Nejlepší dětská kola 2025: Recenze & Jak vybrat kolo pro malého cyklistu
Každý rodič chce svým dětem dopřát co nejlepší rozjezd. Do života i na kole. Kolo je prvním dopravním prostředkem, který dítě začne ovládat samostatně, a tak je na místě jej vybírat opravdu pečlivě. Zvlášť první vyjížďky by měly být pro dítě co nejsnazší, abychom malého cyklistu hned na začátku od ježdění neodradili. Na co se při vybírání dětského kola zaměřit? Jaké modely jsou na trhu k dostání? To vše jsme pro vás shrnuli v následujícím článku.
Co se v článku dozvíte:
Nejlepší dětská kola: testování a recenze
Na trhu je k dostání spousta modelů dětských kol různých velikostí i designů. My jsme pro vás vybrali několik modelů dětských kol od nejmenších až po největší, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti. Jaká dětská kola se podle nás umístila v TOP 10?
Orbea MX XC 2023
Dětské kolo od španělského výrobce Orbea má lehký rám vyrobený z hliníku. Geometrie rámu je uzpůsobena dětským proporcím a jízdě v náročnějším terénu. Nechybí ani odpružená vidlice. Na kole jsou nasazena kola o průměru 20 palců s plášti Kenda Booster 20x2,20”, které vypadají na malém kole masivně, zvládnout však i jízdu v terénu.
Ačkoliv je kolo osazeno čelisťovými brzdami, můžete na něj namontovat i kotoučové brzdy. Kolo totiž disponuje systémem na jejich uchycení. Brzdy jsou ovládány pomocí páček, které jsou oproti dospělým kolům zkráceny pro lepší manipulaci.
Toto dětské kolo je samozřejmě vybaveno i převodovkou, která se ovládá páčkami. Ty by mohly být pro snazší manipulaci nepatrně kratší. Na kolo můžete uchytit také blatníky, láhev na vodu i stojánek. Orbea MX XC 2023 je díky své velikosti vhodné pro jezdce přibližně od 4 do 8 let, kteří se svou výškou vejdou do rozpětí 110 až 135 cm.
Orbea MX 20 XC 2023
VyprodánoKlady
- možnost namontovat kotoučové brzdy
- lehký rám
- široké pláště
- možnost uchycení stojánku a blatníků
Zápory
- delší páčky převodovky
Amulet 24 Fun
Model českého výrobce Amulet se pyšní velmi nízkou hmotností 9,4 kilogramu. Což je v této cenové kategorii poměrně netypické. Rám je vyroben z lehkého hliníku a jeho geometrie je spíše sportovnějšího stylu. Je uzpůsoben pro snadné nasedání a sesedání.
Dětské kolo Amulet 24 Fun je osazeno plášti o rozměru 24x1,95”, hodí se tedy i do lehčího terénu. Čelisťové brzdy jsou ovládány pomocí páček na řídítkách, podobně jako zadní převodovka Shimano. Za drobné negativum považujeme velikost sedla, které je vzhledem k určení poměrně velké. Zrovna tak v barevných provedeních by mohl být výrobce nepatrně kreativnější. Kolo se hodí spíše pro mírně pokročilé jezdce ve věku kolem 8 až 11 let, kteří jsou vysocí zhruba 120 až 150 cm.
AMULET-24 Fun, 2022
VyprodánoKlady
- lehké
- cenově dostupné
- komponenty Shimano
Zápory
- velikost sedla
Rascal 2022
Dětské kolo od Rascal 2022 patří do série Rascal Classic. Díky polotransparentnímu laku se jedná o velmi líbivý designový kousek. V několika různých barevných variantách získáte lehký model o hmotnosti 5,5 kilogramu. Od konkurenčních modelů se liší především tím, že není poháněn klasickým řetězem, nýbrž řemenem. Pohon pomocí řemenu patří mezi méně obvyklé typy, ale jeho výhody rozhodně oceníte. Řemen je většinou vyroben z pryže, a tak nepodléhá korozi. Není potřeba ho promazávat, a tak je jeho údržba mnohem snazší než u řetězu. Řemen je také v porovnání se řetězem lehčí. Jedinou nevýhodou je jeho nižší životnost, což pravděpodobně nebude problém, který budete na dětském kole řešit.
Vzhledem k tomu, že je kolo určeno pro menší jezdce, je na něm možná jízda pouze na jeden rychlostní stupeň. Pro pohodlné brzdění jsou na modelu dvě hliníkové brzdové páčky, jejichž polohu je možné upravit tak, aby vyhovovala každé dětské ruce. Kolo se hodí pro děti ve věku přibližně od 3 let až do 5 let a vysoké 90 až 105 centimetrů.
Rascal Bikes Rascal 2022
VyprodánoKlady
- pohon na řemen
- líbivý design
- ultralehká úprava
Zápory
- vyšší pořizovací náklady
WOOM 5 2022
Dětské kolo od značky Woom umožňuje pokročilý zážitek z jízdy. Má totiž osmirychlostní převodovku. Pro regulaci rychlostních převodů se používá otočný grip. Tento model vyniká svou lehkostí, které výrobce docílil použitím hliníku na konstrukci rámu. Rám je uzpůsoben tomu, aby se na kolo snadno nasedalo i sesedalo. Čelisťové brzdy se ovládají pomocí dvou nezávislých páček, které umožňují regulovat brzdnou sílu.
Svými vlastnostmi je kolo předurčeno do města, na cyklostezku nebo do méně náročného terénu. Kolo je vybaveno mnoha praktickými detaily, jako je například boční ochrana sedla proti oděru. Hodí se zejména pro mírně pokročilé jezdce, kteří s tímto kolem zvládnou ujet delší trasy. Určeno je pro děti ve věku 7 až 11 let nebo o výšce 125 až 145 cm.
Woom 5 2022
VyprodánoKlady
- lehký rám
- řazení Grip Shift
- stabilní
Zápory
- vyšší pořizovací cena
- nehodí se do terénu
Amulet 20 Tomcat 2022
Amulet Tomcat je větší dětské kolo od českého výrobce. Překvapí svou lehkou konstrukcí, která váží 7,6 kilogramu. Díky této lehkosti zvládnou s horským kolem snadno manipulovat nejen dospělí, ale i samy děti. Na kole najdeme přehazovačku 1x7 od značky Shimano, která svůj úkol zvládá poměrně slušně. Jen při jízdě na nejnižší převod má občas řetěz tendenci padat.
