Praní v kostce: Velký přehled pracích symbolů a značek

Publikace: 16.02.2022

Správná péče o různé materiály výrazně přispívá k jejich delší životnosti. Připravili jsme pro vás komplexní přehled, díky kterému se vám již nikdy nesrazí svetr nebo nové džíny, a navíc se dozvíte, jaké vlastnosti mají jednotlivé materiály.

Co znamenají značky a symboly na oblečení?

Štítky na oblečení zobrazují různé symboly pro praní prádla, pokud jim ale úplně nerozumíte, náš přehled vám s tím pomůže.  Hravě tak předejdete nechtěným nehodám a dozvíte se víc o původních vlastnostnostech různých materiálů.

Praní

Symboly praní na oblečení

Symboly týkající se praní jsou vyobrazeny jako nádoba s vodou. Uvnitř obyčejně bývá číselný údaj označující maximální teplotu vody při praní, takže je-li v nádobě 60, není dobré tuto teplotu překračovat.

Pod nádobou může být vodorovná čára, která upozorňuje na to, že materiál vyžaduje šetrnější zacházení, což znamená, že je třeba snížit otáčky při ždímání. V případě, že jsou pod nádobou znázorněny dvě vodorovné čáry, je třeba otáčky při máchání a ždímání nastavit na co nejnižší stupeň a neždímat ani ručně, protože s materiálem je nutné zacházet co nejšetrněji.

Pokud je místo číslic v nádobě s vodou znázorněna ruka, znamená to, že výrobek je nutné prát jen ručně, ne v pračce, při teplotě maximálně do 40 stupňů.

Bělení

Symboly bělení na oblečení

Trojúhelník na visačce je symbol označující možnosti bělení. Je-li trojúhelník přeškrtnut, materiál nelze bělit žádným způsobem. Pokud škrtnutý není, materiál bělit můžete. Pro upřesnění vhodných způsobů bělení naleznete v trojúhelníku ještě písmena CL, což značí, že materiál můžete bělit chlórem. Dvě rovnoběžné čáry v trojúhelníku znamenají, že materiál sice bělit můžete, ale ne chlórem, pouze oxidačními bělicími prostředky.

Sušení

Symboly sušení na oblečení

To, jak materiál nejvhodněji sušit, označuje symbol čtverce.

Čtverec je symbolem sušení na vzduchu, pokud se v něm nacházejí další znaky, upravují podmínky takového sušení následovně:

  • čtverec s obloukem v horní části znázorňuje sušení na prádelní šňůře,
  • čtverec s horizontální čarou uprostřed upozorňuje na nevhodnost sušení na prádelní šňůře, materiál je třeba sušit v rozloženém stavu na podložce,
  • tři vertikální čáry ve čtverci upozorňují na nutnost sušení odkapáním,
  • čtverec s šikmými čarami v rohu znázorňuje sušení ve stínu,
  • kombinace oblouku v horní části a šikmých čar v rohu znamená sušení na prádelní šňůře ve stínu,
  • kombinace šikmých čar v rohu a horizontální čáry ve středu značí nutnost sušení ve stínu v rozloženém stavu na podložce,
  • kombinace šikmých čar v rohu s vertikálními čarami ve středu je znakem sušení ve stínu okapáním.

Pokud se ve čtverci nachází také kruh, upravuje možnosti sušení v bubnové sušičce. Je-li škrtnut, výrobek nesmíte sušit v sušičce. Pokud se v kruhu nachází 1 tečka, můžete sušit v sušičce při nízkých teplotách, 2 tečky označují možnost sušení v sušičce při běžných teplotách.

Žehlení

Symboly žehlení na oblečení

Symbol žehličky upravuje podmínky, za jakých lze materiál žehlit. Je-li přeškrtnuta, žehlit se nesmí. Počet teček uvnitř žehličky upravuje teplotu žehlení a stejné tečky najdete i na své žehličce, nemusíte si proto vůbec pamatovat, kolik stupňů tečky znázorňují a na jakou teplotu je třeba ji nastavit.

Profesionální čištění

Symboly chemického čištění na oblečení

Kruh je symbol označující, že daný výrobek je vhodné čistit profesionálním způsobem. Písmena P a F uvnitř kruhu blíže specifikují vhodný druh rozpouštědla (F – lze čistit uhlovodíkovými rozpouštědly, P – suché čištění) a písmeno W je znakem pro profesionální čištění vodou.

Je-li kruh škrtnut, znamená to zákaz chemického čištění a používání organických rozpouštědel. Vybarvený přeškrtnutý kruh znamená zákaz mokrého čištění.

Péče o různé materiály v kostce

Materiály můžeme rozdělit do tří základních skupin, a to na:

  • přírodní,
  • syntetické,
  • a polosyntetické.

Každý z nich má jiné vlastnosti a vyžaduje jinou péči. Při nákupu oblečení vám speciální požadavky konkrétních materiálů mohou usnadnit rozhodování, zda si produkt koupíte, nebo se rozhodnete pro méně náročnou možnost.

