Jak prát zimní bundy a kabáty, aby vydržely co nejdéle krásné a funkční

Publikace: 26.11.2021

Právě jste zaplatili nemalou částku za novou zimní bundu či kabát, a tak přirozeně chcete, aby vám sloužily co nejdéle. Vaše přání se může splnit za předpokladu, že se o ně budete pravidelně a vhodným způsobem starat. Jak na to poradí náš velký průvodce praním a sušením zimních kabátů a bund dle jejich materiálu.

Obecné rady k praní a sušení

Materiálů je dnes na trhu nepočítaně a každý má svá specifika, je však několik bodů, kterými byste se při praní měli řídit u všech typů bund a kabátů.

  • Bundy a kabáty neperte pouze před sezónou a po ní, ale také během ní – nečistoty ulpívající na vláknech snižují jejich funkčnost, takže pokud má bunda plnit svůj účel, je pravidelné praní nutností. To, že se praním vlákna ničí a bundu byste neměli prát často, je mýtus, který jí škodí.
  • Vždy si prostudujte štítky na bundě, a to i v případě, že víte, jak zimní bundu správně prát. Ušetřená minuta času nestojí za zničené oblečení.
  • Prohledejte kapsy a zapněte všechny zipy včetně hlavního. Šňůrky zavažte tak, abyste je byli schopni po praní rozvázat – předejdete jejich zamotání.
  • Nesnažte se dát do pračky co nejvíce bund, pokud budou příliš namačkané, dojde při praní k polámání vláken, čímž se naruší jejich funkčnost.
  • Nepoužívejte aviváž. S dnešními pračkami, jež disponují řadou sofistikovaných programů, budete mít bundu krásně voňavou i bez ní. A navíc nezničíte vlákna a jejich vlastnosti, což je obzvlášť důležité u funkčních materiálů. Nevhodné jsou také bělící a změkčující prostředky.
  • Je-li na bundě flek, nikdy ho nedrhněte příliš velkou silou, nečistoty by se dostaly hlouběji do vlákna. Raději naneste na postižené místo jemný prací prášek (nejlépe gel) a za pomoci zubního kartáčku ho krouživými pohyby vyčistěte.
  • Před použitím sušičky si opět pečlivě prostudujte štítky na oblečení. Některé materiály sušení vysokými teplotami (nejen ze sušičky, ale i z topení nebo fénu) nesnáší vůbec a je nutné je sušit pomalu a opatrně.

Jak prát zimní bundy

Jak prát zimní bundy
Canva

Jak prát péřovou bundu

Péřová bunda je vynikající na tuhé a drsné mrazy: je krásně měkká, pohodlná, lehká a skvěle izoluje. Je-li z pravého peří, je přirozeně vodoodpudivá díky ochranné tukové vrstvě na povrchu peří. Použitím běžných pracích prostředků by se tuk vymyl a bunda by svou voděodolnost ztratila, proto doporučujeme použít prací prostředek určený na výrobky z peří. Jakmile ho budete mít, jsou dvě možnosti, jak prát péřovou bundu:

  1. Ručně: Bundu společně s pracím prostředkem namočte do vlažné vody, nechte odmočit dle potřeby a poté jemně přeperte a vymáchejte.
  2. V pračce: Na šetrný program o teplotě 30 °C, nízké otáčky, bez ždímání, bez odstřeďování.

Ať už perete ručně nebo v pračce, bundu nikdy neždímejte. Pouze ji lehce protřepte, položte na ručník, zakryjte druhým a lehce přitlačte – tak z ní dostanete přebytečnou vodu. Následně ji nechte usušit ve vodorovné poloze, dokud nebude úplně suchá. To zabere přibližně tři dny.

Aby péřová bunda nezačala plesnivět a netvořily se v ní chuchvalce, je třeba ji během procesu sušení alespoň 5× denně načechrat. Proces sušení venku je nejšetrnější, můžete ale použít také sušičku, a to na nejnižší teplotu po dobu maximálně 15 minut (nejlepší je program teplý vzduch). Do sušičky lze také přidat speciální míčky, které zajistí rovnoměrné rozložení peří.

Jak prát bundu z dutého vlákna nebo mikrovlákna

Bundy ze syntetických vláken se nejčastěji nosí při fyzicky náročnějších sportech, při kterých se hodně potíme. Jejich údržba je poměrně jednoduchá. Použít můžete tekutý prací prostředek – nejlépe ten, který je určen na syntetické vlákno. Rovněž si prostudujte výše uvedená obecná doporučení a pokyny výrobce (nízká hodnota otáček, nízká teplota, bez ždímání) a hlavně nepoužívejte aviváž. Ta způsobuje ucpávání dutých vláken a celkové znehodnocení bundy.

