Kašmír: luxusně hebká látka pro náročné. Proč je tak exkluzivní?
Je úžasně hebký, krásně hřejivý a patří k nejluxusnějším a nejžádanějším látkám. A taky nejdražším. Proč je kašmír tak exkluzivní? Za všechno mohou kozy a historické území Kašmír, ze kterého se kašmír (látka) rozšířil do celého světa.
Co se v článku dozvíte?
Kašmír: látka ztělesňující kvalitu a luxus
Kašmír je velice jemná a hřejivá látka vyrobená z vlny. Je považován za jeden z nejlepších a nejluxusnějších materiálů vůbec. Nejedná se ale jen o pouhý rozmar pro bohaté. Pravý kašmír je vysoce kvalitní látka se skvělými užitnými vlastnostmi a bez nadsázky by se dal označit za investici, která neztrácí na hodnotě.
Aby dávala investice smysl, je třeba hledat pravý kašmír a nenechat se napálit jeho napodobeninami, například z ovčí vlny či umělých materiálů. Rozpoznání pravého kašmíru začíná už u seznámení se s podrobnostmi o jeho získávání a výrobě. Ano, zabere to čas, svou investici si ale chcete chránit, je to tak?
Začtěte se tedy do následujících řádků, které vás seznámí s historií, původem, postupem získávání a zpracování této jedinečné látky. Na konci budete obohaceni o cenné informace, které se (nejen) při nákupu budou rozhodně hodit.
Proč byste (ne)měli chtít kašmír?
Jaké jsou ony výše zmíněné výborné vlastnosti kašmíru a proč byste ho měli chtít?
- Teplá a zároveň velmi lehká a jemná vlna.
- Dlouhá životnost vlákna.
- Velice dobré termoregulační vlastnosti, lze ho nosit v létě i v zimě.
- Vysoce hřejivý (v závislosti na počtu vrstev).
- Ekologický, snadno rozložitelný materiál (kašmírový svetr se rozloží cca za 1 rok).
- Recyklovatelný – pokud je vyroben z nebarvené vlny.
- Koupíte-li přímo himalájský kašmír, dostanete produkt jedinečné kvality s historicko-kulturním významem.
Výhod je opravdu mnoho, ale každá mince má dvě strany, takže buďme fér a prozraďme na kašmír jeho stinné stránky. Které?
- Vysoká cena.
- Péče o něj je náročnější.
- Jeho přirozenou vlastností je žmolkování.
- Méně hustý úplet se může vytahat.
Negativa kašmíru lze však eliminovat správnou péčí, které se věnujeme na konci článku.
Kašmír a jeho cena: každá kvalita něco stojí
Položíte-li vedle sebe vlněný a kašmírový svetr, bude ten kašmírový vždy dražší (o kousavých svetrech z umělých materiálů ani nemluvě). Okamžitě ho zavrhnout s tím, že je drahý, by ale byla chyba – kašmír a jeho kvalita mají svou cenu, kterou se vyplatí zaplatit, pokud chcete nosit kvalitní oblečení, které není jen hezké, ale má také užitnou hodnotu.
Cena kašmíru odráží jeho vzhled, užitné vlastnosti a exkluzivitu, které pramení z historie a procesu získávání a zpracování, jež nepatří k nejjednodušším. Jakou cestu musí kašmír ujít, než se dostane na pulty obchodů?
Kašmír: látka stará jako lidstvo samo
Látky vyráběné ze srsti kašmírských koz jsou známé již minimálně 2 000 let. Název kašmír a jeho velkovýroba se však začínají datovat až do 13. století. Do Evropy se pak kašmír dostal ještě později, a to v 18. století.
Trocha zeměpisu a historie na začátek
Kašmírské údolí, jehož předchůdcem byla původně malá osada Kašmír, je rozsáhlou oblastí ležící jižně od západního výběžku Himalájí. Území momentálně spravují tři země – Indie, Pákistán a Čína. Nutno říci, že k aktuálnímu rozdělení a mírové situaci vedlo mnoho mocenských sporů a válek, z nichž posledním byl Indicko-Pákistánský konflikt. Ostatně Kašmír to neměl jednoduché nikdy.
Centrem Kašmírského údolí je město Srinagar, které bylo od pradávna důležitou obchodní křižovatkou pro celou Asii. A nejen obchodní, ale i náboženskou. Sringar, potažmo Kašmírské údolí, byl svědkem a důležitými místem pro vývoj a šíření hinduismu, buddhismu i islámu a svůj otisk zde zanechalo také období britské kolonizace. Mix kultur a náboženství společně se strategickou polohou tak byly odjakživa tavicím kotlem, který dělal (a stále dělá) z Kašmíru pořádně ožehavé území.
