Kde prodat oblečení, které už nenosíte? Máme pro vás 9 tipů

Aktualizace: 25.03.2024

Spousta lidí má šatní skříň, která doslova přetéká nejrůznějšími kousky oblečení. Nakupování nových oděvů je totiž zkrátka a jednoduše zábava. Čas od času se ale vyplatí šatník vytřídit a nenošené kousky darovat nebo dokonce prodat. Ale kde?

1. Využijte internetové bazary

První a pravděpodobně i nejjednodušší variantou je využití nejrůznějších internetových bazarů. Abyste byli úspěšní, je důležité oblečení dobře naaranžovat, vyfotit a co nejlépe jej popsat. Díky tomu kousek zaujme širší publikum a budete mít větší šanci oslovit vhodné zájemce. Nevíte, jak na to? Přečtěte si 5 tipů, jak nafotit oblečení, aby se co nejrychleji prodalo.

Pravděpodobně nejoblíbenější sítí je v současné době Vinted.cz (dříve VotočVohoz). Díky široké základně uživatelů je zde prodej oblečení poměrně jednoduchý a kromě prodeje zde můžete kousky s jednotlivými uživatelkami také vyměňovat. Mimo oblečení můžete na Vinted prodávat a nakupovat také doplňky do domácnosti nebo potřeby pro domácí mazlíčky. A jak prodeje a nákupy na Vinted fungují?

Prodej na Vinted

  • Stáhnete si mobilní aplikaci nebo otevřete web a provedete registraci.
  • Nafotíte zboží a vystavíte jej na prodej. Nezapomeňte na přesné a pravdivé popisky, uvedení správné velikosti a rozměry oblečení, což zvýši šanci na prodej.
  • Jakmile někdo předmět koupí, zabalíte zásilku, vygenerujete kód a do 5 dnů ji odnesete na podací místo, kde ukážete kód, obsluha vytiskne štítek a zásilku pošle.
  • V okamžiku, kdy kupující potvrdí obdržení zásilky, dostáváte peníze.

Nákup na Vinted

  • Stáhnete si mobilní aplikaci nebo otevřete web a provedete registraci.
  • Vyberete zboží, o které máte zájem – vše je rozděleno do kategorií, ve kterých lze dále filtrovat podle ceny, barvy, značky, velikosti nebo materiálu.
  • Máte-li zájem o zboží, kliknete na tlačítko „koupit“, čímž automaticky získáváte ochranu kupujících – důrazně nedoporučujeme provádět obchody přes soukromé zprávy. Platit lze kartou, přes Apple s Google Pay nebo pomocí Vinted peněženky.
  • Jakmile zboží dorazí, potvrdíte přijetí kliknutím na tlačítko „Vše je OK“.
  • Pokud zboží nedorazí, je poškozené nebo neodpovídá popisu, kliknete na tlačítko „Mám problém“ a Vinted vám vrátí peníze.
Internetové stránky Vinted.cz
zdroj: Vinted.cz

Pozor na to, že ačkoli Vinted nabízí ochranu kupujících a platby jsou bezpečné, mohou být webové stránky zneužity podvodníky. Před jakoukoli transakcí nejen na Vinted, ale kdekoli na internetu, se vždy ujistěte, že je váš obchod bezpečný. Jak se rozeznat podvodníky se dozvíte z článku Podvod na Vinted upozornil na nástrahy internetu. Jak se proti nim bránit?

Jak kontaktovat Vinted

Vinted je možné kontaktovat přes kontaktní formulář, na který se dostanete přes Centrum nápovědy.

Jak zrušit účet na Vinted

Účet na Vinted je možné deaktivovat pouze v případě, že nemáte žádné nedokončené obchody. Postup je následující:

  • Kliknete na vaši fotku v pravém horním rohu obrazovky.
  • Přejdete na Nastavení, kde zvolíte možnost Nastavení účtu.
  • Sjedete úplně dolů, kliknete na Smazat účet a potvrdíte.

Deaktivovaný účet není definitivně smazaný a pokud se rozmyslíte, je možné ho do 3 měsíců znovu aktivovat. Po uplynutí 3 měsíců dojde ke smazání všech dat a obnovení původního účtu již není možné.

Vinted rozhodně není jediným místem, na kterém můžete prodávat. Mezi další nejlepší bazary na českém internetu patří:

2. Vyzkoušejte internetové aukce

Internetová aukce je hned po internetovém bazaru dalším velice oblíbeným způsobem, jak se zbavit nejen použitého oblečení. Vystavení zboží probíhá jako na bazaru – registrujete se, nafotíte zboží na prodej, popíšete jej a vystavíte.