Kolo je vybaveno dvěma nezávislými ráfkovými brzdami. Rám je vyroben z lehkého hliníku a jeho ergonomie je navržena pro snadné nasedání a sesedání z kola. Sedlo i řídítka jsou samozřejmě polohovatelné, ale bylo by uživatelsky příjemnější, kdyby na sedle byl rychloupínák.
Amulet Tomcat je cenově dostupnou variantou lehkého horského kola, které ocení mírně pokročilí i náročnější bajkeři. Velikostně bude kolo nejvíce vyhovovat dětem od 6 do 9 let s výškou postavy 105 až 125 centimetrů.
AMULET-20 Tomcat 2022
VyprodánoKlady
- lehká konstrukce
- dobré ergonomické řešení konstrukce
- příznivá cena
Zápory
- řetěz na nejmenší převod vypadává nebo přeskakuje při šlapání dozadu
Amulet Youngster Belt
Amulet Youngster belt je jízdní kolo pro začátečníky. Oceňujeme na něm především jeho nízkou hmotnost 5,6 kilogramu. Oproti konkurenčnímu Woom 3 je Amulet Youngster Belt poháněn pomocí řemenu, který je jednodušší na údržbu a nepodléhá na rozdíl od klasického řetězu korozi. Brzdění je zajištěno pomocí dvou nezávislých ráfkových brzd.
Z hlediska praktičnosti nás zaujalo madlo, které je součástí sedla kola. Tímto madlem můžete pomoci kontrolovat rovnováhu při rozjezdu začínajících cyklistů. Zároveň je sedlo umístěno tak, aby bylo těžiště při jízdě nízko, a dítěti se tak dobře držel balanc. Samozřejmostí je lehký hliníkový rám s ergonomickým tvarováním pro snadné nasedání a sesedání. Toto dětské kolo nejlépe zužitkují začátečníci ve věku 4 až 6 let s výškou postavy 90 až 110 centimetrů.
Klady
- nízká hmotnost
- řemen místo řetězu
- nízko umístěné sedlo
- cenově dostupné
- madlo na zadní části sedla
Zápory
- nenašli jsme
WOOM 3
Woom 3 je začátečnické lehké dětské kolo. Při jeho konstrukci bylo myšleno především na bezpečnost jízdy, a tak na kole naleznete spoustu detailů, které v součtu tvoří působivě bezpečný stroj.
Zastavíme se zejména u řídítek. Ta jsou podobná těm, které najdeme u BMX kol, aby bylo nastavení co nejširší. Na řídítkách jsou umístěny dvě brzdové páčky, přičemž ta, která ovládá zadní kolo, je odlišena výraznou zelenou barvou, aby nemohlo dojít k záměně. Řídítka jsou také zabezpečena pomocí malého gumové kroužku, takže se nemohou otočit do příliš ostrého úhlu. Tím se zlepšuje jak celková stabilita jízdy, tak i bezpečnost, protože nemůže dojít k úrazu břicha při přílišném přetočení řídítek v případě pádu.
Kolo má také bezpečně uložený řetěz za chráničem. To celé je k dostání ve dvou edicích Original a Automagic ve velmi lehkém provedení o výsledné hmotnosti 5,4 kilogramu. Kolo je vhodné pro začínající cyklisty ve věku od 4 do 6 let s výškou postavy od 105 do 120 cm.
Woom 3 2023
VyprodánoKlady
- lehké
- barevné odlišení brzd
- omezená hybnost řídítek do stran
- kryt řetězu
Zápory
- vyšší pořizovací cena
GT Stomper Ace 24
Dětské horské kolo GT Stomper Ace je dětské jízdní kolo určené pro zkušenější jezdce. V porovnání s konkurenčními modely nás na první pohled zaujalo, že je model osazen hydraulickými kotoučovými brzdami, které slibují slušný brzdný výkon za jakýchkoliv vnějších podmínek.
Kolo má ve své konstrukci implementovaný systém Legi Fit. Ten umožňuje díky posunutí středu více dopředu a speciálně uzpůsobené šířce pedálů efektivnější využití sil při šlapání a efektivnější rozjezd. Páčková převodovka umožňuje řazení v rozsahu 8 rychlostních stupňů. Součástí kola je také stojánek. Dětské kolo GT Stomper Ace je vhodné pro děti ve věku 9 až 14 let o výšce 129 až 155 centimetrů.
Klady
- kotoučové brzdy
- systém Legi Fit
- stojánek součástí základní výbavy
Zápory
- vyšší cena
Beany Zero 2022
Mezi nejlehčí modely v kategorii velkých dětských kol patří Beany Zero. Je to 27,5palcové dětské kolo, které i s pedály váží přibližně 9,3 kilogramu. Díky velkému průměru kol dokáže kolo nabrat celkem slušnou rychlost. Převodovka disponuje devíti rychlostními stupni, což je poměrně pokročilé řazení.
Rám je vyroben z lehké slitiny hliníku a je svou geometrií přizpůsoben ergonomii cyklistů-juniorů. Brzdění je zajištěno pomocí dvou nezávislých čelisťových brzd. Dětské kolo Beany Zero je vhodné jako přechodové mezi dětskými a dospěláckými koly. Svou konstrukcí je kolo určeno pro jezdce od 135 centimetrů.
Beany Zero 2022
VyprodánoKlady
- lehké
- snadno ovladatelná devítirychlostní převodovka
- snadná údržba
Zápory
- nehodí se do náročnějšího terénu
Kross Lea JR 2.0
Dětské kolo Kross Lea JR bylo vytvořeno speciálně pro dívky podle dospělácké předlohy Lea. Kolo je vhodné zejména pro rekreační cyklistiku. Osmistupňové řazení je zajištěno pomocí páčkové přehazovačky a kvalitních komponentů Shimano. Snadný pohyb po městě i v terénu je možný díky kvalitním plášťům Mitas Scylla. O brzdění se starají dvě nezávislé ráfkové brzdy. Rám je vyroben z lehké slitiny hliníku a je ergonomicky uzpůsobený pro snadné nasedání a sesedání ze sedla.
Kolo je vhodné jako mezistupeň mezi dětským a dospěláckým kolem pro dívky ve věku přibližně 10 až 13 let s výškou postavy 125 až 145 centimetrů.
Juniorské kolo Kross LEA JR 2.0
Zjistit cenu
SKLADEM
7 999 Kč
|
Do obchodu | |
SKLADEM
9 889 Kč
|
Do obchodu |
Klady
- speciálně zaměřené kolo pro dívky
- zvládne různý typ terénu
- komponenty Shimano
Zápory
- nenašli jsme
Jak vybrat dětské kolo?
Při výběru dětského kola se vyplatí sledovat i nejmenší detaily. Na které parametry se při výběru dětského kola zaměřit? To se dozvíte na následujících řádcích.