Jak se kašmír dostal do Evropy?
Kašmírové šály a látky se po dlouhá léta používaly pouze v místě jejich původu. První zmínky o obchodování a vývozu do Evropy, potažmo na západ, lze vystopovat od 18. století. Vše údajně začalo v okamžiku, kdy jeden francouzský generál poslal své ženě do Paříže kašmírový šátek. Netrvalo dlouho a mezi pařížskou smetánkou nastal boom – kašmírový šátek nebo šál musela mít každá žena z vyšší společnosti. O zhruba století později se k šálám přidaly kašmírové svetry a další oblečení. Přeskočme dalších několik desetiletí a jsme u velkovýroby, která zbavila kašmír nálepky „nedostupný luxus pro vyšší vrstvy“.
Kde se dnes kašmír vyrábí?
Nejautentičtější a nejkvalitnější kašmír pochází z Ladakhu a Tibetu, na celkové světové produkci se však tyto oblasti podílí pouhým 1 %. Největšími producenty kašmíru jsou Čína, Mongolsko a Afghánistán, v menším poměru pak Austrálie, Írán nebo Turecko.
Od koz až do skříně aneb Jak se získává kašmír
Způsob získávání a zpracování kašmíru jsou hlavními faktory, které ovlivňují cenu výsledného produktu. Ruční zpracování a vlákna nejvyšší kvality stojí v žebříčku nejvýše. Z čeho a jak se tedy kašmír získává?
Za vším hledej kozu
Kašmír se získává z podsady srsti kozy plemene Capra Aegagrus Hircus nazývané též Hircus Blythi, zjednodušeně koza kašmírská nebo původním perským jménem koza pašmína. Toto plemeno žije na náhorních planinách v Tibetu, Mongolsku a Číně, tedy v podmínkách, kde panují mrazy až kolem -40 °C. Právě kvůli drsným mrazům je podsada srsti kozy kašmírské velice jemná a hustá – zvíře chrání před umrznutím.
Srst je možné získat i z dalších příbuzných druhů koz, výsledný materiál je však horší kvality a nemá takové vlastnosti jako pravý kašmír. To samé platí o kašmíru z koz chovaných v evropských podmínkách, respektive všude tam, kde nejsou takové podnebné podmínky jako na výše uvedených místech.
Jak se získává kašmír?
Na jeden svetr je zapotřebí srsti ze 3 až 5 koz. Ta se získává dvěma hlavními způsoby:
- Ruční vyčesávání: Proces začíná na jaře, kdy kozy začínají svlékat rouno. Během vyčesávání je třeba oddělit jemné chomáče podsady od hrubých chlupů, což může zabrat až dva týdny (na 1 kozu). Výsledná vlna je úžasně jemná a poddajná a výrobky z ní patří k nejkvalitnějším a nejdražším. Vzhledem k pečlivému ručnímu zpracování je zde velká výtěžnost s minimem odpadu.
- Stříhání: Je rychlé a efektivní, zároveň ale také znehodnocuje vlákno, které je ve výsledku hrubší. Není to vyloženě špatně, vlastnosti kašmíru jsou stále zachované, pouze se nejedná o top kousky – což znamená, že jsou také cenově dostupnější.
Existuje i třetí možnost – sběr chomáčků vlny zachycené na větvích a keříčcích. Efektivita toho získávání je ale velice nízká a téměř se nepoužívá.
Jak se zpracovává kašmír?
Zpracování kašmíru probíhá podobně jako u dalších tkanin v několika krocích:
- Rafinace: Vyčištění od nečistot, zbývajících hrubých chlupů, odstranění živočišného tuku.
- Barvení: Chomáče vlny se barví obvykle strojně a ve velkém. Nutno říci, že barvení snižuje kvalitu vlákna a znemožňuje recyklaci.
- Před-předení: Nabarvené chomáče procházejí vícestupňovým procesem, jehož výsledkem jsou cívky hrubé příze, která laikovi mohou připadat jako příze hotová. Tato hrubá příze je však velice náchylná na přetržení.
- Předení: Proces, při kterém se z výše uvedené hrubé příze stává ta jemná a odolná, která je připravena na tkaní.
- Tkaní: Poslední fáze, při které se z příze získává látka, z níž se následně vyrábějí oděvy.
Všechny uvedené body zpracování mohou probíhat ručně nebo strojně. Jak už asi tušíte, výrobky vzniklé strojní výrobou mohou mít o něco horší kvalitu (pořád to ale bude kašmír s jeho typickými vlastnostmi), budou ale levnější. Produkty vyrobené od začátku do konce ručně budou originální, precizně zpracované, v prvotřídní kvalitě a dražší.