Rozdíl je v tom, že nákup probíhá formou aukce, tzn. kupující přihazují částku, kterou jsou ochotni za daný předmět dát. Vy tak můžete nakonec získat víc, než jste si představovali, zároveň se ale také může stát, že budete muset zboží prodat pod cenou. Nejznámějším aukčním portálem v ČR je Aukro, které je zárukou, že obchod a finanční transakce proběhnou v pořádku.

Internetové stránky Aukro.cz
zdroj: Aukro.cz

3. Poznejte sílu Facebooku

Další variantou je Marketplace na Facebooku, případně tematické skupiny na této sociální síti. Oblečení můžete vystavit například ve skupinách, které shromažďují osoby z blízkosti vašeho bydliště, což vám usnadní případnou logistiku. Stejně tak je možné hledat konkrétně zaměřené bazary, například: Bazar nejen pin-up šatů, Lidl bazar nebo Outdoor bazar/inzerce - bazar outdoorového oblečení a vybavení, Bazar Praha, Ostrava, Brno a další dle vašeho místa pobytu.

Pozor na to, že na rozdíl od Vinted či jiných velkých internetových bazarů, nejsou obchody na Facebooku nijak regulované. Při obchodování přes Facebook byste se tak měli mít obzvlášť na pozoru! Vždy si důkladně prověřte, od koho zboží nakupujete a jakým způsobem probíhají platby.

Facebook Marketplace
zdroj: Facebook Marketplace

4. Prodávejte přes Remixshop.com

V neposlední řadě je třeba zmínit Remixshop.com, který se zabývá výkupem oblečení. Pro prodej jednotlivých kousků je třeba vyplnit žádost o prodej, oblečení poslat a následně počkat na vyplacení peněz. Ty lze využít pro nákup oblečení na tomto webu, případně si je nechat vyplatit na svůj bankovní účet.

Mezi další internetové second handy, které nejen prodávají, ale také vykupují, patří second-hand.cz nebo onlinesekac.cz.

Internetové stránky Remixshop.cz
zdroj: Remixshop.cz

5. Oslovte kamenné second handy

Pokud internetovým second handům příliš nefandíte, můžete zkusit oslovit kamenné second handy ve vašem městě. K odkupu oblečení přitom bývají svolné spíše menší z nich a ne vyloženě populární řetězce. Pokud se pro tuto možnost rozhodnete, je třeba domluvit se na konkrétní ceně za jednotlivé kousky.

6. Podpořte charitativní projekty

Jestliže vám nejde ani tak o výdělek jako spíše o zbavení se nenošených věcí, můžete podpořit nejrůznější nadace nebo charitativní projekty. Některé z nich podporují například matky samoživitelky, dlouhodobě nemocné děti nebo jinak znevýhodněné jedince. 

Obrátit se můžete například na:

7. Zkuste bazary oblečení ve vašem městě

Čas od času se v jednotlivých městech po celé České republice konají bazary nebo trhy s oblečením. Za mírný vstupní poplatek zde můžete jednoduše přijít prodávat své dlouho nenošené kousky. Výhodou je, že si lidé jednotlivé věci mohou osobně prohlédnout a lépe se tak rozhodnout, zda se jedná o to, co opravdu hledají.

8. Uspořádejte swap party

Swap znamená výměna, takže je jasné, že swap party jsou právě o ní. Princip je jednoduchý – zboží si vyměňujete s dalšími účastníky akce, přičemž tyto akce mohou být organizované jak dobročinnými organizacemi, tak i nadšenci do swapování. Pokud se žádná taková akce ve vašem okolí zrovna nekoná, můžete se chopit iniciativy a uspořádat malý swap u vás doma, v práci nebo ve vaší oblíbené kavárně. Nejen že se zbavíte nepotřebných věcí, ale také se zachováte ekologicky a udržitelně.

Kromě fyzických swap party existují také online swapy, například na Facebooku Swap Prague.

9. Recyklujte oblečení

Nejedná se sice o prodej, nicméně další možností, co dělat s použitým oblečením, je jeho recyklace. Pokud vám vaše oblečení již nesedí, nelíbí se vám nebo je zničené, můžete jej upravit nebo zcela přeměnit na úplně nový originální kousek. Nejen že tak ušetříte peníze, ale také se budete chovat udržitelně. Inspiraci na úpravy naleznete v článku Nevyhazujte, recyklujte! 14 tipů, jak si vylepšit staré oblečení. Upravené oblečení pak můžete využít pro vaši potřebu, nebo jej zkusit prodat dál.

Prodej oblečení
zdroj: Sarah Brown / Unsplash

Tipy pro úspěšný prodej oblečení

Použitého oblečení je na internetových bazarech spousta a prodej nemusí být vždy snadný. Své šance však můžete zvýšit s pomocí níže uvedených tipů pro úspěšný prodej.

