Chystáte se na vodu? S tímto seznamem sbalíte celou svou rodinu za pár minut

Publikace: 22.04.2022

Co si s sebou vzít na vodu, abyste měli věcí tak akorát? Když máte s sebou dostatek potřeb, je vám blaze. Nesmí se to ale přehánět. Co budete potřebovat? Podívejte se na přehledný seznam.

Kterým typem vodáka vlastně jste?

Pokud se chystáte na vodu jako prázdninový kanoista, budete mít jiné potřeby než jako zkušený mořský vlk a ostřílený rafťák. I tak ale existuje seznam potřeb, které jsou pro všechny z nás stejné. Základ je vzít si pár nezbytností a zařídit si několik oficialit, abyste měli vše v pořádku a mohli se vydat na cestu.

Jedete do zahraničí? Nezapomeňte se pojistit

Pokud vás čeká cesta do zahraničí, je vždy potřeba se pojistit. Cestovní pojištění by v každém případě mělo zahrnovat adrenalinové sporty. Některé pojišťovny mají tuto aktivitu již v jednom ze základních balíčků, u jiných je potřeba vodáctví uvést jako aktivitu, které se budete věnovat. Volbou správného pojištění nebo připojištění získáte jistotu, že se v případě potřeby dostanete k pojistnému plnění a hrazení lékařské péče. To se hodí i při malých odřeninách.

Co s sebou na vodu?
Unsplash

Pojedete na vlastní pěst, nebo bude vše zařízeno?

Druhou otázkou, na kterou si před cestou musíte odpovědět, bude způsob, jakým se na svůj výlet za dobrodružstvím vydáte. Jiné balení vás bude čekat, když si vše budete zařizovat sami a povezete si vlastní lodě i vybavení. Mnohem snadněji se zabalíte, když se vám o vše podstatné postará zážitková agentura. Nemusíte si pořizovat drahé vybavení, když si jej můžete snadno půjčit.

Jedete na rafty, kanoe, nebo na kajak?

Rafty jsou považovány za nejstabilnější plavidla vůbec. Mezi vodáky se jim přezdívá vodácké tanky a není se čemu divit. Plavidlo pro čtyři až dvanáct osob projede snad téměř úplně všechno. Když se chystáte na vodu a jste nezkušení, raft je skvělá volba. Výtlak a stabilita se vám na tomto plavidle bude rozhodně líbit. I divočejší vodu sjedete bez potíží. 

Kajakáři a kanoisté to mají mnohem těžší. Častěji se cvaknou, proto musí dobře zvolit formu, s jakou si balí své věci. Cokoliv je mimo úložný barel, bude nenávratně ztraceno. Mobilní telefon bez nepromokavého obalu, který nemáte napevno zavřený v kapse, můžete rovnou hodit do vody. I když jezdíte na vodu již mnoho let, stejně se můžete kdykoliv převrátit. S tím je dobré počítat.

Bez plovací vesty ani ránu

V zahraničí je nemyslitelné, abyste na vodě spatřili vodáky bez vesty. Každý zkušený vodák ví, že zkušenost je sice skvělá věc, ale náhoda je nepředvídatelná. Plovací vestu si oblečte vždy a dobře si ji upevněte. Bez vesty byste nikdy neměli sedat na žádnou loď. Stačí vypadnout z lodi či se klepnout o větev a na potíže je zaděláno. O tom, jak je důležitá při pádu do jezu, snad ani nemusíme hovořit.

Barel dobře uzavřete

Jako další budete potřebovat nepromokavý vak nebo barel na své osobní věci. I když se převrátíte, vaše osobní potřeby zůstanou v pořádku. Do barelu snadno umístíte oblečení, náhradní obuv, osobní doklady, ale také nepromokavý obal na elektroniku. Když si barel dobře přivážete k lodi, máte vyhráno. Frajírci budou mít smůlu a uvidí, jak jim osobní věci putují po proudu řeky. Barel vždy dokonale uzavřete. Když se totiž do něj dostane voda, jde dolů jako sekera ke dnu.

Kolik oblečení stačí na týden na vodě?

Do barelu budete vkládat oblečení. Na celou garderóbu přitom rovnou zapomeňte. Na týden vám postačí:

  • tři trička,
  • mikina,
  • teplejší bunda,
  • kalhoty,
  • spodní prádlo na každý den,
  • ponožky na každý den,
  • plavky,
  • pokrývka hlavy (volte dle sezóny, mimo léto u vody často pořádně fouká),
  • pohodlné pyžamo,
  • sandály nebo neoprenové boty, náhradní tenisky,
  • nepromokavé pončo.