Je kašmír etický materiál?
Pokud jste přečetli všechny předchozí řádky, možná vám na mysli vytanula otázka, zda je kašmír etický. A nejste jediní. Zvyšující se poptávka po kašmíru měla logicky za následek zvýšení produkce. Ruku v ruce s tím se snížila cena kašmírového oblečení, což je ta příjemnější část. Ta méně příjemná je fakt, že je třeba někde vzít materiál na uspokojení zvýšené potřeby.
A tak dochází k tomu, že se kozám stříhá podsada již velice brzy na začátku zimy, následkem čehož mohou umrznout, velká stáda spásají a ničí rozsáhlé pastviny, které pak nelze využít na chov dobytka pro potravu, a spotřebovává se obrovské množství vody při následném zpracování. Nadměrná produkce má ekologicko-ekonomické-sociální dopady, jež začínají být čím dál tím více diskutovány a považovány za alarmující.
Podtrženo sečteno, kašmír je sám o sobě ekologický a snadno rozložitelný materiál, jeho výroba však může být nadměrně zatěžující a neetická (přičteme-li ještě navíc pracovní podmínky v čínských továrnách). Pokud tedy stojíte o etický kašmír, zajímejte se o jeho původ, případně výrobky označené jako „fair trade“ apod.
Kde (ne)nakupovat a jak poznat pravý kašmír?
Rozeznat pravý kašmír může být pro laika složité, existuje však několik vodítek, které vám mohou pomoci.
Kašmír versus pašmína
Ještě než začneme o tom, jak poznat pravý kašmír, je třeba se zastavit u pašmíny, se kterou se pojí nejvíce podvodů, především u různých pouličních stánků v turistických oblastech u nás i ve světě – není nic jednoduššího, než na šálu z polyesteru našít falešnou cedulku.
Co je tedy pašmína? Pašmína je ručně tkaná šála nebo šátek z kašmíru, případně kašmíru kombinovaného s hedvábím, nikoli označení pro typ látky či textilie. Má tak naprosto stejné vlastnosti a není o nic horší, ale ani lepší než kašmír.
Kde nekupovat kašmír?
Už jsme se o nich zmínili výše – pouliční stánky a trhy. Největší pastí jsou ty v Indii, Číně, Egyptě, Maroku a dalších asijských, afrických a blízkovýchodních zemích, kde je neznalý turista snadnou kořistí. Místní prodejci vám doslova dokážou „vykecat díru do hlavy“ a jejich taktiky jsou leckdy až agresivní.
Nejčastějším trikem je smlouvání, jehož účelem je vzbudit ve vás pocit vítězství. Kdo by si nechtěl odnést pravý kašmír za pár stovek. Ve skutečnosti budete však poraženým s bavlněným šátkem v hodnotě desetikorun. Dalším oblíbeným trikem je spálení pár vláken ze šály (pravý kašmír hoří a zapáchá jako vlasy). Ve skutečnosti je však z kašmíru právě jen těchto pár vláken a zbytek šály je bavlněný.
Jaký kašmír je nejkvalitnější?
Nejkvalitnější je ručně vyčesávaný nebo sbíraný kašmír od koz, které žijí volně v nejvyšších polohách Tibetské náhorní plošiny – vzhledem k podmínkám má vlákno nejlepší termoregulační vlastnosti. Kvalitu snižuje i barvení vláken, nejlepší je tedy kašmírový svetr či šátek v přírodní, tzn. bílé až tmavě hnědé barvě.
Jak poznat pravý kašmír?
Pořád jste trochu zmatení, jak poznat pravý kašmír a neprohloupit? Zde jsou konkrétní tipy, jak se nespálit:
- Cena: Pravý kašmír nemůže být nikdy levný, a tak je podezřele nízká cena prvním varovným signálem.
- Dotek: Pokud jste kašmír nikdy nedrželi v ruce, budete překvapeni jeho neskutečnou hebkostí. Pro porovnání můžete při nákupu zkusit osahat i další typy látek (seriózní prodejce by vám to měl umožnit). Někteří podvodníci, zejména na trzích, však mohou používat změkčovače – další důvod vyhnout se nákupům u stánků.
- Žmolkování: Je přirozená vlastnost kašmíru, která pomůže odhalit jeho pravost – stačí látku jemně promnout v prstech. Pokud se nic nestane, držíte v ruce padělek.
- Nálepky: Na kašmíru nevydrží nic přilepené. Jakákoli nálepka, byť by to byl „100% kašmír“, tedy znamená, že držíte v ruce fake.
- Informace na štítku: V případě seriózních kamenných obchodů a značek není důvod jim nevěřit, pro jistotu však přeskočte ještě k následujícímu bodu.