Dejte si práci s fotkami

Základem každé prezentace je kvalitní fotka. Ta by měla být vždy ostrá, nerozmazaná a jasná, tzn. focená při dobrém denním osvětlení. Pro lepší představu je vždy lepší fotka na postavě. Pokud se však fotit nechcete a ani nemáte nikoho, kdo by vám pomohl, snažte se alespoň oblečení hezky naaranžovat. Hezké prostředí, dekorace nebo ukázka, s čím dalším prodávaný kus oblečení ladí, rozhodně není na škodu – zároveň tak můžete prodat více věcí.

Produkt změřte a popište

Těžko si někdo objedná oblečení, u kterého nejsou uvedené rozměry nebo velikost. Zároveň platí, že byste měli být féroví a uvést všechny případné vady produktu.

Stanovte reálnou cenu

Rčení „lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše“ sedí na prodej použitého oblečení dokonale. Neprodáváte-li nic unikátního, nemůžete čekat žádné velké zázraky. Před vystavením produktu na prodej proveďte průzkum cen na internetu a přizpůsobte se jim, vaše šance se rázem zvýší. 

Zohledněte sezónu

Samozřejmě se najde někdo, kdo může jet na dovolenou do tropů v lednu a chce si koupit plavky, takový prodej je však spíše výjimkou. Věci na prodej tak dávejte na internet vždy před zahájením sezóny, jinak v široké nabídce zapadnou a až přijde doba, kdy budou aktuální, už je nikdo nenajde.

Nabídněte zvýhodněný balíček

Kdo by nemiloval zvýhodněné nákupy? Zkuste svým zákazníkům nabídnout výhodné sety oblečení a doplňků, které je motivují k nákupu.

Komunikujte

Jakmile se rozhodnete prodávat na internetu, měli byste si být vědomi toho, že musíte reagovat rychle, jinak půjde zákazník jinam. Skvělé jsou tak mobilní aplikace na prodej oblečení, které vás okamžitě upozorní na příchozí zprávu. Mobilní aplikaci má dnes již většina bazarů.

Budujte si dobré jméno

Je-li oblečení vaší vášní, nejspíš budete prodávat pravidelně. V takovém případě byste si měli vybudovat dobré jméno se spoustou pozitivních recenzí. K tomu vám kromě hezkých fotek, reálných cen, komunikace se zákazníky nebo výhodných setů pomohou také hezky zabalené zásilky, ke kterým můžete připojit třeba osobní vzkaz.

Prodej oblečení
zdroj: Amanda Vick / Unsplash

Nejčastější otázky a odpovědi při prodeji oblečení

Co ještě potřebujete vědět při prodeji oblečení? Zde jsou nejčastější otázky a odpovědi na ně.

Jaké oblečení je vhodné k prodeji?

Pro prodej je nejlepší čisté nezaprané oblečení bez děr a zjevných vad. Má-li oblečení vady, které je možné snadno opravit (například chybějící knoflík), udělejte to.

Nejlepší šanci na prodej mají kousky v perfektním stavu, značkové oblečení, oblečení z limitovaných edic či originální kusy, které nabídnete za skvělou cenu. Nemusí to ale být pravidlem, důležitou roli hraje také váš přístup.

Existují aplikace na prodej oblečení?

Ano, většina výše zmíněných webů má na nákup a prodej, případně výkup a prodej, mobilní aplikaci. Můžete tak použít například mobilní aplikace Vinted, Remixshop, Bazoš, Hyperinzerce, Aukro nebo Sbazar.

Kde prodat boty?

Boty lze prodávat všemi výše uvedenými způsoby stejně jako oblečení, přičemž zde více než u čehokoliv jiného platí, že by se mělo jednat o kousky ve velice dobrém stavu. Okopané a zapáchající boty nikoho nenadchnou a ještě vám udělají špatnou pověst.

Co se vyplatí prodávat?

Pomineme-li běžné oblečení, o kterém pojednává tento článek, může být nakupování také investiční příležitostí. V takovém případě se vyplatí nakupovat a následně prodávat – samozřejmě s časovým odstupem, kdy se daná věc stane těžko dostupnou – luxusní značkové kousky z limitovaných edicí. Více informací se dozvíte v našem článku Nejluxusnější značky oblečení a doplňků aneb Když se móda stává investicí.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, původně prodejce a návrhář kuchyní, nyní již více než pět let copywriter a průvodce na ostrově Langkawi v Malajsii. Během té doby jsem nasbírala nespočet zkušeností s psaním článků z oblasti módy, životního stylu a cestování. Díky tomu dobře vím, jak si vybrat nejlepší cestovní kufr, sportovní batoh, trekové boty nebo třeba outdoorové vybavení. Testováním produktů trávím dlouhé hodiny a o tipy se pak dělím v recenzích, které dnes pomáhají statisícům lidí.“