Na spaní se bude hodit spacák a karimatka. Počítejte s tím, že co se nevejde do barelu, o to můžete kdykoliv přijít.

Neopren: Bude potřeba, nebo je to zbytečnost?

Chystáte se na studenou tekoucí řeku, ve které budou sem tam i nějaké ty peřeje? Pak se vám bude hodit neoprenové oblečení. Neoprenový oblek s názvem Long John má vždy dlouhé nohavice. Rukávy nejsou žádné, nebo jen krátké. Na neopren přehoďte triko a nepromokavou bundu s latexem, která je určena na vodu. Oblečení by mělo být ideálně velmi barevné a zářivé. Pro všechny případy. I když jedete na letní sjezd řeky, neopren se může hodit. Nikdy nevíte, jaké počasí vás bude provázet. Obzvláště zimomřiví vodáci zaplesají, budou stále v teple.

Helmu neberte na lehkou váhu

Další nezbytnou pomůckou je ochranná helma. Pro kajakáře je nezbytností, stejně jako pro všechny začínající vodáky. Když jste v kajaku, není tak snadné se z lodi dostat a můžete spadnout hlavou dolů. Tam jsou kameny, skály, nebo třeba kořeny stromů. Helma je zkrátka dobrá volba. Pokud s vodáctvím začínáte, helmu mějte na hlavě vždy. Stačí totiž jen chvilka nepozornosti a můžete být ve vodě.

Házečkou můžete pomoci okolním lodím, ale i sobě

Záchranná šňůra je samozřejmostí u každé lodi. Jedná se o plovoucí lano, které má délku okolo deseti metrů. Zejména při záchraně vyčerpaných kajakářů je to nezbytná součást výbavy. Stačí si uvázat loď ke své a pomoci vyčerpanému vodákovi dojet bezpečně do přístavu. Nikdy nevíte, kdy budete lano potřebovat použít.

Multinářadí se vejde všude

Jedete na vodu na více dnů? Přihoďte si do barelu multifunkční nůž. Má v sobě pilku, kleště, nůžky, nůž – prostě všechno, co se hodí k přípravě pokrmů i případné opravě lodi nebo oblečení. Šroubovák i ostrý hrot na vašem multitoolu se postarají o vyřešení mnoha situací.

V lékárničce nesmí chybět repelent a opalovací krém

Do lékárničky na vodu si sbalte léky, které běžně používáte. Přibalte nějaký lék na bolest. Nezapomeňte do ní vměstnat také přípravek na případnou alergickou reakci po bodnutí hmyzem. Za opalovací krém budete děkovat všem bohům. Obzvláště v podmračeném počasí a na podvečerní plavbu se hodí repelent.

Je libo záznam zážitků? Pořiďte si voděodolnou elektroniku

V dnešní době je snadno dostupná i voděodolná elektronika. Outdoorová kamera, kterou umístíte na helmu, bude snímat vaše zážitky. Stejně tak foťák, kterému voda rozhodně nevadí, se hodí přibalit. Pokud jste si již pořídili mobilní telefon pro práci v extrémních podmínkách a víte, že mu voda nevadí, vezměte jej na vaši loď bez nutnosti vložení do nepromokavého obalu. Hodí se i powerbanky a solární nabíječky.

Koňadra poslouží během celého týdne

Kratší provaz o délce okolo sedmi metrů vám může sloužit po celý týden plavby. Snadno se s ním přitáhnete k další lodi a můžete jet na klidném úseku vedle sebe. Pokud budete spouštět loď přes jez nebo nerovnosti v terénu, opět vám tento provaz poslouží. Až dojedete do tábořiště, vysušíte si své ručníky a oblečení na prádelní šňůře. Provaz, kterému se přezdívá koňadra, se prostě bude hodit po celou dobu výletu.

Rukavice oceníte v každém počasí

Když se plavíte déle než jeden den, kůže na rukách vám to dá jasně znát. Alespoň tenké neoprenové rukavice proto přijdou skutečně vhod. Pokud panuje chladné počasí, rukavice jsou jako dar z nebes. Je to marné – zkřehlé ruce toho příliš mnoho neupádlují. Zahřejte se v neoprenových rukavicích a pokud víte, že řeka bude plná peřejí, přibalte si ještě jedny náhradní do barelu. Je lepší být po zastávce opět v suchu.

Pro delší plavbu si s sebou přibalte také mapu řeky a kompas. Hodit se budou i sluneční brýle.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“