Dětská kola podle typu
U kol pro ty úplně nejmenší jezdce budete tohoto výběru prozatím ušetřeni, ale pokud vybíráte model pro o něco zkušenější jezdce, čeká vás v první řadě výběr typu dětského kola. Při nákupu většího dětského kola je vždy důležité vědět, k jakému typu ježdění bude sloužit. Zda se bude dítě pohybovat především po silnicích, nebo v terénu. Rozhodující také může být to, zda se rozhodnete pro kolo poháněné vlastními silami, nebo kolo s elektromotorem. Jaké jsou tedy hlavní typy dětských jízdních kol?
Dětská horská kola
Horská kola patří k nejoblíbenějším modelům dětských kol. Hodí se především do náročného terénu a na nezpevněné cesty. Na první pohled je od ostatních odlišují širší pláště s hrubším vzorkem. U dětských horských kol jsou klíčové zejména dva prvky, odpružení a brzdy.
U odpružení se můžete setkat se dvěma systémy: přední odpružení a celoodpružená kola. Horská kola s přední odpruženou vidlicí zpravidla volíme pro začátečníky a mírně pokročilé jezdce, oproti tomu celoodpružená kola se hodí spíše pro jezdce zkušenější.
U dětských horských kol se setkáte také se dvěma standardními typy brzd, a to buď klasickými ráfkovými brzdami, nebo efektivnějšími, ale také dražšími kotoučovými brzdami. Samozřejmostí u horských kol je také převodovka, která je v náročném terénu nezbytnou nutností.
Co se týče velikosti kol, dětská horská kola se pohybují mezi 20 a 24 palci.
Dětská trekingová kola (krosová kola)
Oproti horským kolům si na první pohled všimnete užších plášťů kol s méně vystouplým vzorkem. Když kola potěžkáte, zjistíte, že jsou často v lehčí váhové kategorii než horská kola, u kterých se počítá s větší robustností pro zvládání náročného terénu.
Trekingová kola jsou takovým mezistupněm mezi horskými koly a silničkami. Díky střední šířce plášťů a poměrně nízké hmotnosti rámu jsou vhodná pro ježdění v různých typech terénu a jsou pohodlná i při jízdě na delší vzdálenosti. Proto také trekingová kola umožňují jízdu ve vzpřímené pozici. Brzdy u trekingových kol jsou buď ráfkové, nebo kotoučové. Záleží na tom, kolik budete chtít investovat.
Z dalších vlastností trekingových kol zmiňme například ergonomicky tvarovaná řídítka, pohodlná sedla a převodovky trekingových kol s širokým rozsahem.
Nejčastější velikosti kol se pohybují od 24 do 26 palců.
Dětská silniční kola
Jak už napovídá název, silniční kola se hodí pro jízdu na hladkých zpevněných površích. Na první pohled si opět všimnete plášťů kol, které jsou v porovnání s horskými i trekingovými koly ještě užší s hladším dezénem. Oproti trekingovým kolům je geometrie rámu navržena pro jízdní pozici v předklonu a řídítka jsou v nižší pozici pro co nejlepší aerodynamické vlastnosti při jízdě.
Silničky také patří mezi nejlehčí kola vůbec, aby byla snadno ovladatelná a bylo možné jednoduše docílit co nejvyšší rychlosti. Nejčastěji se u silničních kol setkáte s ráfkovými brzdami, a to zejména proto, že jsou lehčí a mají lepší aerodynamické vlastnosti. Samozřejmě to neznamená, že by nebylo možné najít modely i s kotoučovými brzdami, ale jsou i vzhledem k tradici ráfkových brzd méně obvyklé. Samozřejmou součástí dětských silničních kol je i vícestupňová převodovka pro co nejefektivnější jízdu.
Velikosti kol se pohybují od 24 do 26 palců.
Dětská elektrokola
Dětská elektrokola poskytují různou míru podpory, u některých modelů je příkon zapnutý neustále, u některých jej lze vypínat nebo zapínat v závislosti na náročnosti cesty. Motor nejčastěji najdete u zadního kola nebo integrovaný v rámu.
U dětských kol se nejčastěji setkáte s verzí s pedálovým asistentem, který snižuje námahu při šlapání. Méně časté jsou u dětských modelů z hlediska bezpečnosti varianty, které obsahují ovládání s plynem. Proto je také u dětských elektrokol regulována rychlost a výkon. Rychlostní limit není stanovený jednotně, ale pohybuje se v rozmezí 24 až 32 km/h.
Důležitým faktorem při výběru elektrokola by pro vás měla být baterie. Výdrž bývá uváděna s ohledem na dojezd. Obvyklá vzdálenost, kterou na jedno nabití na dětském kole ujedete, bývá 16 až 40 km, ale může ji samozřejmě také ovlivnit náročnost terénu. Dojezdová vzdálenost je u elektrokol faktorem, který by se skutečně neměl podceňovat.
Pokud se vám kolo na cestě vybije, může se stát, že se nadřete mnohem více, než kdybyste jeli na klasickém kole bez elektrického příkonu. Povezete totiž navíc váhu baterie, a u některých modelů se ještě budete muset poprat s přirozeným odporem motoru. Proto věnujte baterii při výběru elektrokola zvýšenou pozornost a samozřejmě ji nezapomeňte před jízdou vždy dostatečně nabít.
Dětská BMX kola
BMX kola jsou specifická především tím, že nejsou určena pro jízdu v klasickém slova smyslu, ale spíše pro freestylovou jízdu s množstvím triků a skoků v prostředí skateparků. Geometrie rámu je u BMX kol uzpůsobena tak, aby bylo možné provádět rychlé manévry a dobře kontrolovat kolo při provádění triků.
Rámy také rozlišujeme z hlediska použitého materiálu. Nejzákladnějším provedením je vysokopevnostní ocel, která je cenově dobře dostupná. Náročnější jezdci často volí lehčí rámy z chromované oceli, karbonu nebo titanu. Specifikem BMX kol obecně je také to, že mají pouze jednorychlostní pohon a často nemají brzdy, případně mají pouze zadní brzdu.
Velikost kol se pohybuje mezi 12 a 20 palci.
Tip redakce:
Pokud jste nadšeným milovníkem horských kol a hledáte to nejlepší kolo pro svá dobrodružství, přečtěte si náš článek: Horská kola 2023: Test a recenze nejlepších modelů.
Dětská kola podle velikosti
Základním rozlišovacím prvkem velikosti dětských kol je průměr kol. Podle nejrozšířenějších průměrů můžeme dětská kola rozdělit do několika skupin.