- Informace od prodejce: Kašmír není jen tak ledajaká tkanina, a tak by ten, kdo ji prodává, měl být schopen podat vám alespoň základní informace o jeho původu a zpracování. Zárukou pravosti je pak prodejce, který vám vysvětlí parametry do takových detailů, jako je například síla použitého vlákna.
- Nákup u stánků: Pokud už se rozhodnete k nákupu na trhu, jděte do toho informovaní, s chladnou hlavou a připraveni slušně odmítnout a odejít, pokud se vám nebude cokoli zdát.
Jakou cenu má kašmírový svetr, šátek nebo šála?
Cenu kašmíru jsme zmínili již několikrát, jaká je ale vlastně reálná a důvěryhodná cena za jednotlivé produkty?
- Tenčí kašmírový svetr: od 2 000 Kč
- Silný kašmírový svetr: od 3 000 Kč
- Kašmírové tričko: od 2 000 Kč
- Kašmírová šála: od 2 000 Kč (rozměr 200×70 cm, strojní zpracování, hustota 65 g, 2 vrstvy)
- Kašmírová šála: od 3 000 Kč (rozměr 200×90 cm, strojní zpracování, hustota 110 g, 2 vrstvy)
Uvedené ceny jsou orientační a mohou být i několikanásobně vyšší, vše se odvíjí od postupu získávání a zpracování kašmíru. Pokud však narazíte na jakýkoliv výrobek z kašmíru v řádu stokorun, můžete se téměř na 100 % spolehnout, že není pravý.
Kašmír nejsou jen svetry, šátky a šály
Kašmírové svetry, šátky a šály jsou nejčastějšími produkty, z kašmíru se toho ale vyrábí mnohem více. Koupit si můžete kašmírové šaty, legíny, sako, kabát, čepici, rukavice, baret, punčocháče nebo klidně i kašmírové povlečení. U všech najdete typické vlastnosti kašmíru – jemnost, hřejivost a skvělé termoregulační schopnosti. Všech bez výjimky se také týká nutnost správné údržby a skladování.
Jak prát a skladovat kašmír, aby dlouho vydržel?
Investice do kašmírového svetru či dalšího oblečení není zrovna malá, vyplatí se tedy dodržet správný postup praní, sušení, žehlení a skladování kašmíru.
Praní a sušení kašmíru
Nejlepšími prostředky k praní kašmíru jsou buď ty určené pro kašmírové oblečení, nebo můžete použít šampon na jemné či dětské vlasy.
Postup praní je pak následující:
- V lavoru smíchejte vlažnou vodu s pracím prostředkem.
- Vložte oblečení a jemně zamíchejte.
- Nechte oblečení 5 minut nasáknout vodou.
- Vodu vylejte, nalejte čistou a oblečení v ní jemně promněte. Postup opakujte tolikrát, kolikrát bude třeba k vymytí šamponu.
- Jemným mačkáním v dlaních nebo o stěnu lavoru vymačkejte přebytečnou vodu. Kašmírové oblečení nikdy neždímejte, nekruťte ani nenatahujte.
- Zabalte oblečení do ručníku, srolujte a nechte vsáknout zbývající vodu.
- Rozprostřete do vodorovné polohy na tvrdou podložku a nechte uschnout. V žádném případě nevěšte a už vůbec nepoužívejte topení, sušičku ani přímé sluneční paprsky.
Žehlení kašmíru
Žehlete pouze v nezbytných případech, a to naruby, přes vlhký ručník a na co nejnižší teplotu.
Skladování kašmíru
Kašmírové oblečení nikdy nevěšte, vždy jej složte a uložte do poličky nebo šuplíku.
Jak vrátit do původní podoby vytahaný kašmírový svetr?
Lehčí kašmírový svetr z méně hustého úpletu se může časem vytahat. Je to přirozená vlastnost kašmíru, kterou napravíte jeho napařením. Vypraný svetr položte na tvrdou podložku a z dálky napařte – žehličkou nikdy nepřejíždějte přímo po látce.
Autor článku
Lenka Gazdová
Redaktor
„Jsem Lenka, původně prodejce a návrhář kuchyní, nyní již více než pět let copywriter a průvodce na ostrově Langkawi v Malajsii. Během té doby jsem nasbírala nespočet zkušeností s psaním článků z oblasti módy, životního stylu a cestování. Díky tomu dobře vím, jak si vybrat nejlepší cestovní kufr, sportovní batoh, trekové boty nebo třeba outdoorové vybavení. Testováním produktů trávím dlouhé hodiny a o tipy se pak dělím v recenzích, které dnes pomáhají statisícům lidí.“