Jak nosit prsteny? Máme pro vás způsoby, které vás neomrzí

Publikace: 28.04.2022

Chystáte se požádat svou drahou polovičku o ruku, chcete někoho potěšit pěkným dárkem nebo udělat radost sami sobě? Poradíme, jak změřit velikost prstenu či jak nosit a kombinovat různé typy prstenů.

Jak změřit velikost prstenu a na co si dát pozor

Při výběru prstenu je zásadní jeho správná velikost, která se řídí tabulkou níže. Jak změřit velikost prstenu a najít správnou velikost? Na co si dát pozor a co dělat, pokud se netrefíte?

Tabulka velikostí prstenů

Při měření velikosti prstenu se vždy bere v potaz vnitřní průměr, případně obvod. Uvedené velikosti platí pro Evropu, na ostatních kontinentech se značení může lišit.

VELIKOST PRŮMĚR VELIKOST PRŮMĚR
41 13.0 mm 59 18.8 mm
42 13.3 mm 60 19.1 mm
43 13.7 mm 61 19.4 mm
44 14.0 mm 62 19.7 mm
45 14.3 mm 63 20.1 mm
46 14.7 mm 64 20.4 mm
47 15.0 mm 65 20.7 mm
48 15.3 mm 66 21.0 mm
49 15.6 mm 67 21.3 mm
50 15.9 mm 68 21.6 mm
51 16.2 mm 69 22.0 mm
52 16.6 mm 70 22.3 mm
53 16.9 mm 71 22.6 mm
54 17.2 mm 72 23.0 mm
55 17.5 mm 73 23.3 mm
56 17.8 mm 74 23.6 mm
57 18.1 mm 75 24.0 mm
58 18.5 mm 76 24.3 mm

Na co si dát při měření pozor?

Prsty otékají a mění svou velikost vlivem denní doby i počasí. Nejlepší je tedy měřit velikost odpoledne až v podvečer a při pokojové teplotě. Jdete-li měřit prsten do klenotnictví v zimě, vždy chvíli počkejte, než se zkřehlé prsty zahřejí, v létě zase naopak nechte prsty nateklé horkem splasknout.

Rovněž myslete na to, že se prsten musí dát přetáhnout přes kloub, proto nikdy neutahujte šablony příliš natěsno. Kupujete-li velký masivní prsten, doporučujeme vzít o číslo větší velikost.

Další záludnost spočívá v rozdílné velikosti prstů pravé a levé ruky, která je někdy nepatrná, někdy se ale může jednat i o dvě čísla. Vždy tedy pro jistotu měřte prsty na obou rukách, zvlášť pokud rádi střídáte umístění prstenů.

Obecně platí, že nejste-li si jistí velikostí, je lepší vybrat tu větší, ať už vybíráte pro sebe nebo pro někoho jiného.

4 způsoby, jak změřit velikost prstenu

1. Měření v klenotnictví

Jedná se o nejspolehlivější způsob měření, který pomůže nejlépe najít ideální velikost. Bohužel však není možný v případě, kdy chcete někoho překvapit.

2. Zakoupené šablony

Plastové či papírové šablony seženete v klenotnictví nebo na internetu, přičemž některé jsou jednorázové (papírové s lepítkem), některé lze použít víckrát (plastové).

3. Šablony vlastní výroby

Potřebujete-li jednat rychle, můžete použít i obyčejný provázek nebo kousek papírku, na který si nakreslíte značky. Provázek by měl být z pevného materiálu, který se nekroutí, jinak riskujete, že se s velikostí spletete. S provázkem se také nejhůře simuluje přetahování přes kloub.

4. Tajné měření

Jak zjistit velikost prstenu, jenž má být překvapením, je asi největší oříšek. Jedná-li se o partnera či partnerku, který už prsten nosí, je situace jednodušší – na tajné měření, obkreslení na papír nebo obtisknutí do mýdla stačí chvilka. Pokud budoucí obdarovaný žádný prsten nenosí, můžete se pokusit změřit prst ve spánku, zeptat se kamarádů či rodiny nebo dotyčného vylákat do klenotnictví pod záminkou výběru prstenu pro někoho jiného. Jestliže všechny metody selžou, přeskočte k následujícímu odstavci.