Nejmenší dětská kola
Do kategorie nejmenších dětských kol patří kola o velikosti 12 a kola o velikosti 14 palců.
Dětské 12palcové a 14palcové kolo je určeno pro začátečníky, kteří cyklistiku teprve objevují. Mají také podobnou výbavu, je možné k nim přidat balanční kolečka pro lepší stabilitu, brzdí se sešlápnutím pedálu dozadu a z hlediska bezpečnosti mají tato kola často kryt řetězu. Kola s větším průměrem se potom liší zejména lepším jízdními vlastnostmi a také tím, že kola jsou výhradně nafukovací, což není u dvanáctipalcových modelů vždy pravidlem. V této kategorii ještě nenajdeme kola, která by měla převodovku.
Při výběru kola v nejmenší výškové kategorii dbejte na to, aby dítě bezpečně dosáhlo oběma nohama na zem.
Do úplně nejmenší kategorie s průměrem kola 12 palců patří i odrážedla, která se vyrábí v designu dětských kol, jen nemají šlapky a děti se na nich učí držet balanc.
Začátečnická kola
Začátečnická kola jsou vhodná pro děti ve věku od 4 do 6 let. Děti se stále ještě s jízdou na kole seznamují, a tak je u některých modelů stále možné připevnit balanční kolečka. Co se týče brzd, většinou se objevují pákové brzdy na řídítkách, ale setkáme se i s protisměrnými pedálovými brzdami. Některá kola v této kategorii už mohou vzácně mít i rychlostní převody.
Dítě by při nasednutí na kolo mělo stále ještě bezpečně dosáhnout chodidly na zem.
Začátečnická kola mají průměr 16 palců.
Dětská kola pro pokročilejší
Při nasedání na kolo už stačí, aby dítě ze sedla dosáhlo na zem pouze špičkou nohy, aby byl při šlapání využit větší rozsah nohy. Kola jsou přizpůsobena pro delší vyjížďky a zvládnou i méně náročný terén. Pokročilejší také znamená, že kola v této kategorii už mají na řídítkách řazení Grip Shift. Od kol pro dospělé se řazení liší tím, že se provádí pomocí otočné rukojeti a řadí se zpravidla pouze zadní převody. Brzdy u těchto kol jsou vždy pákové na řídítkách. V ideálním případě má kolo také odpruženou přední vidlici.
Pokročilejší dětská kola mají průměr 20 palců.
Velká dětská kola
V této kategorii už najdeme kola, která od sebe můžeme typově odlišit: horská, silniční a treková. Systém převodů je propracovanější než u předchozí kategorie, i když u dvacetičtyřpalcových se ještě poměrně často objevuje otočná rukojeť pro řazení. Běžně se dají přehazovat rychlosti přední i zadní. Ta největší kola v této kategorii už jsou v podstatě zmenšenými modely kol pro dospělé včetně kompletního odpružení, páčkové převodovky a kotoučových brzd.
Velká dětská kola mají v průměru 24 až 26 palců.
Velikost kola v palcích | Výška od země po rozkrok v cm | Velikost postavy v cm | Přibližné věkové určení | Typ kola |
12 | do 40 | 86–102 | 2–4 | malé dětské kolo, odrážedlo |
14 | 42–51 | 94–109 | 3–5 | malé dětské kolo |
16 | 47–64 | 109–122 | 4–6 | začátečnické kolo |
20 | 51–70 | 122–135 | 6–9 | pokročilejší dětské kolo |
24 | 65–84 | 135–145 | 8–11 | velká dětská kola (trekingová, silniční, horská) |
26 | 70–95 | 145+ | teenageři | velká dětská kola (trekingová, silniční, horská) |
Tabulku berte spíše orientačně, údaje se u jednotlivých výrobců mohou nepatrně lišit.
Volnoběžka versus pevný převod
Tuto otázku budete mít vyřešenou poměrně rychle. Většina dětských kol pro rekreační jízdu má totiž volnoběžku. Kola s pevným převodem jsou specializovanou záležitostí pro zkušené jezdce. Pevný převod najdete třeba u kol určených k dráhové cyklistice nebo u BMX kol.
Volnoběžka je pro začínající cyklisty vhodná zejména proto, že jim umožní si od šlapání odpočinout, a přesto stále jet. U kol s pevným převodem je nutné šlapat neustále, protože pedály jsou pevně spojeny se zadním kolem. Je tak potřeba šlapat, i když třeba jedete z kopce. I z hlediska bezpečnosti je volnoběh výhodnější, protože nepodporuje zpětný chod, a tak nedojde k neočekávanému brždění. Hlavní rozdíly mezi volnoběžkou a pevným převodem jsme ještě shrnuli v následující tabulce.
Volnoběžka | Pevný převod |
pokud jezdec nešlape, kolo se nezastaví | aby kolo nezastavilo, musí jezdec neustále šlapat |
je možné šlapat protisměru pohybu, aniž by se kolo rozjelo do protisměru | pokud šlapete proti směru jízdy, kolo se pohybuje dozadu |
brzdění se provádí pomocí klasických brzd | brzdění se kombinuje se šlapáním do protisměru, brzdí se tzv. smykem |
Výška sedla a řídítek
Při výběru dětského kola samozřejmě musíte zohlednit výšku a sedla a řídítek. Obě tyto komponenty by měly být polohovatelné.
Sedlo
Sedlo vybírejte tak, aby poskytovalo co největší možné pohodlí. Mělo by být dostatečně široké a pohodlně polstrované. Výhodnější je u nejmenších kol nižší posed, který snižuje těžiště, vylepšuje stabilitu a umožňuje dětem sezení ve vzpřímené pozici s dobrým rozhledem.
U menších kol s průměrem do 16 palců sedlo polohujeme tak, aby děti dosáhly na zem celou plochou chodidla. Umožní jim to lepší nasedání a lepší držení rovnováhy. U větších kol, která mají průměr kola větší než 16 palců, postačí, když dítě dosáhne na zem špičkou chodidla, aby se při šlapání využila co největší možná délka záběru nohy.
Řídítka
Při výběru řídítek je důležité ohlídat jejich šířku, která by měla zhruba odpovídat šířce ramen dítěte. Také by řídítka měla být snadno dosažitelná, ruka by neměla být ani příliš propnutá, ani ohnutá. Pohodlná poloha je důležitá i kvůli brzdění, aby dítě pohodlně dosáhlo na páčku brzdy.
