na začátky značky, ale také na to, jak se jim daří v době koronavirové nebo jaké jsou jejich ambice do budoucna.
Zaměřujete se především na výrobu barefoot obuvi a oblečení z technického konopí. Jak tento nápad vznikl, co bylo impulsem začít a jaké byly vaše začátky?
Vystudoval jsem konstruktéra textilních strojů na liberecké univerzitě, a proto jsem měl k textilu vždy velmi blízko. Zajímal jsem se rovněž o konopí a jeho možnosti využití v běžném životě. Fascinovalo mě, že je to plodina, která se dá využít na tisíc způsobů a jedním z nich je získávání textilního vlákna, které se řadí mezi nejsilnější přírodní vlákna. Konopí je zároveň nejekologičtější textilní vlákno na světě, pro svůj růst potřebuje minimum agrochemie, málo vody i půdy. Logickým krokem proto bylo založit značku, která se zaměřuje na výrobu oblečení a obuvi z technického konopí.
Začínali jsme s teniskami, které máme v sortimentu dodnes a vždy budou patřit mezi naše stěžejní produkty. Jako další následovalo oblečení a poté i barefoot obuv. Začátky byly složité, než jsem začal přímou výrobu, strávil jsem téměř dva roky zkoumáním možného využití a výhod technického konopí v Čechách i ve světě.
Aktuálně patříme mezi top 5 firem s konopnou módou na světě. Naše materiály, včetně konopí, pochází z Evropské unie. Nedovážíme z Číny jako ostatní konopné značky, a proto jsou naše výrobky tak kvalitní a oblíbené. Současně vyrábíme udržitelně, eticky a s velkým podílem ruční práce v EU. Naše produkty se pyšní mezinárodním certifikátem PETA Approved Vegan, který zákazníkovi zaručuje, že v celém výrobním procesu nebyly použity suroviny živočišného původu.
Jaké jsou výhody barefoot obuvi a výrobků z konopí? Proč bychom je měli chtít?
Výhod je nespočet. Konopí je neuvěřitelně funkční materiál, který přináší celou řadu skvělých benefitů. Mezi ty nejdůležitější patří antimikrobiální vlastnost. Tu máme potvrzenou díky výzkumu v Textilním zkušebním ústavu v Brně. Dále je to určitě vysoká savost, termoregulační vlastnosti a pevnost textilu.
A jaké jsou výhody barefoot? Podle nás by měl barefoot boty nosit úplně každý. Skrz chodidlo cítíme a získáváme informace, na jejichž základě pak může mozek reagovat. Noha se tedy významně podílí na celkovém držení těla a chůzi. Chození v nevhodné obuvi brání noze přirozeně pracovat. S barefoot botami je to jako s chůzí naboso, která je pro nás přirozená a zdravá. Zároveň jsme se rozhodli vyrábět barefootové boty ve stylových a pěkných designech, protože víme, že by spousta lidí chtěla barefoot vyzkoušet, ale kvůli designu si ze současně nabízených značek nevyberou.
Český zákazník je poněkud konzervativní a snaha o udržitelnost a ekologický přístup u nás není masovou záležitostí, naopak je někdy vnímána až negativně. Myslíte, že existuje cesta, jak lidem ukázat, že výrobky z konopí jsou pro každého?
Dlouhodobě sledujeme, že poptávka po konopné a udržitelné módě roste a zájem zákazníků postupně přibývá. Negativní vnímání snahy o udržitelnost je snad již za námi. Sledujeme tuto změnu celosvětově, a proto chceme dál pokračovat v tom, co děláme. Zákazník si k nám cestu vždy najde.
Jaká je vaše současná klientela?
Podle našich průzkumů jsou naší nejzajímavější zákaznickou skupinou mladí lidé kolem 25 let, přičemž se jedná hlavně o lidi, kteří mají zájem v udržitelné módě, slow fashion a kteří přemýšlí o tom, co nakupují. Protože jim přesně toto můžeme nabídnout. Celkově se ale snažíme mít nabídku plnou jednoduchých střihů a barev proto, aby naše boty a oblečení mohl nosit každý. Naopak zákazníkům, kteří se k nám vrací pravidelně, je průměrně víc než těch 25 let. Věříme, že jsou to lidé, kteří nás znají už od začátku našeho fungování a jsou to takoví naši „srdcaři“.