Když není jak změřit velikost prstenu nebo se spletete

V takovém případě máte tři možnosti: zvětšení, zmenšení nebo výměnu. Na internetu najdete mnoho návodů, jak zvětšit nebo zmenšit prsten doma, my však radíme – obzvláště to platí u dražších prstenů – svěřit úpravy odborníkům. Většina solidních prodejců vám dnes nabídne nejen úpravy, ale také výměnu zdarma, takže není nutné experimentovat a riskovat zničení prstenu. Účtenku tedy nevyhazujte, mohla by se vám hodit.

Jak změřit prsten?
zdroj: Canva

Symbolika prstů aneb Jak nosit prsteny

Kde se nosí snubní a zásnubní prsten ví asi každý, víte ale, proč tomu tak je a co o vás prozradí nošení prstenů na dalších prstech?

Palec

Je spojován s římským bohem Neptunem, který byl bohem vody. Nošení prstenu na palci symbolizuje pohyb, změny, flexibilitu, kreativitu a individualitu nebo o něco méně pozitivní odcizení a odstup od ostatních – což je ještě podpořeno oddělením palce od ostatních prstů.

Ukazováček

Představuje boha Jupitera a odjakživa byl symbolem moci a autority. Lidé nosící prsten na ukazováčku jsou adaptivní vůdci s vysokou úrovní sebevědomí, kteří rádi přebírají kontrolu. Negativem těchto lidí ale může být neschopnost omlouvat se a uznat své chyby, čímž mohou snadno rozzlobit druhé.

Prostředníček

Představuje jakýsi rovnovážný bod ruky, má největší sílu a je spojen s římským bohem Saturnem, jehož otcem byl Jupiter. Jako takový značí moudrost, vyrovnanost a zodpovědnost a o svém majiteli říká, že je to osoba se smyslem pro morálku, jež ctí hodnoty a dokáže dostát svým povinnostem.

Prsteníček

Bůh Apollon byl hudebník a básník, a tak je prsteníček symbolem romantiky, pohody a kreativity, kvůli čemuž se na něj nasazují snubní prsteny. Je tady ale ještě jeden důvod, proč se snubní prsten dává právě na prsteníček – je jediným, který má tepnu vedoucí k srdci.

Malíček

Je spojován s Merkurem, značí inteligenci a je prstem, na kterém se obvykle nosí rodové prsteny. Nošení prstenu na malíčku pasivní ruky ukazuje na majitele s výbornou intuicí a schopností naslouchat, na aktivní ruce značí skvělé vyjednávací a vyjadřovací schopnosti.

zdroj: Unsplash

Jeden, dva nebo více prstenů

Neexistuje žádné pravidlo říkající, jaký počet prstenů je ten správný, nosit jich tedy můžete kolik chcete, řiďte se při tom ale citem a příležitostí. Například do práce a na denní nošení je lepší držet se při zemi a nosit maximálně 3 prsteny rozložené na obou rukách.

Na párty, rockové koncerty a další akce, kde je dovoleno popustit uzdu kreativitě a projevit svou osobitost, si můžete vzít prstenů neomezené množství – pozor však, abyste nesklouzli ke kýči.

Jeden, dva nebo více prstenů?
Canva

Styly prstenů a na jaké příležitosti je nosit

Stejně jako hodinky, náušnice či náramky, také prsteny se vyrábějí v různých stylech, které se hodí pro různé příležitosti. S jakými typy prstenů se setkáte nejčastěji?