Péče o přírodní materiály

Vlákna rostlinného původu obyčejně nevyžadují tak opatrnou péči jako vlákna živočišného původu – ty je třeba prát ručně ve speciálních přípravcích při nižších teplotách a pozornost vyžaduje i sušení a žehlení.

Rostlinná vlákna obyčejně nejsou tak náročná, ale pokud chcete co nejdéle zachovat jejich vlastnosti, dodržujte doporučení o péči.

Do kategorie přírodních materiálů se řadí například:

  • alpaka,
  • angorská vlna,
  • bambus,
  • bavlna,
  • bio bavlna,
  • hedvábí,
  • kašmír,
  • konopí,
  • kožešina,
  • kůže,
  • len,
  • merino vlna,
  • mohér,
  • peří,
  • ramie,
  • vlna.

Péče o syntetické materiály

Při praní syntetických materiálů se řiďte pokyny na štítku. Obvykle ale platí, že nic nezkazíte, když je budete prát při nižších teplotách, ideálně 30 až 40 stupňů, aby se nesrazily. Aviváži se vyhněte. Žehlení není nutné, protože schnou rychle a nemačkají se.

Do kategorie syntetických materiálů řadíme například:

  • akryl (polyakryl),
  • elastan,
  • polyamid (nylon),
  • polyakryl,
  • polypropylen,
  • polyester,
  • polyuretan.

Péče o polosyntetické materiály

Rovněž platí, že je třeba se řídit doporučeními výrobců. Když si nejste jistí, držte se těchto pravidel: prát na nižší teploty, vyvarovat se ždímání v rukou a žehlení na vysoké teploty, abyste neznehodnotili vlákno.

Do kategorie polosyntetických materiálů řadíme například:

  • acetát,
  • cupro,
  • lyocell,
  • modal,
  • piñatex,
  • a viskózu.

Přehled nejpoužívanějších materiálů a jak o ně pečovat

Alpaka

Alpaka je druh vlny, který je vzácnější než kašmír a měkčí než hedvábí, zároveň hřejivější než klasická vlna. Je hypoalergenní a má skvělé termoizolační vlastnosti.

Oblečení z alpaky vyžaduje speciální péči, aby se nesrazilo a nežmolkovalo. Svetry, kardigany nebo čepice proto vždy perte ve studené vodě s jemným přípravkem, sušte ve stínu.

Angorská vlna

Angorská vlna je velmi lehká a teplá, ale náchylná na moly. K svetrům tak vždy raději přidávejte pytlíček s levandulí nebo cedrovou vůní, která moly odradí.

S angorskou vlnou je nutné zacházet šetrně, nečistit ji často a nevystavovat ji slunci. Vymývání barev zabráníte, pokud během praní přidáte do vody sůl. 20minutový pobyt v mrazničce jí pomůže obnovit načechraný vzhled.

Bambus

Oblečení z bambusu je prodyšné, neelektrizující, nemačkavé, hypoalergenní, absorbující vlhkost a rychleschnoucí. Oblíbené je zejména spodní prádlo a trička.

Bambus není náročný na údržbu, lze jej prát na 30 stupňů a není třeba používat aviváž. Při praní je dobré jej obrátit naruby.

Bavlna a bio bavlna

Bavlna je savá, prodyšná a příjemná na pokožce, hypoalergenní a neelektrizuje. Častým praním může vyblednout a je mačkavá. Z bavlny se nejčastěji vyrábějí trička, mikiny, tepláky, ale také kalhoty, povlečení a spodní prádlo.

Bavlna snese i vyšší teploty, chcete-li předejít žmolkování, perte naruby. Jak prát spodní prádlo? 100% bavlnu můžete prát na 60 stupňů, bavlněné oblečení s příměsí na 40 stupňů, totéž platí i pro bio bavlnu. Jemné prádlo a podprsenky vložte do síťovaného sáčku.

Hedvábí

Hedvábí je živočišné vlákno, je prodyšné, měkké, samočistící a má dobré termoregulační vlastnosti. Jeho nevýhodou je mačkavost a vysoká cena.

Hedvábné halenky a šátky vyžadují zvláštní péči, pokud nejsou znečištěné, stačí je jen vyvětrat. Je-li praní nutné, použijte přípravky určené na hedvábí nebo jemné mýdlo a neždímejte. Při žehlení je nutná napařovací žehlička.

Kašmír

Kašmírová vlna je lehká a velmi hřejivá, má výborné termoregulační vlastnosti. Při nesprávné péči se může srazit a nevýhodou je také cena. Je perfektní na svetry, kardigany, trička, rukavice, šály či čepice.

Kašmír nikdy neperte v pračce, jen v rukou, uchovávejte jej mimo tepelné zdroje a přímé sluneční světlo. Není dobré ho věšet na běžná ramínka.

Konopí

Konopí je 3× pevnější než bavlna, prodyšné a odolné vůči otěrům, má antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti, je odolné vůči UV záření.

Konopné oblečení je vhodné prát ve speciální síťce na prádlo a barevné jen ve studené vodě. Abyste odstranili přebytečné stopy mýdla, do praní můžete přidat hrnek octa.