Co vám jako první přijde na mysl, když se řekne efektivní využívání zdrojů, soběstačnost a udržitelnost? A lze se podle vás chovat udržitelně a zároveň jít s dobou?
Využívání lokálních zdrojů, pěstování vlastních plodin, třídění a recyklace odpadu.
Chovat se udržitelně a jít s dobou spolu souvisí. Doba i priority společnosti se mění. Nastupuje nová generace, která extrémně řeší, jak se chováme k planetě i společnosti. Sami dodržují konkrétní zásady udržitelného chování, a to samé chtějí i od firem, jejichž výrobky používají. Z toho vyplývá, že skloubení obého je určitě možné.
Jdete po této cestě také v osobním životě?
Do velké míry ano.
Nově jste s vaší firmou vstoupili na americký a japonský trh. To jsou dvě naprosto odlišné mentality. Jak se vám daří se s nimi vypořádat? A v čem se americký zákazník liší od toho japonského?
Japonský trh se vyznačuje rychlým tempem růstu a udržitelná móda je zde na vzestupu. Společně s tím strmě vzrůstá i obliba udržitelného životního stylu. Konopný textil je zároveň součástí náboženského směru Šiontismu a kulturně mají japonci k technickému konopí blízko. To nám dává velkou výhodu. Co se týká USA, měli jsme to štěstí, že jsme na místním trhu našli skvělého partnera, díky kterému se expanze vydařila. V USA je u zákazníků obrovský hlad po nových značkách s veganskými produkty. Na první pohled se může zdát, že oba trhy jsou zcela odlišné, ale není tomu tak. Řešíme úplně stejné problémy, ať už se jedná o logistiku nebo marketing.
Je něco, co bychom se my jako Češi mohli od Američanů a Japonců v oblasti nakupování naučit?
Určitě zájem o udržitelnost a větší důraz na kvalitu materiálu. To nám ještě chybí.
Pro většinu podnikatelů byl minulý rok spíše ztrátový, vaše firma ale hlásí nárůst o více než 45 procent a obrat téměř 20 milionů. Odrazila se pandemie vůbec nějak na vašem byznysu?
Naší výhodou bylo, že od počátku fungujeme i jako e-shop. Otevřeli jsme výdejové okénko a pomohli zákazníkům s tím, aby mohli co nejpohodlněji nakoupit z domova. Rovněž jsme využili této doby k tomu, abychom více expandovali, mimo USA a Japonska jsme vstoupili i na slovenský trh a stále skokově rosteme i v jiných evropských zemích.
Plánujete nějaké rozšíření sortimentu nebo třeba další expanzi do zahraničí? Prozradíte na jaké trhy to bude?
Nechceme zacházet moc do detailů, ale v plánu je expanze do Německa a posílení stávajících trhů. Jednáme s potenciálním partnerem v Austrálii, překvapivě Finsko je teď stále rostoucím zákazníkem. Vypadá to, že je o nás ve světě zájem. Nabídku budeme určitě rozšiřovat, například o další modely oblečení. Soustředit se chceme také na vývoj dalších barefootových bot pro nadcházející sezóny. Víc ale zatím říct nemůžu.
Abychom to na závěr trochu odlehčili… Co máte právě na nohou, jaké jsou vaše oblíbené značky oblečení a jaké je vaše nejoblíbenější japonské jídlo?
Nevím, zda vás to překvapí, ale na nohou mám celoročně naše barefooty. Jelikož náš sortiment tvoří ponožky, boty, trenýrky, trička i mikiny, nosím prakticky skoro jenom vlastní značku. Jsem takový první beta tester, zkouším spoustu našich prototypů, než mají jít do výroby. Moje oblíbené japonské jídlo jsou udon nudle a samozřejmě sushi.
Autor článku
Dáša Veverková
Šéfredaktor & Obsahový specialista
„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“