Jak správně prát a bělit bílé prádlo? Zvládněte to jako profík!

Publikace: 26.09.2022

Bílá je nejen barvou záclon a svatebních šatů, populární je také u bytového textilu či oblečení. Aby zůstala skutečně bílou, je třeba o ni správně pečovat. I zašlé, silně zašpiněné nebo zašedlé bílé prádlo se dá znovu oživit, pokud použijete vhodné prací prostředky a metody, kterými se řídí profesionálové.

Jak se starat o bílé oblečení

Bílé tričko má v šatníku asi každý z nás. Populární je však i jiné bílé oblečení z nejrůznějších materiálů, a to včetně spodního prádla. U nového oblečení doporučujeme používat kvalitní prací prostředky s ohledem na materiál. Vždy volte pouze prášky a gely určené na bílé oblečení. Nikdy nedávejte do bubnu pračky víc než doporučené množství prádla a také nekombinujte bílé prádlo s barevným. 

Pokud si nejste jistí, jaký prací prostředek zvolit, můžete se podívat na nezávislé recenze, kde najdete zkušenosti ostatních uživatelů. Například web recenzer.cz a jeho recenze vám pomohou zorientovat se v nabídce různých značek pracích prostředků a lépe se rozhodnout, který je pro vás ten nejlepší. Nezapomínejte ale také na to, že každý materiál je jiný a co je pro jedno oblečení vhodné, nemusí být vhodné pro jiné. Vždy je dobré si přečíst informace o údržbě a praní na štítku oblečení, abyste předešli nežádoucím záplatám nebo roztržením.

TIP: Bílé oblečení má tendenci měnit odstín i přes veškerou možnou péči – takzvaně zašedá. Vhodnými prostředky se dá ale leccos zachránit. S takovým problémem si hravě poradí například Savo na bílé prádlo. Pozor ale na dávkování a také na to, abyste si při bělení omylem nepostříkali třeba černé tričko.

Jak se starat o bílé oblečení
zdroj: Mediamodifier / Unsplash

Omylem obarvené prádlo

V pračce zapomenutá červená ponožka dokáže napáchat pořádnou paseku. Dnes už však nemusíte celou rodinu přesvědčovat o tom, že vaší novou nejoblíbenější barvou je zrovna růžová. Stačí zajít do drogerie a sáhnout po odbarvovači na omylem obarvené prádlo.

Zašedlé či zažloutlé prádlo

Zašedlou barvu bílého oblečení i prádla můžete snadno oživit. Podobně se dají odstranit i skvrny od potu, které se nejčastěji objevují v podpaží. Jak? Použít můžete nejen specializované chemické prostředky na skvrny, ale také ekologičtější a mnohem levnější přípravky, které máte běžně doma.

Ocet

Ocet působí na tkaniny šetrně a proniká hluboko do jejich vláken. Mimo jiné pomáhá odstranit z bubnu pračky vodní kámen, který může snižovat účinnost praní, a tak být příčinou šednutí bílých tkanin. Někdo doporučuje pro tento účel výhradně vinný ocet, jiní používají běžný lihový.

Ocet se dá rovněž použít místo aviváže. V takovém případě si zajistíte na omak příjemně měkkou látku a napomůžete zachování barev. Stačí dát asi 150 ml octa do nádržky na aviváž a prát s práškem, gelem nebo kapslemi jako obvykle. 

Další možností je namočit oblečení do vlažné až teplé vody s octem – asi na 30 minut ještě před praním (na litr vody použijte tři polévkové lžíce octa). Ocet vybělí zašedlou bílou a umí odstranit i zažloutlé skvrny.

Děsí vás octový zápach? Nemusí! Ocet v látce nezůstane, během sušení odér zmizí. 

