Jak správně vybrat běžky? Vysvětleno tak, že to zvládne opravdu každý

Publikace: 10.02.2021

Sjezdové aktivity nejsou jediným sportem, který můžete na sněhu provozovat. Pokud nebydlíte přímo na horách a rádi byste si pohyb v zimě užívali pravidelněji bez nutnosti cestování na kopce, budou se vám líbit běžky. Tento sport se stává čím dál více populární. Kromě samotných běžeckých lyží, teplého oblečení a samozřejmě sněhu nepotřebujete žádné vleky ani jiné vybavení. Navíc uděláte něco pro své zdraví a užijete si nový druh zábavy.

Ačkoliv běžky na první pohled vypadají jako velmi jednoduché sportovní pomůcky, při pohledu na šíři nabídky obchodů vás překvapí jejich rozmanitost. Vybírat si můžete z různých typů i velikostí. Představíme vám proto všechny základní parametry a pomůžeme vám vybrat ten správný model pro vás.

Styly pohybu

Běžky můžeme rozdělit na dvě základní kategorie dle typu pohybu, jakým je poháníte vpřed. Ačkoliv existují okrajově také univerzální modely, většina rekreačních sportovců upřednostňuje jen jeden styl a vzájemně je nekombinuje. Proto byste se měli na začátku nákupu rozhodnout, kterému z nich dáte přednost. Pojďte se tedy podívat, jak vybrat běžky obou typů a v čem se od sebe odlišují.

Běžky na klasický běh

Klasické běžky jsou známějším a mezi volnočasovými běžkaři oblíbenějším typem. Slouží pro jízdu v připravené stopě. Pohyb na nich skutečně připomíná běh. Hledáte-li odpočinkovější a méně náročné běžky pro rekreační zimní aktivity, bude se vám právě toto provedení líbit.

Běžky na klasický běh se vyznačují výraznou délkou, která by měla být přibližně o 30 cm větší, než je výška běžkaře. Typickými vlastnosti jsou taktéž tvrdý materiál a menší šířka. Jedná se o historicky starší a tradičnější provedení.

Mnohé běžky na klasický styl pohybu je nutné mazat pomocí vosků. Chcete-li se této mnohdy neoblíbené práci vyhnout, bude se vám líbit typ zvaný skin běžky neboli běžky s mohérem. Díky speciální úpravě skluznice je není nutné mazat a zároveň umožňují plynulý pohyb ve stopě.

Běžky na bruslení (skate)

Méně známý styl běžkování připomíná skutečně pohyb, jaký vykonáváte na letních nebo zimních bruslích. Bruslení na běžkách je někdy označováno jako „volný styl“ nebo anglicky „skate“. V tomto případě již nepotřebujete vyjetou stopu. Díky fyzicky náročnějšímu pohybu se posouváte rychleji. Tento styl běžek potěší především aktivní sportovce.

V porovnání s klasickým typem jsou tyto běžky o něco kratší. Ideální velikost by měla být jen o 10 cm větší, než je postava sportovce. Jejich materiál je také měkčí. Čím pružnější běžky budou, tím snadněji se vám bude pohybovat. Tvarově na nich najdete mírné prohnutí a zpevněné hrany.

Kombinované běžky

Kombinované běžky umožňují provozovat obě techniky pohybu. Můžete si tak snadno vyzkoušet, jaký styl běžkování vám bude nejvíce vyhovovat. Také se hodí pro případy, kdy máte v plánu trénovat bruslení i klasický pohyb a zároveň nechcete investovat do dvou různých běžkařských lyží.

Délka běžek

Volbu správné délky běžek nikdy nepodceňujte. Příliš velké rozměry komplikují ovládání a malé zase ztěžují pohyb. Základem je výška vaší postavy. Postavené běžky by měly být vždy vyšší, než jste vy. Jak již bylo řečeno, přesah se odvíjí od jejich typu. Zatímco klasické běžecké provedení bude v ideálním případě měřit o 20 až 30 cm více než jejich uživatel, u skate běžek stačí, aby vás převyšovaly o 10 cm.

Šířka běžek

Dalším parametrem, který určuje velikost běžek, je jejich šířka. Ta se měří na obou krajích v nejširším bodě a pak v nejužší části středu. Tyto hodnoty se nazývají boční řez. Všeobecně platí, že širší běžky jsou více stabilní a proto se hodí pro začátečníky. Také dokáží dobře rozrážet hluboký sníh. Naopak úzké provedení pomáhá dosáhnout větší rychlosti, což ocení zkušenější uživatelé a milovníci fyzicky náročnějších aktivit.

Skluznice

Volba správného typu a velikosti patří mezi základ. Další důležitý parametr, jenž ovlivňuje vlastnosti pohybu běžek, je skluznice. Jedná se o plochu, která přichází do kontaktu se sněhem. Skluznice může být buď hladká, nebo vybavená úpravou proti klouzavosti; ta se nazývá „no wax systém“ a nejčastěji je v podobě drobných šupin. Ani jedna z možností není lepší nebo horší. Každému vyhovuje něco jiného.

