Co pomáhá na studené nohy? Kvalitní obuv, otužování i bylinky

Publikace: 02.11.2022

V chladných podzimních a zimních měsících jsou studené končetiny normální a většinou si od nich snadno pomůžete teplými rukavicemi a ponožkami. Co když však pocit studených nohou přetrvává a nemůžete se ho zbavit? Zjistěte, jaké jsou možné příčiny a jak na studené nohy vyzrát.

Nejčastější příčiny, proč máte studené ruce a nohy

Cítit v zimě chlad je normální, pokud u vás však pocit studených nohou a rukou přetrvává po celý rok, je možné, že vám vaše tělo vysílá varovné signály. Mezi nejčastější příčiny, proč máte dlouhodobě studené ruce a nohy, totiž patří nedostatek spánku a pohybu, špatná strava, stres a nezdravé životní návyky

Studené končetiny, případně studené, zpocené nohy nebo studené nohy a brnění, ale mohou ukazovat i na vážnější onemocnění, jako je například cukrovka, anémie, onemocnění štítné žlázy, raynaudova nemoc nebo porucha nervového systému.

S diagnózou vám pomůže lékař, kterého byste měli vyhledat v okamžiku, kdy žádné z níže uvedených preventivních opatření nezabírá či máte i jiné zdravotní obtíže.

Co pomáhá na studené nohy a ruce?

Máte-li studené ruce a nohy pouze občas, je řešení snadné – noste ponožky, rukavice a oblečení z materiálů, které zahřejí i v největších mrazech. Po návratu domů si pak dopřejte teplou koupel a masáž hřejivým krémem. Na závěr nezapomeňte přidat teplé ponožky a přezůvky, které vás ochrání před chladem od studené podlahy.

Pokud vás studené končetiny trápí dlouhodobě a příčinou není nemoc, přijměte preventivní opatření, která vám pomohou rozproudit krev v žilách. Jaká to jsou?

Co pomáhá na studené nohy a ruce?
zdroj: Canva

Pravidelný pohyb

Máte-li sedavé zaměstnání a nesportujete, vaše končetiny se dostatečně neprokrvují. Pokud se nedokážete donutit k pravidelnému sportování, dejte si alespoň každé ráno 15 minut protahovacích cviků, choďte pěšky nebo vystupujte z MHD o jednu zastávku dřív. V práci si pak nastavte budík, který vás upozorní, že byste měli vstát ze židle a projít se.

Vyvážená strava

V zimě máme tendenci jíst vydatnější jídla, tuk vás ale sám o sobě nezahřeje, naopak vám ucpe cévy, čímž zhorší průtok krve a způsobí nejen studené končetiny, ale i další nemoci. 

Zdravá strava je tak základ stejně jako pohyb. Vyhýbejte se fast foodům, zaměřte se na kvalitní potraviny, v zimě vypusťte zmrzliny, studené saláty a citrusové plody a nahraďte je zeleninovými polévkami. Do vaření používejte suroviny, jako je rybí olej, zázvor, kurkuma, česnek a chilli.

Koření a bylinky na prokrvení končetin

Hřebíček, skořice, meduňka nebo měsíček pomáhají stimulovat metabolismus a krevní oběh a působí jako přírodní antioxidanty – stejně jako zázvor, kurkuma a další. Chcete-li se zahřát a zároveň podpořit imunitu v zimních měsících, je skvělý například čaj z kurkumy, pepře a medu.

Tip: Víte, proč nepít alkohol na zahřátí? Při pití alkoholu se rozšíří cévy a póry, čímž dochází k rychlejší ztrátě tepla. Krátkodobý úlevný pocit zahřátí tak vystřídá ještě větší pocit chladu nebo dokonce nebezpečné podchlazení.

Výživové doplňky

Pocit studených končetin může způsobovat také nedostatek některých vitamínů. Pokud je deficit tak velký, že se ho nedaří doplnit stravou, bude nutné sáhnout po výživových doplňcích.

Zkusit můžete vitamín E, který chrání buňky před oxidativním stresem, hořčík, jenž podporuje funkci svalů a je vhodný i pro případy, kdy vás chytají náhlé křeče nohou, nebo Ginkgo Bilobu, která působí příznivě nejen na krevní, ale také na nervový systém.

Omezení kávy a cigaret

Káva a cigarety, dvě neřesti, které jsou vysoce návykové a rozhodně neprospívají našemu zdraví. Při dlouhodobém užívání dochází ke stahování cév a zhoršení průtoku krve. Následkem mohou být nejen studené končetiny, ale také kardiovaskulární onemocnění.

Sauna a otužování

Jak začít s otužováním, když nejste zrovna Wim Hof, který je držitelem 26 rekordů ve zvládání extrémního chladu? Pro začátek se nemusíte nořit do kýblů s ledem, pravidelné návštěvy sauny a studené sprchy vám ale rozhodně pomohou zocelit váš organismus a samozřejmě také rozproudit krev v těle.

Masáže

Pokud vám sauna nedělá dobře, choďte na masáže, které uvolní napětí ve svalech a tím pomohou zlepšit cirkulaci krve. Stejně dobře poslouží škopek s vodou a drobnými kamínky. Při přešlapování dochází k intenzivní masáži skoro všech reflexních zón na nohách. Nechcete-li se máčet, vyzkoušejte akupresurní rohož.

Udržujte se v teple

Někteří lidé stále ještě nosí kraťasy a vy už mrznete? Každý organismus je jiný, a tak není žádná ostuda se přiobléct, jakmile vám začne být chladněji.

Tip: Všichni dobře víme, že vlna patří mezi nejlepší materiály na zimu. Věděli jste ale, že vlna není jen jedna? Přečtěte si, jaké druhy vln existují a jaké jsou jejich hlavní vlastnosti.

Kvalitní obuv

Podívejte se na své boty a možná dostanete odpověď na otázku, proč jsou vaše chodidla studená. Nekvalitní, špatně padnoucí či těsná obuv správnému prokrvení nohou rozhodně nepřispívá. Dopřejte svým nohám úlevu a pořiďte si zdravotní nebo barefoot boty. Uvidíte, že se zbavíte nejen pocitu studených nohou, ale také únavy a bolestí zad.

Volné oblečení

Neříkáme, že musíte chodíte v neforemném oblečení. Pokud však nosíte ponožky a spodní prádlo se škrtícími gumičkami, příliš těsné džíny nebo korzety, může u vás docházet ke snížení cirkulace krve. Špatnou službu dělají také neprodyšné materiály.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, původně prodejce a návrhář kuchyní, nyní již více než pět let copywriter a průvodce na ostrově Langkawi v Malajsii. Během té doby jsem nasbírala nespočet zkušeností s psaním článků z oblasti módy, životního stylu a cestování. Díky tomu dobře vím, jak si vybrat nejlepší cestovní kufr, sportovní batoh, trekové boty nebo třeba outdoorové vybavení. Testováním produktů trávím dlouhé hodiny a o tipy se pak dělím v recenzích, které dnes pomáhají statisícům lidí.“