Bundu sušte volně rozprostřenou nebo na ramínku, v průběhu sušení doporučujeme několikrát protřepat.

Jak prát softshellovou bundu

Softshellová bunda je odolná vůči větru a dešti, a tak ji nejčastěji nosíme na hory či vycházky do zimní přírody. Materiál je velice odolný, proto se nemusíte bát ani častého praní bundy, které je nezbytné pro zachování funkčních vlastností. Nečistoty, které ulpívají na bundě, ucpávají póry, materiál nedýchá a odolnost se snižuje – proto je pravidelné praní tak důležité. A jak prát softshellovou bundu?

  • Držte se všech obecných doporučení z úvodu, důležité je především vynechání aviváže.
  • Bundu perte samostatně, nikdy ne dohromady s jiným oblečením.
  • Používejte prací prostředek na funkční oblečení.
  • Zvolte program na outdoroové oblečení nebo šetrný program, v obou případech na 30 °C, bez ždímání a odstřeďování.
  • Vodu nechte z bubnu vypustit, poté bundu pověste na ramínko a nechte volně vykapat a uschnout.
  • Pokud to výrobce vysloveně nedoporučuje, nikdy bundu nedávejte do sušičky.

Jak prát goretexovou bundu

Gore-tex patří mezi top materiály na sportovní oblečení. Je nepromokavý, voděodolný a zároveň prodyšný, takže se v bundě nezapaříte. Aby si goretexová bunda udržela své superschopnosti, perte ji alespoň 2× ročně. Postup praní je zcela totožný jako u softshellové bundy.

Jak prát fleecovou bundu

Fleecové bundy a mikiny jsou velmi oblíbené pro svou nízkou hmotnost, vynikající hřejivost a skladnost. Výborně se hodí jako svrchní vrstva třeba na běhání. Praní je možné na šetrný program o teplotě 30 nebo 40 °C s běžnými pracími prostředky. Vyhnout byste se měli aviváži, bělidlu, chemickému čištění a sušičce.

Jak vyčistit koženou bundu

Kožená bunda a další oblečení z kůže do pračky nepatří, a to z toho důvodu, že kůže špatně snáší vodu. I těmto kouskům se ale samozřejmě nevyhýbá prach a pot. Nejlepším způsobem, jak vyčistit koženou bundu, je tedy ruční čištění. Stačit vám bude bavlněný hadřík, vlažná voda a mýdlo. Použít můžete také speciální přípravky na kůži – vždy dbejte na pokyny výrobce.

Bundu otírejte jemnými a krouživými pohyby, na nepřístupná místa použijte vatové tyčinky. Na více znečištěná místa, jako jsou třeba rukávy, kapsy nebo límec bundy, použijte jemný kartáček na zuby nebo houbičku.

Očištěnou bundu nechte uschnout při pokojové teplotě, a to nejlépe ve vodorovné poloze, aby nedošlo k prověšení kůže. Vyhněte se umístění na slunce či radiátor.

Jak prát bundu s kožíškem

Na praní bundy s kožíškem myslete už při nákupu – kupujte jen takové, u kterých je kožíšek možné odejmout. Bundu vyperte tak, jak si žádá její materiál, kožíšek vyperte v ruce prostředkem na jemné prádlo, příliš ho neždímejte, rozčešte, nechte volně uschnout a poté vykartáčujte. Při rozčesávání a kartáčování neškubejte a nepoužívejte násilí. Pokud je kožíšek příliš zacuchaný, můžete na něj použít kondicionér na jemné vlasy.

Když kožíšek odepnout nejde, vsaďte raději na čistírnu, praní v pračce sice většina umělých kožešinek po určitou dobu a při opatrném praní zvládne, k opotřebení však dojde rychleji.

Jak prát zimní kabáty

Jak prát zimní kabáty
Canva

Jak vyprat vlněný kabát

Aby vlněný kabát vydržel dlouho krásný, je třeba ho nejen správně prát, ale také věnovat pozornost jeho uskladnění, a to nejen mimo sezónu. 

