Jak změřit nohu a vybrat správnou velikost bot?
Výběr správné velikosti bot je ošidná záležitost, protože výrobci obuvi nepoužívají jednotnou velikostní tabulku v závislosti na skutečné délce nohy. Pokud boty nakupujete v kamenném obchodě, je jejich výběr o poznání snazší – v klidu si můžete vyzkoušet více velikostí a vyberete si tu, které vám nejvíce padne. Jenže v obchodě vždy nemusí mít boty, které hledáte, nebo může chybět správná velikost. A to jsou důvody, proč se vyplatí po botách porozhlédnout na nějakém e-shopu. Jenže jak vybrat správnou velikost bot při nákupu na e-shopu, abyste je nemuseli vracet?
Výběr podle systému Mondo point
Jak už bylo zmíněno v úvodu, různí výrobci používají odlišné číslování velikosti bot. Zpravidla se nejedná o rozdíl několika velikostních čísel, ale i rozdíl o jedno číslo stačí na to, abyste boty nemohli pohodlně nosit. V případě, že již máte u nějakého výrobce obuvi velikost bot vyzkoušenou, nejlépe na více modelech, můžete si je objednat ve stejné velikosti. Pokud si však chcete koupit boty od jiného výrobce nebo si nejste jistí správnou velikostí, je nejlepší možností vybrat velikost obuvi dle systému Mondo point.
Mondo point označuje největší vnitřní délku boty (stélky) v centimetrech, případně se udává v milimetrech. Jedná se tedy o nejdelší rozměr chodidla, obvykle od paty po konec palce, který se do boty vejde. Výhodou tohoto systému je, že svou velikost snadno zjistíte i doma. Po zjištění správné velikosti Mondo point si už snadno vyberete boty dle tabulky velikostí, která je u nich obvykle dostupná.
Jak změřit velikost nohy?
- Položte na zem ke zdi list papíru.
- Bez ponožek si stoupněte na papír tak, aby se pata dotýkala zdi.
- Tužkou označte nejvzdálenější bod chodidla od zdi, obvykle konec palce.
- Pravítkem nebo metrem změřte vzdálenost od konce papíru (od zdi) po nakreslenou značku.
- Připočítejte nadměrek (viz následující odstavce).
Další metodou je obkreslit na papír celou nohu a poté snadno změřit její délku. Při výběru bot s dětmi se jedná o zábavnější metodu. Má však jisté úskalí spočívající v tom, že při nedokonalém obkreslení chodidla, způsobeném natočením tužky pod nohu, nebo od ní, nebude výsledek měření tak přesný.
Nezapomeňte na nadměrek
Poté, co změříte přesnou délku vašeho chodidla, je ještě nutné přičíst tzv. nadměrek. Nadměrek je délka, o kterou má být bota delší, abyste se v ní cítili pohodlně a prsty na noze se mohly hýbat. Při volbě nadměrku je třeba vzít v úvahu, o jaký typ bot se jedná, na co je budete používat a jaké ponožky v nich budete nosit. Ideální velikost nadměrku se obecně udává 5–10 milimetrů.
Při nákupu bot na běhání by měl být nadměrek u horní hranice obecného doporučení, tedy zhruba 10 milimetrů. Je to z toho důvodu, že při dopadu během běhu se přední část chodidla vzhledem k vyšší intenzitě nárazu více rozšíří, a navíc jsou prsty tlačeny do špičky boty. Pokud by prsty neměly prostor navíc, snadno vám mohou začít slézat nehty.
Naopak třeba u horolezeckých bot je situace jiná. Při nákupu tohoto typu obuvi je třeba zvolit spíše menší velikost nadměrku, protože je žádoucí, aby bota pevně objala nohu ze všech stran a při lezení jste v chodidlech, zejména v přední části a prstech, měli dostatečný cit a jistotu.
U bot pro děti je vhodné volit velikost nadměrku v rozmezí 10–15 milimetrů, protože vzhledem k rychlému růstu jejich nohy by jim při volbě třeba jen pětimilimetrového nadměrku boty nevydržely moc dlouho. Větší než 15milimetrový nadměrek už však doporučit nelze, příliš velké boty by mohly ohrozit správný vývoj chodidla dítěte.
Ať už se jedná o jakýkoliv druh bot, většinou je lepší, když je bota raději lehce větší, než aby byla malá. V malých botách se budete cítit nepohodlně a chodidlům to z dlouhodobého hlediska rozhodně neprospěje. Lehce větší boty nejsou takovým problémem, ale nesmí být velké až moc, protože takové boty pak neposkytují dostatečnou jistotu při chůzi nebo běhu a znesnadňují přirozený pohyb.
Kdy je vhodný čas na změnu bot kvůli velikosti?
V dospělosti se boty kvůli tomu, že nám začnou být malé, příliš nemění. I když je pravda, že chodidlo se s přibývajícími roky mírně zvětšuje a změna může nastat také při těhotenství. Nejčastěji je ale tuto situaci třeba řešit u dětí.
Nové boty je bezpodmínečně nutné koupit v případě, pokud je nadměrek menší než 5 milimetrů. Hlavně u menších dětí je vhodné kontrolovat velikost bot poměrně často. Kontrolu lze jednoduše provést tak, že dítě v zavázané botě posune nohu co nejvíce dopředu bez toho, aby pokrčilo prsty. Za jeho patu poté zasuňte jeden prst ruky. Jestli se tam nevejde a prstem se nedotknete stélky, je nejvyšší čas na koupi nových bot.
Tipy pro výběr vhodné velikosti bot
Na závěr se podíváme na tři tipy, které vám pomohou s výběrem správné velikosti bot.
Zkoušení bot/měření nohy odpoledne nebo večer
Je jedno, jestli si budete zkoušet boty přímo v obchodě, nebo dáte přednost online nákupu, a proto si doma budete měřit velikost nohy. Známá rada velí, že zkoušení bot či měření nohy, byste neměli provádět v ranních a dopoledních hodinách, ale spíše odpoledne nebo večer. Důvod pro toto tvrzení je takový, že noha během dne mírně nateče. Takže pokud vám boty budou ráno akorát, při celodenním výšlapu se může stát, že budete trpět, nebo minimálně můžete zapomenout na úroveň pohodlí, na kterou jste od svých bot zvyklí.
Při různé velikosti nohou berte větší boty
Není neobvyklé, že obě naše nohy nejsou stejné. Ve skutečnosti dokonale shodnou velikost levé a pravé nohy nemá možná nikdo, jenže často je rozdíl prakticky neznatelný. Ovšem v případě, že máte jednu nohu o trochu větší a už vám to někdy při výběru bot způsobilo problémy, řiďte se dle větší nohy. Lepší je lehce volnější noha v botě, než aby se v ní tísnila.
Pamatujte na ponožky
Některé boty se nosí bez ponožek, u jiných lze naopak počítat, že si do nich ponožky vždy vezmete, a to třeba i tlusté, které výrazně ovlivní požadavek na prostor uvnitř boty. Proto zejména v případě zimní obuvi provádějte zkoušení bot v ponožkách, které v nich budete v zimě nosit. To samé pochopitelně platí i při měření velikosti nohy pomocí postupu uvedeného v tomto článku. Pokud ponožky nebudete mít na noze, myslete na to při zkoušení bot či při volbě velikost nadměrku po změření délky chodidla.
Autor článku
Dáša Veverková
Šéfredaktor & Obsahový specialista
„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“