Oblečení na zimu: Které materiály vás udrží v teple a pohodlí?

Publikace: 27.09.2022

Jezdíte často na hory, pracujete venku, jste zimomřiví nebo vás zvyšující se ceny energií dohnaly k ubrání pár stupňů na topení? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli „ano“, máme pro vás tipy, z jakých materiálů vybírat oblečení na zimu i jak ho správně vrstvit, abyste se udrželi v teple za všech okolností.

Oblečení na zimu: materiály, které spolehlivě zahřejí

Jaký zimní kabát vás spolehlivě zahřeje? Jaké legíny či sukně na zimu zvolit, pokud nerada nosíte kalhoty? Jak udržet nohy v teple i v těch nejtřeskutějších mrazech? Správná odpověď zní: vybírejte oblečení na zimu z vhodných materiálů. Jaké to jsou?

Oblečení na zimu: materiály, které spolehlivě zahřejí
zdroj: Anastasia Hisel / Unsplash

Vlna

Ovčí vlna patří mezi nejoblíbenější zimní materiály vůbec, a to nejen pro svou vysokou hřejivost, ale také pro elegantní a sofistikovaný vzhled. Vlněné výrobky jsou antialergické, termoregulační a hygroskopické. Navíc jemně masírují nervová zakončení na těle, čímž zlepšují prokrvení celého těla. Výborně se hodí jako svrchní vrstva oblečení – tzn. na svetry, kabáty nebo saka.

Merino vlna

Merino vlna je extra jemná vlna, která dokáže absorbovat vysoké množství vlhkosti. Pochází ze specifického druhu ovcí žijících ve vysokých nadmořských výškách s mrazivým podnebím. Oblečení z této vlny dokáže velice dobře odvádět pot a je odolné vůči zápachu a opotřebení. Pro využití při zimních sportech se tak jedná o naprostou jedničku!

Vlna Alpaka

Alpaka je druh domestikované peruánské lamy s hustou kadeřavou (druh huacaya) nebo dlouhou hedvábnou (druh suri) srstí. Vlákna srsti obsahují mikrodutiny, díky čemuž jsou lehčí a zároveň hřejivější než vlna klasická. Vlna Alpaka je jemná na dotek, má velice dobré termoregulační vlastnosti, je hypoalergenní, a navíc se hodí i do extrémnějších mrazů.

Kašmír

Rozhodl se váš šéf snížit teplotu v kanceláři? Pak je kašmírový svetr přesně tím, co potřebujete. Vlákno získané z kašmírské kozy je měkké, prodyšné, hedvábné na dotek, vysoce hřejivé, a navíc vypadá velice luxusně. Kromě svetrů se kašmír hodí také na šály, čepice či zimní kabáty.

Bavlna

Nemáte-li finance na exkluzivní hřejivé vlny, sáhněte po bavlně. Ta vás při správném vrstvení a kombinování dokáže zahřát a udržet v teple i po delší dobu. Jelikož bavlna vlhkost pouze absorbuje, ale neodvádí, nehodí se jako nejspodnější vrstva, jako vrstva střední nebo vnější je však ideální. Pro sportovní aktivity, při kterých se hodně potíte, zvolte raději jiný materiál.

Manšestr

Manšestr je hřejivý, odolný a velice příjemný na dotek. Své využití najde zejména pro běžné denní nošení – zkuste někdy vyměnit džíny za manšestrové kalhoty a uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe. Jeho další přednostní je, že se vyrábí v celé škále barev. Vybrat si tak můžete kalhoty, sukně, bundy či saka v pastelových i sytých odstínech.

Flanel

Flanel je tkanina v keprové nebo plátnové vazbě, obvykle upravená česáním po jedné nebo obou stranách. Vyrábí se z něj prostěradla, župany, pyžama i košile, zimní bundy nebo kabáty. Vyniká hřejivostí, hebkostí, prodyšností, odolností a schopností sát pot, díky čemuž se velice dobře hodí i na oblečení pro práci venku.

Hedvábí

Přírodní hedvábí je měkké na dotek, umí odvádět vlhkost a má výborné termoregulační vlastnosti, výborně se tak hodí jako základní vrstva oblečení. Vzhledem k tomu, že je antibakteriální, je oblečení z něj vhodné také pro alergiky. Velkou výhodou přírodního hedvábí je i fakt, že nezadržuje pach. Jak prát a žehlit hedvábí, se dozvíte v našem článku: Hedvábí: poznejte jeho výhody a zjistěte, jak se o něj správně starat.

