Jak poznat fake Vans? S naším návodem už se nikdy nenachytáte
Už dlouho sníte o kultovních Vanskách? Aby vám po nákupu nezůstaly jen oči pro pláč, zjistěte, jak poznat fake Vans. Díky našim tipům už nikdy nepodpoříte padělatele a obouvat budete pouze originál.
V článku se dozvíte:
O značce Vans
Příběh značky Vans se začal psát v roce 1966 ve slunné Kalifornii. Bratři Paul a Jim Van Dorenovi sice měli jen malý kapitál, zato však plnou hlavu nápadů. O jejich boty vyráběné v barvě dle přání zákazníka byl zájem, brzy proto mohli otevřít první prodejnu. Odtud už byl jen krůček k tomu, aby se Vansky staly legendou.
Čím jsou boty Vans tak speciální? Zákazníci si je oblíbili zejména díky pevné gumové podrážce, která je ideální (nejen) na skateboard. Značka si prošla i turbulentnějším obdobím, kdy dokonce čelila bankrotu. Horší časy ale ustála a dnes patří mezi nejoblíbenější značky obuvi. I proto se bohužel stává častým cílem padělatelů.
Jak poznat fake Vans
Ať už vaše srdce touží po Vans Old Skool, Authentic, nebo Sk8-Hi, jedno nechcete určitě: utratit peníze za obyčejný padělek. Do nákupu se proto nevrhejte úplně po hlavě, ale pro jistotu si ověřte několik věcí.
- Hodně vám může napovědět už samotné balení. Originální Vansky budou uložené v pevné krabici s oficiálním logem. Na krabici by neměla chybět nálepka s čárovým kódem, velikostí, modelem a barvou tenisek. Uvnitř by se měl nacházet jemný hedvábný papír. Uvažujete nad nákupem bot v „no name“ krabici? Raději to ještě promyslete, možná před sebou máte fake Vans.
- Hned po vyndání z krabice se na boty podívejte jako na celek. Působí na první pohled kvalitním dojmem? Jsou lehce prohnuté a pružné, takže je dokáže ohnout ještě víc? Švy jsou rovné a nikde netrčí dlouhé nitky? Pokud jste na všechny tři otázky odpověděli „ano“, Vansky úspěšně prošly prvním testem originality.
- Podle čeho ještě odhalíte fake Vans? Zaměřte se na patu, kde byste měli najít gumovou ochrannou známku s nápisem Vans “Off The Wall”. Uvozovky jsme takto nenapsali náhodou – jedná se o jejich jediný správný zápis. Na padělcích často chybí buď úplně, nebo z jedné strany. Známka by navíc neměla mít výrazně červenou barvu, jako je někdy k vidění u fake tenisek Vans, ale spíše tmavou a tlumenou.
- Podívejte se na podešev. Vansky prosluly svou podrážkou připomínající vafle. Jak od sebe rozlišit Vans real vs. fake? Padělek má méně výrazný až jednolitý vzorek na podrážce.
- Nakoukněte také na spodní stranu jazyka. Právě tam byste měli najít štítek s informací o zemi původu a velikosti. Štítek by měl být pečlivě přišitý, všechny informace dobře čitelné. Něco z toho nesedí? Dost možná v ruce držíte fake Vans.
- Uvnitř boty v oblasti paty je u originálu vytištěný velký a jasně čitelný nápis Vans. Padělatelé na něj většinou nezapomínají, u jejich výtvorů ale bývá mnohem menší a i u dosud nenošených bot působí vybledlým dojmem.
- Některé modely mají drobný textilní štítek na vnější straně svršku (nejčastěji na úrovni jazyka). Opět zkontrolujte správný zápis značky i kvalitu přišití štítku. Pokud u svých tenisek tento prvek nenajdete, ještě nepanikařte. Například originální Vans Old Skool ho nemají.
Při výběru Vansek samozřejmě doporučujeme myslet i na obecné zásady, jak se nenechat napálit při nákupu oblíbených značek:
- Extra nízká cena je většinou podezřelá. Někdy se stane, že obchod levně vyprodává starší modely Vans. Byl by ale sám proti sobě, kdyby je nabízel hluboko pod cenou. Když na takový kousek narazíte, pravděpodobně se bude jednat o fake.
- Dejte si pozor na podezřelé internetové obchody. Jak je poznat? Texty mohou být psané lámanou češtinou se spoustou gramatických chyb, obchodní podmínky hodně vágní a kontakt na majitele nedohledatelný. Podívejte se na náš seznam znaků podvodných e-shopů a budete přesně vědět, co posuzovat.
Autor článku
Pavla Hejduková
Redaktor
„Jsem Pavla – profesně copywriterka, ve volném čase cestovatelka s vášní pro módu. Mou největší neřestí jsou tenisky. Pravidelně vyrážím na cesty a s sebou si balím zásobu bot, abych je mohla otestovat v různých podmínkách. O ničím nezkreslené zkušenosti a dojmy se pak ráda dělím v recenzích a podrobných článcích. Mimo to se věnuji testování módních e-shopů. Dokážu vám tak poradit, jak poznat bezpečný obchod, kdy máte nárok na vrácení peněz za zboží a kterým e-shopům se raději vyhnout obloukem.“