Samozřejmá by také měla být možnost polohování. Obecně se doporučuje dávat dětem řídítka trochu výše, aby na kole jezdily ve vzpřímené poloze. U velkých kol potom už záleží na typu. Určitě nic nepokazíte, pokud si s nastavováním necháte poradit v odborné prodejně.
Brzdy
Samozřejmě že je důležité se rozjet, ale ještě důležitější je bezpečně se zastavit. Některé děti se mohou s brzděním seznámit již při jízdě na odrážedlu, kde brzdí buď nohama, nebo jednoduchou přední brzdou.
Na nejmenších dětských kolech je většinou jedna přední páčková brzda a u některých modelů také najdeme brzdu zadní, která je ale pedálová (protisměrná). Někteří výrobci navíc u nejmenších kol mysleli také na barevné odlišení páček, aby nemohlo dojít k záměně přední a zadní brzdy.
Protisměrná brzda je u menších dětí výhodnější, protože nevyžaduje tolik koordinace jako páková brzda, ale u větších kol se od ní upouští. Protisměrná brzda má totiž nevýhodu v tom, že není možné úplně regulovat intenzitu brzdění, a tak ji někteří přední výrobci do svého portfolia nezařazují.
U větších modelů kol už pak standardně najdete dvě brzdy, obě regulované pomocí páček. Systém brzdění ale může být dvojí. Na kole mohou být brzdy čelisťové (ráfkové) nebo kotoučové (hydraulické).
Čelisťové brzdy
Čelisťové brzdy jsou nejzákladnějším systémem brzdění. U silničních kol jsou také nejčastěji používaným typem brzd. Fungují tak, že se na ráfek kola při brždění natlačují brzdové destičky.
Klady
- nižší pořizovací cena než u kotoučových brzd
- levná a snadná údržba
- lehčí než kotoučové brzdy
Zápory
- menší efektivita za vlhka nebo mokra
- opotřebovávají ráfky kola
- nejsou kompatibilní se všemi typy kol
Kotoučové brzdy
Mohou být dvojího typu, mechanické nebo hydraulické. Častější je druhý uvedený typ. U hydraulických brzd se brzdná síla z páky přenáší k brzdě pomocí hydraulické kapaliny. Samotné brzdění potom probíhá tlačením brzdových destiček na brzdový kotouč.
Klady
- konzistentní brždění za jakéhokoliv počasí
- lepší regulace brzdné síly
Zápory
- vyšší pořizovací náklady
- vyšší hmotnost
- složitější údržba
Hmotnost
Celková hmotnost kola je kategorie, kterou bychom neměli při výběru opomíjet. Zjednodušeně platí, že by dítě mělo být schopné kolo pomalu položit na zem a následně ho i zvednout. Pokud si chcete hmotnost propočítat, nemělo by kolo vážit víc, než je 35 nebo 40 procent tělesné hmotnosti dítěte.
Výslednou váhu kola nejvíce určuje rám. Ten se nejčastěji vyhotovuje z hliníku, oceli, karbonu nebo hořčíku a titanu. Nejčastěji se využívá ocel, která je pevná a pružná, ale nepatří k nejlehčím materiálům. Lehčí rámy jsou vyhotoveny z hliníku, který sice není náchylný ke korozi, ale není tolik pružný jako jiné materiály. Pevná a pružná jsou kola vyrobená z karbonu nebo hořčíku, ale počítejte s tím, že budete muset oproti jiným kolům připlatit. Nejoblíbenějším materiálem je titan, který se ale pohybuje v ještě vyšší cenové relaci než předchozí zmíněné kovy.
Hmotnost nejmenších dětských kol se pohybuje kolem 6 kilogramů. Větší kola mají mezi 10 až 12 kilogramy. Pokud se vámi zvažované kolo ani zdaleka nepřibližuje těmto hmotnostem, pak byste raději měli vyzkoušet jiné. Platí ale stále to, co jsme zmiňovali zkraje – dítě musí být bez problému schopno pomalu položit kolo na zem a poté ho také zvednout.
Balanční kolečka
Balanční nebo také bezpečnostní nebo pomocná kolečka rozdělují rodiče na dva tábory. Někteří jsou jejich zarytými příznivci, někteří zase neméně zarytými odpůrci. Na většinu dětských kol je možné kolečka namontovat. Jestli se je rozhodnete využít, už je jenom na vás.
Z hlediska bezpečnosti jsou balanční kolečka doporučována. Pravdou je, že dávají dítěti jistotu, že se jen tak nepřevrhne. U některých kol se dají kolečka polohovat tak, že poskytují záchranu jen v momentě, kdy už se kolo naklání. Také ulehčují práci rodičům, kteří nemusí za kolem běhat.
Podle odpůrců však pomocná kolečka jen prodlužují dobu, než se dítě naučí držet na kole rovnováhu samostatně. Největší nebezpečí převrácení hrozí dětem při rozjezdu, málokdy dochází k převrácení, když už se dítě rozjede, a právě při rozjezdu může hravě asistovat rodič. V začátcích mají bezesporu výhodu ty děti, které si prošly nácvikem na odrážedle.
Nosnost
Nosnost u dětských kol je parametr, se kterým si nemusíte příliš lámat hlavu. Někteří výrobci ji u svých kol ani neuvádějí. Většinou je nadsazená, aby se do ní děti pohodlně vešly. Samozřejmě, pokud vaše dítě zásadně vybočuje z tabulek nebo plánujete dítěti na kolo umístit brašny s nákladem, měli byste zkusit nosnost kola dohledat.
Bezpečnostní prvky
Bezpečnost je v případě dětských kol zásadním tématem. V následujícím oddíle si shrneme, jak můžete podpořit bezpečnou jízdu na kole. Bezpečnostní prvky můžeme rozdělit na povinné, což jsou ty, které jsou stanoveny zákonem a měly by být za jízdy vždy přítomny, a prvky nepovinné, které jsou bonusem a ne vždy je na novém kole máte rovnou namontované.
Povinné bezpečnostní prvky
Odrazky
- zadní odrazka červené barvy
- přední odrazka bílé barvy
- oranžové odrazky na pedálech
- oranžové nebo jinak reflexní odrazky ve výpletu předního či zadního kola
Pevné a zaslepené rukojeti
- aby při nárazu nedošlo ke zbytečnému poranění
Helma
- sice nepatří přímo k výbavě kola, ale měli byste na ni vždy myslet
- povinnost nosit helmu je stanovena do 18 let a i poté je helma doporučována
Nepovinné bezpečnostní prvky
Zvonek
- nebývá vždy součástí výbavy kola při koupi
- pro děti je zajímavý
- dává o vás ostatním vědět
- hodí se zejména na rušných cyklostezkách, kde chodci často chodí po špatné straně stezky
Světla
- některá kola vyšší třídy je mají přímo vestavěná
- jsou potřeba při jízdě za zhoršených světelných podmínek
- u nejmenších kol je nejspíš nevyužijete
Blatníky
- zejména za horšího počasí chrání před vodou a blátem kolo i jezdce
- chrání také od prachu
Kryt na řetěz
- zabraňuje tomu, aby se do řetězu zamotala část oděvu (nohavice, tkanička...)
