Jak zabránit mlžení brýlí? Zaručené rady a tipy
Každý, kdo nosí brýle, ať už dioptrické, sluneční nebo lyžařské, se s tímto jevem již pravděpodobně setkal. Zamlžování brýlí v té nejnevhodnější chvíli, například když vejdete z chladu do vytopených prostor, nepotěší asi nikoho. Proč se to vlastně děje a co můžeme dělat proti zamlžování brýlí?
Co se v článku dozvíte?
Proč se brýle zamlžují?
Zamlžování brýlí není nic víc než zcela obyčejný fyzikální jev zvaný kondenzace. Souvisí s velkými teplotními rozdíly například venku a v místnosti. Teplotní výkyvy způsobují srážení vlhkosti obsažené v prostředí a vodní pára vašeho teplého dechu se po styku s chladným sklem změní své skupenství z parného na kapalné. Na povrchu brýlí díky tomu vzniknou kapičky vody.
Díky nečistotám a škrábancům se kondenzát na čočkách drží mnohem více, proto brýle pravidelně čistěte a snažte se na nich nezanechávat otisky prstů.
Jak zabránit mlžení brýlí?
V některých situacích, například při sportování, se opravdu nehodí mít zarosený pohled. Tyto osvědčené tipy vám pomohou problém vyřešit:
1. Vyberte si vhodný materiál
Některé materiály jsou náchylnější k zamlžování než jiné – například skleněné čočky se rosí mnohem více než ty z polykarbonátu nebo plastu. Při nákupu brýlí upřednostněte skla s hydrofobní úpravou, která odpuzuje vodu. Brýle se díky ní rychleji odmlží a méně se na nich budou usazovat nečistoty. Dobrou volbou je také antireflexní vrstva.
2. Umyjte skla brýlí mýdlovou vodou
Klasické tuhé mýdlo vám pomůže skla brýlí zbavit mastnoty a nečistot. Díky aktivním látkám, které snižují povrchové napětí, dokáže mýdlová voda snížit zamlžování. Čočky namísto mlhy pokryje jen tenký film vody. Přestože je na nich stále vlhkost, je jí jen tolik, že světlo přes ně může procházet a nerozptyluje se tak, jako když jsou zamlžené.
3. Upravte brýle: výměna rámu, lepší nastavení nosních opěrek
Jednou z příčin způsobujících zamlžování je nedostatek proudění vzduchu kolem čoček, který by eliminoval teplotní výkyvy. Správně nastavené nosní opěrky pomáhají udržovat brýle tam, kde mají být. Pokud máte rámy příliš blízko obličeje, nebo nejsou ideální velikosti, zvažte jejich výměnu za takové, co budou mít větší prostor mezi vaší tváří a čočkami.
4. Použijte sprej proti mlžení brýlí
Speciální sprej či gel proti zamlžování brýlí také může pomoci elegantně vyřešit situaci. Na povrchu čoček vytvoří jemný povlak, který zabraňuje molekulám vody spojovat se do kapek, zbavuje je přilnavosti, aby jen stekly po povrchu.
Co dělat, když se brýle zamlžují při nošení respirátoru?
Při nošení roušky nebo respirátoru je téměř zaručeně pravidlem, že se vám brýle budou zamlžovat. Nemusí tomu tak být, pokud vyzkoušíte některé z osvědčených rad.
Abyste eliminovali zamlžování, v první řadě je třeba si respirátor a brýle nasadit tak, aby co nejméně docházelo ke kondenzaci. Respirátor si proto nasaďte co nejtěsněji k očím, brýle zase umístěte trochu dále od kořene nosu, aby vydechovaný vzduch co nejméně unikal horním okrajem respirátoru na brýle. Aby respirátor co nejlépe přiléhal k nosu, používejte takový, co má všitý drátek, který si vymodelujete přesně podle tvaru vašeho nosu. Pozor však na posun ohnisek brýlí.
Využít můžete také trik s umytím skel brýlí mýdlovou vodou nebo vlažnou jarovou vodou. Potom je osušte hadříkem z mikrovlákna a ten v případě potřeby noste všude s sebou. Pozor však na agresivní přípravky a brusné složky v některých čisticích prostředcích, abyste si nepoškodili povrchovou úpravu skel.
Autor článku
Dáša Veverková
Šéfredaktor & Obsahový specialista
„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“