Být eko je sexy aneb Co je PU kůže a proč si ji zamilujete
Máte ráda výrobky s luxusním vzhledem, ale záleží vám na ekologické stránce vašich nákupů? Nebo si chcete jen dopřát krásnou kabelku za příznivou cenu? Seznamte se s fenoménem jménem ekologická kůže, který je přesně tím, co hledáte. A co vlastně je ekologická, nebo také PU kůže, jaké jsou její přednosti a jak se o ni starat?
Co se v článku dozvíte?
Co je PU neboli ekologická kůže
PU kůže je výrobek skládající se ze dvou vrstev: první vrstva, sloužící jako podkladová, je z tkaniny – většinou 100% bavlny. Druhá vrstva, která je vrstvou pohledovou, je vyrobena z mikrovláken polyuretanu (PU). Jedná se tedy o čistě syntetický produkt, ve kterém – ačkoli je v názvu slovo kůže – nenajdete žádný živočišný materiál ani jeho stopy. PU kůže se proto často označuje jako veganská nebo ekologická kůže.
Možná si teď říkáte, že kabelka z umělé kůže bude ošklivý fake. Je to ale přesně naopak. PU kůže je díky svým vlastnostem téměř nerozeznatelná od kůže pravé, a navíc je ekologičtější a cenově dostupnější. A přesně proto byla také vyvinuta – a to nejen pro módní, ale i pro automobilový nebo nábytkářský průmysl.
Jaké má PU kůže vlastnosti? Má nějaké nevýhody?
Jako každý materiál má i PU kůže své specifické vlastnosti, ke kterým se váží negativa a pozitiva. Jaká to jsou?
Výhody PU kůže:
- téměř totožný vzhled a dotykový pocit jako u pravé kůže
- nenáročné čištění a údržba
- pevnost a odolnost proti otěru
- dobrá odolnost vůči kyselinám a chemikáliím
- na syntetický materiál dobrá prodyšnost
- nízká hmotnost
- stálobarevnost
- ideální pro alergiky
- ekologický materiál
- příznivá cena
Nevýhody PU kůže:
- časem nezískává patinu a vintage vzhled charakteristický pro kůži
- i když vydrží déle než koženka, může časem praskat a loupat se
Ekologická kůže a koženka: jde o stejný materiál?
Nejde, ekologická kůže a koženka jsou dva odlišné materiály. Koženka je vyrobena z PVC, které je tvrdší, rychleji se začne loupat a praskat, je neprodyšné a někdy může být cítit typickým zápachem umělých materiálů – především u nejlevnějších výrobků. Dáte-li si vedle sebe kabelku z koženky a z pravé kůže, rozdíl zaručeně poznáte, i když nejste odborník. Porovnáváte-li kabelku z eko kůže s tou pravou, rozdíl bude téměř nerozeznatelný. PU kůže je tedy výrazně lepší náhradou za pravou kůži.
PU kůže versus pravá kůže: jak je od sebe rozeznat?
Chcete-li poznat, jaký výrobek máte v ruce, k dispozici je vám několik vodítek:
- Cena: kabelka z eko kůže je vždy levnější.
- Váha: kabelka z eko kůže je vždy lehčí.
- Vzhled: kabelka z eko kůže má po celém povrchu stejnou barvu, kabelka z pravé kůže může mít „vady“, které jí dodávají charakteristický vzhled.
- Dotek: pravá kůže může mít hrbolky a nerovnosti.
- Póry: pravá kůže má viditelné a nepravidelné póry.
Péče o kabelky a další výrobky z PU kůže
I o eko kůži je potřeba se starat. Kabelky a další výrobky otírejte suchým nebo vlhkým hadříkem, který nepouští vlákna. Vyhněte se čištění za pomoci chemikálií, nesušte kabelku na topení, nevystavujte ji zdrojům tepla ani dlouhodobé vlhkosti a občas ji naimpregnujte přípravkem určeným na PU kůži.
Tipy na kabelky a dámské peněženky z PU kůže
Autor článku
Lenka Gazdová
Redaktor
„Jsem Lenka, původně prodejce a návrhář kuchyní, nyní již více než pět let copywriter a průvodce na ostrově Langkawi v Malajsii. Během té doby jsem nasbírala nespočet zkušeností s psaním článků z oblasti módy, životního stylu a cestování. Díky tomu dobře vím, jak si vybrat nejlepší cestovní kufr, sportovní batoh, trekové boty nebo třeba outdoorové vybavení. Testováním produktů trávím dlouhé hodiny a o tipy se pak dělím v recenzích, které dnes pomáhají statisícům lidí.“