Hladká skluznice

Klasické běžky nemají zespodu šupinky ani jiné drobné protiskluzové prvky. Jedou proto po sněhu velmi snadno a hladce. Při odrážení budete muset poměrně hodně zabrat, což ocení všichni, kteří si chtějí dát při sportu pořádně do těla. Zároveň po odpíchnutí hladkou skluznici nebrzdí zvýšené tření, proto tyto běžky umožňují rychlejší a delší klouzavý pohyb. Hladké skluznice jsou skvělé pro naučení se správné běžkařské technice. Bez šupin je obzvláště nutné provádět voskování.

Skluznice se šupinami

Šupiny na skluznicích vám umožňují jezdit i bez náročného mazání. Povrch s protiskluzovou vrstvou poskytuje stabilnější odraz od sněhu, když zabíráte proti směru posazení šupin. Zároveň však mírně zpomaluje následný klouzavý pohyb, kterým se samovolně posouváte vpřed. Běžkování s těmto skluznicemi je tak celkově méně adrenalinové a máte při něm větší pocit jistoty. Šupiny se nejvíce hodí pro začátečníky a uživatele, kteří si chtějí vychutnat klidnou a stabilní jízdu.

Novější a stále oblíbenější variantou šupin jsou mohérové pásy. Tyto běžky typu skin se pohybují dopředu plynuleji, bez většího nežádoucího tření a přitom si zachovávají pevný odraz. Udělají tak radost i pokročilejším sportovcům, kteří si chtějí užít pořádné tempo bez nutnosti mazání skluznice.

Tvrdost běžek

Na parametr tvrdosti běžek se zaměřte především u klasického typu a u skluznic se šupinami. Hodnota tvrdosti závisí na použitém materiálu i šířce běžkařských lyží. Volte ji podle vaší tělesné hmotnosti. Pro správný výběr vhodné tvrdosti se orientujte podle tabulek výrobců běžek.

Běžkařské boty

Boty na běžky, stejně jako v případě lyží, jsou nezbytnou výbavou, bez které není možné jezdit. Mají vliv na celkovou komfortnost, proto jejich výběr rozhodně nepodceňujte. Boty na klasické běžkování jsou nízké, aby neomezovaly volný pohyb kotníku. Naopak boty na skate mají vyšší a zpevněné provedení, které pevně fixuje nohu, což pomáhá předcházet zranění kotníkového kloubu.

Běžkařské boty také můžeme rozdělit dle pokročilosti na závodní, sportovní, a turistické. Závodní provedení se hodí pro pohyb po upravené stopě. Nemá v sobě zateplenou vrstvu, protože se předpokládá, že se zahřejete pohybem. Sportovní běžkařská obuv je již slabší izolační vrstvou vybavená, přesto ji ocení i velmi aktivní běžkaři. Poslední turistický typ je pak nejteplejší a pro rekreační použití také nepohodlnější. Tyto běžkařské boty jsou stavěné na pomalejší tempo a dokonce umožňují krátké přecházení bez rizika poškození.

Běžkařské hůlky

Druhým základním vybavením po botách jsou hůlky. Zatímco při lyžování je mnoho uživatelů nepoužívá, při běžkování se bez nich neobejdete. Kvalitní hůlky by měly být dobře vyvážené a jejich úchop ergonomicky tvarovaný. Pokud plánujete jezdit ve volném neboli skate style, správně velké hůlky vám budou sahat k uším. Při klasickém běžkování by měly měřit po ramena.

Na trhu převažuje nabídka hliníkových hůlek na běžkování. Výhodou tohoto materiálu je nízká hmotnost, přitom dobrá pevnost a v neposlední řadě také přijatelná cena. V případě pádu se hliník může ohnout, ale nepraskne. Druhou možností je pak karbonové provedení. Takové hůlky vynikají svou lehkostí a jsou oblíbené zejména u pokročilých běžkařů a u profesionálních závodníků. Mají však vyšší cenu i křehkost. V případě pádu nebo jiného výrazného tlaku může dojít ke zlomení hůlky.

Máte vybráno?

Teď už jen zbývá zjistit, kam se vydat na běžky, aby tam byl sníh, a můžete vyrazit. Ale pozor, ještě je tu jedna důležitá věc, jak jsme již zmínili výše, abyste z běžkování měli skutečně hezký zážitek, neměli byste opomenout funkční oblečení na běžky, které vás ochrání proti štiplavému větru a nepříjemnému sněžení a nezapomeňte labello na ochranu rtů. Vyberte si proto teplou bundu, kalhoty, vestu nebo elegantní zimní sukni. Jen tak si užijete tento krásný sport naplno a bez zbytečného prochladnutí.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“