  • Jakmile přijdete domů, nedávejte ho mezi ostatní kabáty a zimní bundy a už vůbec ne do skříně. Nejdříve ho nechte uschnout a provětrat, zabráníte tím vzniku plísní a zatuchlého pachu.
  • Pomocí lepícího válečku z něj pravidelně (několikrát týdně) odstraňujte nečistoty, chlupy a vlasy. Ano, jsou tam, i když je nevidíte.
  • Větší nečistoty nikdy nedrhněte, vsaďte raději na čistírnu.
  • K uskladnění mimo sezónu uložte kabát do ochranného obalu a přidejte prostředek na odpuzení škůdců. Kromě chemie je skvělá levandule, rozmarýn nebo skořice.

A jak vyprat vlněný kabát? Je-li vlna pouze příměsí, kdy její obsah není vyšší než 30 % a výrobce praní výslovně nezakazuje, můžete kabát vyprat v pračce na jemný program (vlna nebo ruční praní), bez odstřeďování a ždímání a s pracím prostředkem určeným na vlnu. Vypraný kabát rozložte a ve vodorovné poloze nechte usušit.

Pokud je obsah vlny vyšší, kabát patří výhradně do čistírny. S výběrem čistírny však buďte opatrní, ne každá má zkušenosti s vlnou – obzvláště to platí u exkluzivějších druhů vlny. Vyplatí se tedy obětovat čas a hledat recenze. Stejné pravidlo platí i pro flaušový kabát.

Není kabát znečištěný, ale potřebuje zbavit pachů? Pověste ho na ramínko v koupelně, pusťte horkou vodu, zavřete dveře a nechte kabát 20 minut v parní lázni, která ho zápachu zbaví. Poté nechte kabát řádně usušit a provětrat.

Nakonec zbývá jediné – jak odžmolkovat kabát? Klasikou je odstranění žmolků starou tupou žiletkou, která nepoškodí vlákna. Alternativou je odstraňovač žmolků na baterky, který je rychlý, efektivní a šetrný.

Jak vyprat kožený kabát

Jak jsme již psali výše, výrobky z pravé kůže nikdy nezkoušejte prát doma v pračce. Raději vsaďte na ruční čištění, ke kterému budete potřebovat pouze hadřík, mýdlo a vodu. Po důkladném omytí nechte kabát volně proschnout. Až bude opravdu suchý, nezapomeňte ho pořádně promazat. Nám se nejlépe osvědčily mazadla s obsahem včelího vosku. Po nanesení použijte měkký hadřík, kterým kůži vyleštíte. Pokud si nejste jistí svými pracími schopnostmi, odneste kabát raději do čistírny.

Jak vyprat manšestrový kabát

Manšestr se pere na nízké teploty a na šetrný program. Po vyprání je nutné ho ještě za mokra uhladit, a to vždy jedním směrem. Při praní si dejte pozor na odlišné materiály svrchní vrstvy a podšívky, nevhodně vypraná podšívka by se mohla zkroutit a bundu deformovat.

Na závěr: nezapomeňte na impregnaci

Bundy a kabáty – hlavně ty sportovní z funkčních materiálů – je vhodné impregnovat. Díky impregnaci je textilie lépe chráněná, zlepšují se její vlastnosti a prodlužuje životnost. Vybírejte vždy prostředky, které jsou určené pro daný typ bundy a při aplikaci se řiďte pokyny výrobce – návod čtěte před vypráním, některé impregnace se přidávají do pračky, některé se používají na mokré prádlo a jiné na suché.

Když si nevíte rady, vsaďte na profesionální čistírnu

Někdy jsou situace, kdy si sami neporadíte, například v případě většího znečištění. Pak je lepší bundu či kabát vzít a odnést do čistírny, která má výkonnější pračky a čistící prostředky a zároveň ví, jak s daným materiálem zacházet. Ostatně důkladnější hloubkové čištění byste vaší bundě měli dopřát tak jako tak, nejlépe po skončení sezóny před uložením do skříně.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, původně prodejce a návrhář kuchyní, nyní již více než pět let copywriter a průvodce na ostrově Langkawi v Malajsii. Během té doby jsem nasbírala nespočet zkušeností s psaním článků z oblasti módy, životního stylu a cestování. Díky tomu dobře vím, jak si vybrat nejlepší cestovní kufr, sportovní batoh, trekové boty nebo třeba outdoorové vybavení. Testováním produktů trávím dlouhé hodiny a o tipy se pak dělím v recenzích, které dnes pomáhají statisícům lidí.“