Citron

Dalším populárním prostředkem na praní je citron. Krásně voní a můžete ho použít jak pro ruční praní, tak pro praní v pračce. Na namáčení bavlněného oblečení, případně textilu z umělých vláken si vyrobte roztok z citronové šťávy a vody. Nejlepší je samozřejmě horká, ale ne každá látka ji snese. Ideální je namočit prádlo den před praním a pak vyprat tak, jak jste zvyklí. Pro vybělení zašedlého oblečení můžete přidat do bubnu pračky několik plátků citronu. 

Prášek do pečiva

Také kypřicí prášek do pečiva může pomoci vybělit oblečení. Do plné pračky použijte dva sáčky prášku do pečiva. Do prášku rozpuštěného ve vodě můžete také prádlo namočit, podobně jako u vody s citronem.

Jedlá soda

U bílého prádla se používá jedlá soda jako ochrana barvy přímo v pračce. Stačí dát před praním přímo do bubnu mezi prádlo jednu lžíci jedlé sody. Nejedná se však přímo o bělidlo, jedlá soda změkčí vodu a tím zvyšuje účinnost pracího prostředku.

Jádrové mýdlo

Do časů babiček nás vrací i populární jádrové mýdlo. A nezáleží na tom, zda se jedná o mýdlo s jelenem, marseillské nebo jiné. Pro odstranění skvrn od potu nebo oživení bílé barvy se prádlo namáčí do roztoku teplé vody s nastrouhaným jádrovým mýdlem na několik hodin. Pak se v ruce nebo pračce klasicky vypere. Všechny eko milovníky potěší, že jádrové mýdlo je mnohem vlídnější alternativou pro praní, pokud nechcete používat klasické prací prášky. Nosí vaše dítě bílé ponožky do černých tenisek? I tady pomůže jádrové mýdlo. 

Žlučové mýdlo

Žlučové mýdlo obsahuje skutečnou žluč, díky tomu dokáže rozpustit skvrny od borůvek, jahod, malin, trávy, krve či potu, které se jinak perou velmi těžce.

Směsi na bělení a oživení bílé barvy

Účinnost se u různých přírodních prostředků násobí, pokud se zkombinují. Babské recepty na takové kombinace jsou ověřené léty zkušeností. 

Citron a sůl

Krásně bílou vrátíte oblečení speciálním roztokem. Do umyvadla dejte co nejteplejší vodu (podle druhu látky), asi 500 ml citronové šťávy a jeden hrnek soli. Minimální doba namáčení je hodina až dvě, ale lepší výsledek se dostaví, když oblečení v roztoku necháte celou noc.

Pro vybělení skvrn se také hodí zkombinovat citronovou šťávu a sůl. Skvrnu pokapejte čerstvou citronovou šťávou a následně posypte solí. Poté dejte oblečení na několik hodin na sluníčko a následné vyperte v ruce ve vodě. Pokud skvrna nezmizí úplně, zkuste vyprat oblečení ještě jednou v pračce.

Citron a jedlá soda

K namáčení dobře poslouží také směs citronové šťávy s jedlou sodou v poměru 100 ml šťávy na polovinu hrnku sody. Vše vlijte do umyvadla s vodou a do směsi pak vložte prádlo. Nechte namočené celou noc. Pak vymáchejte ve vodě a vyperte v pračce běžným způsobem.

Jak se starat o bílá prostěradla, povlečení a další domácí textil

Bílé ubrusy, utěrky i prostěradla jsou častým prvkem reklam na prací prostředky. Šňůry plné zářivě bílého prádla jsou skvělou vizitkou pro každého, kdo se v domácnosti stará o čisté prádlo. To samozřejmě platí také o záclonách, jejichž bělost podtrhne vzhled každého interiéru.

Speciální péči potřebují také bílé ručníky a osušky, aby byly tak měkké a na dotek příjemné, jako jsou ty, které dostaneme na dovolené v hotelech. Také bílý bytový textil by se měl prát vždy odděleně od barevného.

zdroj: Jacinta Christos / Unsplash

Vhodné prostředky na bílé prádlo

Všechny prací prostředky na sobě mají napsáno, zda jsou vhodné na barevné prádlo, bílé prádlo či zda se jedná o prostředek univerzální. U bílého prádla dávejte přednost pracím prostředkům, které jsou určeny výhradně pro něj.