Bambus

Přírodní bambusové vlákno je přirozeně antibakteriální, hypoalergenní, příjemné na dotek, nemačkavé, prodyšné, schopné velice dobře absorbovat vlhkost a rychle schnout. Hodí jako základní vrstva nejen na zimní sportovní aktivity, ale i na běžné denní nošení. Třešničkou na dortu je fakt, že je ekologické.

Polyester

Polyester je syntetické vlákno, které se zcela samostatně používá jen minimálně. Mnohem častěji je využíváno jako příměs, což zaručuje mnohem lepší vlastnosti, než by mohl poskytnout materiál samotný. Mezi typické vlastnosti polyesteru patří hřejivost, nemačkavost, nízká hmotnost, dobrá schopnost odvádět vlhkost a rychlé schnutí. Jistě také oceníte fakt, že bundy a zimní kabáty z polyesteru je možné prát klasicky v pračce.

Fleece

Fleece je silně počesaná pletenina, která se vyrábí z polyesterových vláken za účelem imitace vlny. Co se hřejivosti týče, daří se mu to. Má však i několik nevýhod, mezi které patří například žmolkování. V neprospěch fleecu hovoří také fakt, že fleece není příliš odolný vůči větru a vodě. Proto je nutné počítat s nutností jej v nepříznivém počasí překrýt další vrstvou.

Polypropylen

Polypropylen není hřejivým materiálem, umí však velice rychle a efektivně odvádět vlhkost od povrchu těla, díky čemuž se hodí jako základní vrstva pro práci venku v chladném počasí nebo pro náročnější zimní sporty, při kterých se hodně potíte.

Peří

Patříte-li mezi zimomřivější jedince, pak je oblečení nebo peřina z kachního či husího peří tím, co vás dokáže krásně izolovat od zimy. Chcete-li opravdový komfort, vsaďte na husí peří, které má lepší izolační vlastnosti, dlouhou životnost, je hypoalergenní a nezapáchá (kachní peří může být cítit i po několika vypráních).

Konopí

Konopí je ekologicky odbouratelné, antibakteriální a antimikrobiální, prodyšné, jemné, schopné bránit zápachu a stejně jako další přírodní materiály má výborné izolační vlastnosti, díky kterým je z něj možné vyrobit oblečení na zimu, které vás udrží v teple. Bonusem je, že nezatěžuje přírodu.

Gore-Tex

Gore-Tex je pevný, vodě a větruodolný, hřejivý a prodyšný materiál, který vás dokáže udržet v suchu a teple i v tom nejmokřejším počasí. Velmi často se používá na bundy, zimní boty nebo kalhoty a další vnější oblečení pro zimní radovánky na horách.

Jak vrstvit oblečení, aby vám nebyla zima ani horko

Také už jste se někdy nabalili jako cibule a po deseti minutách venku jste byli zpocení? Tato situace nemusí znovu nastat, pokud si vyberete správné materiály a naučíte se je vrstvit. A jak takové správné vrstvení vypadá?

Spodní vrstva

I v zimě se při pohybu zpotíme, spodní vrstva by tak měla být z materiálů, které efektivně odvádí vlhkost z povrchu těla, především pokud se oblékáte na sportovní aktivity.

Střední vrstva

Je vrstvou, která má za úkol izolovat a chránit před zimou. Ideální jsou přírodní materiály, které hřejí a jsou zároveň prodyšné.

Vrchní vrstva

Vnější vrstva chránící proti sněhu, větru a dešti při sportovních aktivitách je ideální z Gore-Texu nebo Nylonu. Pokud déšť a vítr řešit nepotřebujete, velice dobře bude fungovat manšestr, konopí nebo vlna.

V závislosti na podmínkách je možné přidávat ještě další vrstvy – vždy je lepší více tenčích vrstev s různými funkcemi než jeden tlustý kousavý a neprodyšný svetr. K tepelnému komfortu přispívá také střih a to, jak dobře vám oblečení sedí. Samozřejmostí by měly být vhodné doplňky, jako jsou čepice, šály, rukavice a ponožky.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, původně prodejce a návrhář kuchyní, nyní již více než pět let copywriter a průvodce na ostrově Langkawi v Malajsii. Během té doby jsem nasbírala nespočet zkušeností s psaním článků z oblasti módy, životního stylu a cestování. Díky tomu dobře vím, jak si vybrat nejlepší cestovní kufr, sportovní batoh, trekové boty nebo třeba outdoorové vybavení. Testováním produktů trávím dlouhé hodiny a o tipy se pak dělím v recenzích, které dnes pomáhají statisícům lidí.“