- brání také, aby se do řetězu nedostaly končetiny
- u nejmenších kol z hlediska bezpečnosti nutností
Praporek
- zlepšuje viditelnost dítěte zejména pro rodiče
Balanční kolečka
- pomáhají udržovat stabilitu při učení
- podrobněji výše
Další příslušenství
Následující příslušenství už slouží spíše k vlastnímu komfortu cyklisty. U dětských kol najdeme stejně jako u dospělých celou řadu praktického příslušenství.
Nosiče a košíky
- zejména malé děti ocení možnost mít na přední straně kola košík na nutnosti
- u větších dětí pak možná oceníte nosič na upnutí brašen
Držák na lahve
- upevňuje se na rám
- nutné vybrat dobře kompatibilní držák k rámu
Zámek
- je důležitý, pokud bude dítě jezdit na kole i do školy nebo kolo nechávat na veřejných místech
- k dostání jsou zámky na klíč i na číselný kód
Stojánek
- praktický doplněk, který zvýší životnost kola
- nutné zkontrolovat si možnost uchycení
Zrcátka
- poskytují přehled bez otáčení hlavy
- spíše pro větší děti, menší by mohly rozptylovat
Cyklocomputer (Tachometr)
- připevňuje se na řídítka nebo rám
- poskytuje přehled o rychlosti, ujeté vzdálenosti a čase
- pro větší děti užitečný doplněk, menší může spíše rozptylovat od soustředění se na jízdu
Brašny
- menší brašny na rám nebo řídítka, případně sedlová brašnička
- pro větší děti užitečný doplněk k uložení drobných osobních věcí (klíče, peněženka...)
- možnost průhledné brašničky na řídítka k umístění smartphonu
Speciální funkce a designové prvky
Jaké další speciality můžeme najít na dětských kolech? Pojďme se podívat na některé z nich.
Omezený úhel otáčení řídítek
- hodí se zejména u nejmenších kol
- zabraňuje prudkému zatočení a ztrátě rovnováhy
- zabraňuje plné rotaci řídítek, a tím brání úrazu
Vedení brzdového kabelu uvnitř rámu
- kolo má čistší designové provedení
- kabely jsou chráněny před vnějším opotřebením
Barevně odlišená páčka zadní brzdy
- mají ji zejména dětská kola pro nejmenší
- zabraňuje záměně přední a zadní brzdy
Odolné sedlo proti oděru
- na některých dětských kolech
- boční plocha brání poškození sedla při častém opírání
Nastavitelná výška a úhel balančních koleček
- mají dětská kola pro nejmenší
- pomáhá postupném odbourávání jízdy s balančním kolečky
- možné nastavit tak, že se kolo opře jen, když už jezdec přepadává do strany
Odpružená vidlice
- mají ji zejména dětská horská kola a dětská kola vyšší výkonnostní třídy
- pomáhá tlumit nárazy a usnadňuje jízdu v terénu
Rychloupínací kola
- usnadňují rozebrání kola při výměně nebo opravě duše
Řazení Grip Shift
- často se objevuje u začátečnických kol jako mezistupeň před páčkovou převodovkou
- řazení pomocí otočného gripu řídítka
Značka
Při výběru dětských kol může být důležitým kritériem i značka. Mezi společnostmi, které distribuují dětská kola, najdete mimo zavedených výrobců cyklistického vybavení pro dospělé i firmy, které se specializují výhradně na dětská kola. Minimálně pro srovnání je dobré vědět, co zavedené značky kol nabízejí.
Woom
Woom je rakouský výrobce, který se specializuje čistě na výrobu kol a odrážedel pro děti. Firmu založili dva tátové, kteří chtěli pro své ratolesti vyrobit co nejkvalitnější jízdní kolo. Dětská kola Woom se vyznačují zejména tím, že se jedná o lehké a zároveň cenově dostupné stroje. Kola jsou vyrobena v ergonomickém provedení, aby co nejlépe vyhovovala specifikům dětské postavy. Vše je zaobaleno v pěkném barevném designu.
Na kolech Woom nenajdete pedálovou brzdu, kterou výrobce považuje za překonanou, a již na svých odrážedlech nabízí pákové brzdy. Politika výrobce také není nastavena ve prospěch balančních koleček, ta podle něj narušují přirozený smysl pro rovnováhu.
Superior
Superior je český výrobce, který svá kola testuje v prostředí Beskyd. Mimo kola pro dospělé nalezneme v portfoliu firmy Superior i ergonomická kola pro děti, která vynikají zejména nízkou hmotností. Svou produkci Superior zaměřuje již na mírně pokročilé jezdce, kola pro nejmenší v jejich nabídce nenajdete. Kola jsou vyráběna z kvalitního hliníku nebo karbonu v jednoduchém a čistém designu.
Arcore
Arcore je značka, která patří do portfolia známého prodejce Sportisimo. Arcore nabízí kompletní vybavení pro cyklistické kratochvíle celé rodiny. Od cenově dostupných kol přes náhradní duše až po helmy nebo rukavice.
Rascal
Rascal je mladá česká firma specializující se na kola pro děti. Podobně jako u jiných zavedených výrobců najdeme v jejich nabídce jak odrážedla, tak i kola pro větší děti. Kola jsou vyráběna z lehkých materiálů jako karbon nebo hliník v jednoduchém čistém designu. K pohonu nejmenších kol využívají kola značky Rascal řemen, který je výhodnější pro snadnou údržbu. Už na nejmenších modelech najdete pákové brzdy. U vyšší řady horských kol nalezneme téměř totožnou výbavu, jako mají kola pro dospělé, například hydraulické kotoučové brzdy.
Scott
Americká značka Scott patří mezi oblíbené cyklistické značky a ve své nabídce myslí i na nejmenší cyklisty. Portfolio dětských kol od značky Scott začíná u odrážedel a končí u celoodpružených horských kol pro náročnější jezdce. Už u nejmenších dětských kol nenajdete pedálovou brzdu, ale pouze páčkové brzdy. Obecně ve své sérii dětských kol myslel výrobce na to, aby byla kola lehká a maximálně pohodlná a bezpečná.