  • Koktejlový prsten: Výraznější prsten poutající pozornost se hodí na párty, večírky nebo formální příležitosti. Můžete k němu vzít výraznější náušnice, náramky nechte raději doma.
  • Cluster prsten: Prstýnek se shlukem menších hranatých či kulatých kamínků se hodí pro formálnější události nebo párty noc s kamarádkami.
  • Halo prsten: Prsten s větším kamenem, který je orámován menšími kamínky, patří k výraznějším a hodí se na formální a společenské příležitosti.
  • Geometrický prsten: Moderní prsten na denní nošení perfektně podtrhne minimalistický outfit.
  • Jednoduchý kroužek: Je vhodný na denní nošení a pro jakoukoliv příležitost, chcete-li se blýsknout ve společnosti, je lepší některý z výraznějších typů prstenů.
  • Solitérní prsten: Prsten s jedním kamínkem je ideální pro běžné nošení i formálnější společenské příležitosti.
  • Skládaný (stack) prsten: Několik spojených prstenů nebo sada prstenů pro nošení na jednom prstu. Vhodný jako doplněk módních outfitů na denní nošení, na neformální večírky a všude tam, kde je vítána kreativita a nápaditost.
  • Prsten se třemi kameny: Prsten s větším kamenem vklíněným mezi dva menší je možné nosit na denní i formální příležitosti a společenské události.
Jak vybrat prsten?
zdroj: Unsplash

Kombinování doplňků a outfitů dle materiálu prstenu

Nejen styl prstenu, ale i jeho materiál mají svá pravidla pro kombinování a nošení. S čím tedy nosit prsteny podle jejich materiálu?

  • Prsteny s drahokamy: V závislosti na velikosti jsou poměrně všestranné, nejvíce se ale hodí jako solitéry k elegantnějším či společenským outfitům.
  • Mosazné a měděné prsteny: Hodí se ke šperkům ze žlutého či růžového zlata na neformální příležitosti, velice dobře vypadají třeba ke květinovým letním šatům.
  • Zlaté prsteny: Nejlépe se kombinují se zlatem a dalšími podobnými odstíny (mosaz, měď, růžové zlato), na kombinaci se stříbrem raději zapomeňte. Vzhledem k výraznosti vypadají dobře například s jednoduchou bílou košilí a cigaretovými kalhotami.
  • Prsteny z růžového zlata: Jemný design růžového zlata se hodí na běžné denní nošení a výborně se kombinuje s oblečením v pudrově růžové, krémové, bílé nebo černé barvě, případně, chcete-li kontrastnější vzhled, zkuste kombinaci s hnědou, smaragdovou nebo tmavě zelenou barvou.
  • Platinové prsteny: Vypadají elegantně, a tak se velice dobře kombinují s dalšími šperky. Výborně k nim budou vypadat asymetrické šaty a perlové náušnice.
  • Stříbrné prsteny: Hodí se na denní nošení ke všem typům outfitů. Nejlépe se kombinují s doplňky z platiny, titanu nebo nerezové oceli.
Jak kombinovat prsteny?
zdroj: Canva

Jak sundat prstýnek z oteklého prstu

I přesto, že jste se řídili všemi návody, jak vybrat velikost prstenu, může se vám stát, že prsty více otečou a dojde k zaseknutí prstenu. 

Pokud se tak stane, rozhodně se nesnažte prsten sundat násilím, prst by vám ještě více otekl. Místo toho prst zchlaďte pod tekoucí studenou vodou nebo ledem. Poté ho namažte pořádně mastným krémem nebo olejem a pomalými krouživými pohyby sundávejte. Pomoci může také „niťová metoda“, to ovšem pouze za předpokladu, že je pod prstenem místo.

V extrémních případech, případně při podezření na zlomeniny, nezbývá nic jiného, než se vydat na chirurgickou pohotovost, kde prsten rozříznou.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, původně prodejce a návrhář kuchyní, nyní již více než pět let copywriter a průvodce na ostrově Langkawi v Malajsii. Během té doby jsem nasbírala nespočet zkušeností s psaním článků z oblasti módy, životního stylu a cestování. Díky tomu dobře vím, jak si vybrat nejlepší cestovní kufr, sportovní batoh, trekové boty nebo třeba outdoorové vybavení. Testováním produktů trávím dlouhé hodiny a o tipy se pak dělím v recenzích, které dnes pomáhají statisícům lidí.“