Pokud máte tvrdou vodu, nezapomeňte přidávat také prostředek na změkčení vody. Prodloužíte tak životnost pračky a vaše prádlo nebude tak rychle šedivět. Silně zašpiněné prádlo můžete před praním buď namočit do vhodného prostředku, případně použít sprej na skvrny dle návodu. Nezapomeňte u všech chemických přípravků prostudovat, pro jaké textilní materiály jsou vhodné. Vyhněte se prostředkům obsahujícím chlór, po nich bílá šedne.

Jak prát bílé ložní prádlo

Základem pro zachování bílé barvy u ložního prádla je jeho pravidelná a častá výměna. Perte ho odděleně od barevného a na maximální možnou teplotu doporučenou výrobcem. Je-li silně zašpiněné, nebojte se ložní povlečení předem namočit. K pracímu prášku můžete také přidat prostředek na skvrny (prášek či roztok), případně použít některý z přírodních prostředků. 

Nezapomínejte, že ložní povlečení se vyrábí z různých materiálů. Respektujte proto vlastnosti jednotlivých látek. Většinu povlečení lze prát na teplotu v rozmezí 40 až 60 °C. Zatímco u krepu je vhodné nepřekračovat teplotu 60° C, bavlněné či damaškové povlečení snese i teploty kolem 95 °C.

Jak vybělit ručníky

Bílé ručníky a osušky získávají časem našedlou, případně nažloutlou barvu. I když si řada lidí myslí, že pro měkké ručníky je nejdůležitější aviváž, je to právě naopak.

Aviváž na vláknech ručníků zanechává jemný povlak, kvůli kterému jsou méně savé a ty bílé postupně zešednou. Místo aviváže tak u ručníku používejte výhradně ocet. Budou měkké a zůstanou bílé. Pokud jde o teplotu, řiďte se etiketou. Pro sušení používejte sušičku, nebo ručníky sušte na čerstvém vzduchu na zahradě či balkonu.

Jak prát bílé utěrky, prostírání a ubrusy

Pokud se někde velmi často objevují skvrny, tak je to právě v kuchyni při vaření nebo v jídelně při stolování. Utěrky, ubrusy a prostírání tak potřebují prát na vyšší teplotu a s vhodným pracím prostředkem. Případně je dobré použít i některý z babských receptů a před praním je namočit. 

Jak vyprat záclony

Chcete mít bílé záclony? Pokud bydlíte u prašné silnice nebo vám doma někdo kouří, je to v podstatě nekonečný boj. Zvlášť, když většina záclon nesnese v pračce teplotu vyšší než 30 °C.

Naštěstí je tu prášek do pečiva, který se dá použít jak pro přípravu namáčecího roztoku (dle velikosti nádoby 3 až 5 sáčků), tak přímo při praní v pračce (stejné množství přidat do pracího prášku dle velikosti objemu pračky). Namočit je můžete také do octové nebo citronové vody, případně do solného roztoku. Záclony nechte zcela ponořené alespoň 24 hodin.

Bělení na sluníčku

Víte, jak vybělit ručníky, utěrky, prostěradla nebo další bytový textil? Zkuste osvědčený způsob našich babiček! Samozřejmě jen v případě, že pro to máte vhodné podmínky.

Prádlo se nakropí a rozloží na trávníku tak, aby bylo na přímém slunci. Pravidelně se musí znovu pokropit, ideálně zahradní konví s kropítkem, aby zůstalo navlhlé. Po několika hodinách bude zářivě bílé. Sušení na přímém slunci a čerstvém vzduchu pomáhá také vypranému prádlu zavěšenému na šňůrách. Pozor, barevné prádlo raději sušte ve stínu, aby vám barvy na něm zbytečně nevybledly.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“