Kellys
Kellys je největší slovenskou společností, která svou produkci zaměřuje na cyklistiku. Dětská kola má výrobce rozdělena do dvou sérií. V jedné nabízí pouze odrážedla pro nejmenší jezdce a ve druhé kompletní nabídku juniorských kol až po specializované modely horských nebo silničních kol. Při výrobě se snaží Kellys využívat lehké a kvalitní materiály a u kol pro nejmenší děti se také snaží zaujmout poutavým designem.
Specialized
Americká značka Specialized s téměř padesátiletou tradicí se zaměřuje především na produkci horských kol. Nezapomínají samozřejmě ani na nejmenší jezdce. Mají proto vytyčen čtyřstupňový systém, kterým postupně dítě na své cyklistické dráze projde. Systém začíná u odrážedel, kde si mají děti osvojit balanc. Poté pokračuje přes koordinaci rovnováhy a šlapání do pedálů. U nejmenších modelů využívají pedálovou brzdu. Ve třetím kroku se děti učí používat pákové brzdy, až dojdou k největším kolům, kde naplno využívají i přehazovačky. Dětská kola Specialized jsou vyrobena v jednoduchém ergonomickém designu.
Author
Author je tradičním českým výrobcem kol pro děti i dospělé. V jeho portfoliu naleznete dětská kola od velikosti 16 palců do 27,5 palce. Nejmenší dětské modely kol mají pedálové brzdy, ty největší a nejpokročilejší dětské modely jsou vybaveny hydraulickými kotoučovými brzdami. Všechny modely jsou konstruovány tak, aby byly co nejlehčí, rámy dětských kol značky Author jsou nejčastěji vyhotoveny z duralu.
Cena
Dětská kola do 5 000 Kč
V této nejnižší cenové kategorii se obvykle pohybují nejmenší dětská kola a odrážedla vhodná pro začátky. Případně zde nalezneme větší kola s omezenou výbavou z levnějších materiálů. V této kategorii hledejte spolehlivé kousky do nenáročných podmínek, které svůj účel jistě dobře splní.
Dětská kola od 5 000 do 10 000 kč
V rozmezí 5 000 až 10 000 Kč najdeme větší dětská kola s pokročilejší výbavou. Najdeme zde i modely s odlehčeným rámem. Některé kousky mají i odpružení. Kola v této cenové kategorii zvládnou nástrahy náročnějšího terénu. Obecně jsou kola v této cenové relaci určena pro mírně pokročilé cyklisty.
Dětská kola nad 10 000 Kč
V posledním cenové kategorii najdete kola, která jsou vyrobena z prémiových materiálů. Zejména se jedná o největší dětská kola, která rozlišují typy užití. Některé z modelů mohou mít i hydraulické kotoučové brzdy nebo mohou být celoodpružené. Kola v této kategorii jsou vhodnou volbou pro závodní ježdění i pro pokročilé rekreační cyklisty.
Nejčastější otázky při výběru dětského kola
Na následujících řádcích vám nabídneme odpovědi na nejčastěji kladené dotazy ohledně dětských kol. Vzhůru na otázky!
Jak vybrat první dětské kolo?
Na tuto zodpovězení této otázky jsme se pokusili dát návod na předchozích řádcích. Pojďme si ještě ve stručnosti shrnout, čím se řídit.
S odpovědí na tuto otázku by nám mohlo pomoci několik dílčích otázek, které si před výběrem položíme.
1. Mělo dítě před kolem zkušenost s odrážedlem?
Tato otázka je důležitá zejména proto, že pokud již má dítě zkušenost s jednostopým odrážedlem, tak má zkušenost s udržením rovnováhy. Nebudeme proto nutně hledat kola s balančními kolečky, která mohou v tomto případě být kontraproduktivní. Navíc pokud se jednalo o kvalitní odrážedlo, bude mít dítě zkušenost i s pákovou brzdou, což je další výhoda.
2. Jak je dítě staré?
S cyklistikou začínají děti obvykle kolem dvou let, někdy v roce a půl, a nejčastěji s odrážedly. Nejmenší dětská kola jsou určena dětem do čtyř let. V článku výše naleznete tabulku, která podle věku pomůže s výběrem velikosti kola.
3. Jak je dítě vysoké?
Tato otázka se trochu pojí s tou předchozí. Výška a věk jsou parametry, které určují velikost kola. U nejmenších dětí platí zásada, že by dítě mělo ze sedla pohodlně dosáhnout chodidly na zem. Velikost kola je uváděna v palcích a měří se na základě průměru kola. Nejmenší dětská kola najdeme v rozmezí 12 až 16 palců.
4. Kolik chcete investovat?
Podle zamýšlené částky budete vybírat z různých modelů a značek. Vyšší cena většinou znamená prémiové materiály, které dokáží znatelně snížit hmotnost kola. Ta je v začátcích klíčová, dítě by si mělo jízdu maximálně užívat, aby si vytvořilo k cyklistice pozitivní vztah.
5. Jaké brzdy preferujete?
Brzdy se pojí také s finanční otázkou. U nejmenších kol se budete rozhodovat mezi pákovým a pedálovou brzdou. Z hlediska regulace síly brzdění a možné předchozí zkušenosti s pákovou brzdou z odrážedla bychom se u nejmenších dětských kol přimlouvali za brzdy pákové. U větších kol finanční aspekt pocítíte víc. Tam se totiž už může rozhodovat mezi brzdami kotoučovými a čelisťovými.
6. Jaké vlastnosti od kola očekáváte?
Na prvním místě by měla být bezpečnost. U nejmenších kol klaďte důraz na to, aby mělo kolo kryt řetězu a samozřejmě odrazky. U větších kol by měly být samozřejmostí odrazky, pákový mechanismus brzd a převodovka. Nezbytností by u všech kol měla být nastavitelná výška sedla a řídítek. Další dodatečné prvky jsou potom na vašem uvážení.
Přehlednou tabulku velikostí včetně podrobných specifikací najdete v tomto článku výše.
Jaké kolo je vhodné pro nejmenší?
Pro úplně nejmenší doporučujeme na nácvik cyklistických dovedností jednostopé odrážedlo. Pokud ale již dítě odrážedlo nebaví a chce se posunout na pomyslnou další příčku, je jí samozřejmě dětské kolo s pedály. Co si tedy ohlídat u nejmenších dětských kol?
Výška sedla
Sedlo by mělo mít nastavitelnou výšku. Při správně nastaveném sedle by dítě mělo pohodlně oběma nohama dosáhnout na zem, aby se cítilo jistě a stabilně.
Výška řídítek
I výšku řídítek by mělo jít nastavit, a to tak, aby dítě sedělo ve vzpřímené pozici.
Hmotnost kola
Vybírejte co nejlehčí kolo. Je to důležité kvůli manévrování a dobrému pocitu ze snadné jízdy.
Bezpečnostní prvky
U nejmenších kol určitě dbejte na to, aby měla kryt řetězu. Předejdete tím situaci, kdy se do něj namotá kus oblečení nebo třeba prsty. Důležité je také, aby řídítka měla omezený úhel otáčení. Z hlediska úrazů patří k nejčastějším ty, které byly způsobeny řídítky bez omezeného úhlu. Odrazky, brzdy a helmy na dětské kolo by měly být samozřejmostí.
Více o jednotlivých prvcích v článku výše.
Jak se pozná velikost kola?
Velikosti kol jsou udávány v palcích. Udávají nám, jaký průměr kola má daný model. Vzhledem k velikosti kola v palcích můžeme odhadnout, pro jak velké dítě (případně dospělého) se daný model hodí. Výše naleznete přehlednou tabulku velikostí dětských kol. Vždy ale kolo vyzkoušejte, aby svým rozměrem opravdu odpovídalo postavě dítěte.
Jak nastavit dětské kolo?
Správné nastavení kola je alfa a omega bezpečnosti a pohodlí každé jízdy. Co všechno je potřeba nastavit?
Výška sedla
U nejmenších dětí musí být sedlo tak vysoko, aby se sedící dítě bezpečně oběma chodidly dotýkalo země. U větších a pokročilejších cyklistů stačí pouhý dotyk špičkou.
Výška řídítek
Řídítka by měla být tak vysoko, aby umožňovala pohodlnou vzpřímenou jízdu.
Nafouknutí pneumatik
Pneumatika by měla být nahuštěna na hodnotu uvedenou na svém boku. Správný tlak zjistíte při použití kompresoru nebo pumpičky s manometrem. Pokud jej nemáte, můžete si tlak zkontrolovat u nejbližší čerpací stanice.
Seřízení brzdových páček
Zkontrolujte, zda dítě pohodlně dosáhne na páčky brzd. Případně můžete uvolnit svorku, kterou jsou přidělány k řídítkům, a napolohovat páčky dle potřeby.
Před každou jízdou byste měli alespoň zběžně zkontrolovat stav kola, zda jsou všechny šroubky utaženy a zda brzdy bezpečně plní svůj účel.
Jak a kdy učit jezdit děti na kole?
Na otázku kdy neexistuje jednoznačná odpověď. Důležité je, aby se dítě samo o jízdu na kole zajímalo a bylo dostatečně motivované. U někoho to může být už ve dvou letech, u někoho ve čtyřech. Podstatné je, že by se na dítě nemělo tlačit.
Na otázku jak také nedokážeme odpovědět úplně jednoznačně. Každé dítě je originál a potřebuje specifický přístup. Co ale platí na všechny, je pozitivní motivace. Následující rady proto berte jako pár obecných doporučení.
- Povzbuzujte a nezlobte se, když to nepůjde napoprvé. A někdy ani napodruhé. A možná ani napotřetí…
- Vyberte nenáročný terén.
- Začněte s tréninkem na odrážedle.
- Názorně sami předveďte, jak jedete na kole.
- Pokud se dítě bojí, podpořte jeho snahu balančními kolečky. Pokud se nebojí, pomozte mu při rozjezdu držet balanc. Nikdy ale nechytejte dítě za záda, krk nebo kus oblečení. Nejlepší je přidržovat kolo pod sedlem.
- Postupně odstraňujte podporu.
- Opakování dělá mistra. Zkoušet, jezdit a nenechat se odradit pár prvními odřeninami.
Jak obléct dítě na kolo?
Na prvním místě samozřejmě nesmíme zapomenout na helmu. Helma by měla dobře sedět a být zapnutá. Dále by mělo dítě mít na sobě pevnou obuv s uzavřenou špičkou.
Pro co nejpříjemnější jízdu byste měli dítěti obléknout něco pohodlného, samozřejmě v závislosti na počasí. Oblečení by mělo být spíše sportovního a přiléhavého střihu, vyvarujte se zejména příliš volným kalhotám, které by se mohly zachytit do řetězu. Pro zvýšení viditelnosti dítěte můžete volit oblečení ve světlých barvách.
Pocit bezpečí můžete dítěti dodat použitím dětských chráničů na kolo. Dále můžete oblečení doplnit cyklistickými rukavicemi, které jednak zlepšují přilnavost k řídítkům a jednak mohou poskytnout rukám základní ochranu v případě pádu. Ve slunečném nebo větrném počasí můžete ještě přidat sluneční brýle.
Kdy musí mít dítě helmu na kolo?
Podle platné zákonné úpravy musí dítě mít helmu na kolo do 18 let. A to i v situaci, kdy je pouze jako pasažér na cyklonosiči. I po dovršení 18 let je nošení cyklistické helmy policií vřele doporučováno.
Jak vybrat dětskou helmu?
U helmy musíme zohlednit bezpečnost a pohodlí.
Vyberte odpovídající velikost. To nemusí být dnes tolik složité, jelikož většina helem je opatřena regulačním kolečkem nebo elastickým pásky.
Podívejte se na to, z jakého materiálu je helma vyrobena. Mnoho helem má jako hlavní materiál polystyren, pokud hledáte ještě spolehlivější materiál, podívejte se na nabídku helem s koroydem. Helma by tak či tak měla splňovat bezpečnostní normy, v našich podmínkách normu ČSN EN 1078.
Důležité je také se zaměřit na celkovou prodyšnost, aby se dítě nezpotilo více než je třeba.
Při nasazení by měly helmy na dětské kolo pohodlně sedět na hlavě ve vodorovné pozici. Boční popruhy by měly sedět pod ušima a když se zacvaknou pod bradou, neměly by škrtit.
Při výběru helmy zapojte dítě zejména v části, kdy budete vybírat design výrobku. V konečném výsledku to totiž bude právě dítě, kdo bude helmu oblékat a stylovým provedením z nutného zla můžete udělat oblíbený módní doplněk.
Autor článku
Tereza Staňková
Redaktor
„Jmenuji se Tereza – mám ráda cestování, sport, vzdělávání a češtinu. A ještě raději to všechno spojuji dohromady. Třeba při psaní textů na web, produktových popisků nebo blogových článků. I když se psaní věnuji teprve pár let, už jsem se zvládla popasovat s nejrůznějšími tématy – od outdooru přes zdravý životní styl až po traktory – a nikdy neodmítnu příležitost dozvědět se něco nového.“