Kožešina

Kožešina skvěle udržuje teplo, je pohodlná na nošení a působí velmi esteticky. Pokud se o ni správně staráte, vydrží roky, ale srst může časem vypadávat.

Kožešinu byste měli každý rok nechat vyčistit speciálním prostředkem určeným na kožešinu. Aby kožešinové bundy a saka neztratily tvar, věšte je na široké čalouněné ramínko.

Kůže

Kůže se nejčastěji využívá k výrobě obuvi, kabelek a doplňků. Je to teplý a prodyšný materiál, který si dokáže po dlouhou dobu udržet své kvality.

Kožené výrobky uchovávejte na suchém a chladném místě mimo sluneční záření a ošetřujte je speciálními přípravky, které zabrání vysychání. Kůži nikdy neperte v pračce.

Len

Len je silné, antibakteriální, antistatické, hypoalergenní a prodyšné vlákno s výbornými absorpčními a termoregulačními vlastnostmi, vydrží až 12× déle než bavlna.

Jak prát košile? Lněné oblečení jako například košile, ale i ubrusy nebo sáčky na pečivo perte v pračce při 40 stupních obrácené naruby, žehlete na vyšší teploty.

Merino vlna

Merino vlna se používá nejčastěji k výrobě funkčního oblečení, kabátů, vest a svetrů. Je jemnější než běžná vlna, proto je vhodná i pro alergiky a lidi s citlivou pokožkou. Je prodyšná, má samočistící vlastnosti, neutralizuje pot a eliminuje zápach.

Merino oblečení perte na šetrný program s vlažnou vodou, aby se nesrazilo. Používejte prací prostředky vhodné pro vlnu s obsahem lanolinu a vyhněte se aviváži. Oblečení z merina po každém nošení vyvětrejte na čerstvém vzduchu.

Mohér

Mohér je luxusní materiál, měkký a nemačkavý, má skvělé izolační vlastnosti a neelektrizuje.

Často ho stačí dostatečně vyvětrat, je-li přece jen nutné jej vyprat, doporučujeme ručně nebo na program určený na vlnu. Nesušte jej v sušičce.

Peří

Peří má skvělé izolační vlastnosti a absorbuje vlhkost, proto nachází své využití zejména u spacáků a funkčních péřových bund, ale i u polštářů.

Jak prát péřovou bundu či peřiny? Peří je třeba prát ve speciálním prostředku k tomu určeném, bez aviváže, při teplotách 40 stupňů a nízkých otáčkách (400 otáček za minutu). Po ždímání se doporučuje přidat ještě jedno máchání, abyste z peří odstranili zbytky pracího prostředku, a poté ještě jedno ždímání, abyste zkrátili dobu sušení.

Ramia

Vlákna ramie jsou rostlinného původu a jsou velmi jemná, na pohled vypadají jako směs lnu a hedvábí. Jsou odolná vůči plísním a bakteriím.

Ramii je dobré prát ručně nebo v pračce na program se studenou vodou, aby se nesrazila vlákna.

Vlna

Vlna izoluje teplo a je nemačkavá, ale při nevhodné péči se snadno srazí. Na holé kůži mohou svetry z vlny škrábat.

Jak prát ovčí rouno, fusaky, pantofle, deky a přikrývky z vlny?

Vlněné oblečení není třeba často prát, je vhodnější jej pravidelně větrat. Při praní je třeba dávat pozor na teplotu, při vyšších teplotách se vlna srazí. Vždy používejte prací prostředky určené pro vlnu. Nedoporučuje se sušit v sušičce, ideální je rozložit vlnu na ručník.

Deky a přikrývky také netřeba často prát, obyčejně je stačí vyvěsit ve stínu nebo mrazu na čerstvý vzduch. Není vhodné ruční ždímání, proto nejrozumnější, co můžete udělat, je odnést deky do čistírny.

Vlněným papučím stačí udělat jednou za čas koupel ve 30stupňové vodě s lanolinem a nechat přirozeně vyschnout. Kožené pantofle s vlněnou výztuží však neperte, ztvrdly by vám. Raději vnitřní část s vlnou opatrně očistěte navlhčenou utěrkou.

Přikrývky, polštáře a záclony

Polštáře a přikrývky perte vždy samostatně na jemný program s jemným prostředkem na nízké otáčky. Sušit je můžete v sušičce nebo na sušáku.

Záclony můžete prát v pračce na 30 stupňů a při nízkých otáčkách. Doporučuje se je umístit do ochranné síťky nebo povlečení. Sušte je zavěšené na tyči, vlastní vahou se vyrovnají.

Froté ručníky

Jak prát ručníky? Aby byly ručníky stále měkké a voňavé, perte je odděleně s podobnými barvami na 40 stupňů, nepoužívejte aviváž a ideálně zvolte tekutý prací prostředek, který se neusazuje ve vláknech.

Pokud ručník zapáchá i po praní, je dobré ho vyprat na 60 stupňů. Po skončení programu ručníky hned vyjměte, vytřeste a dejte sušit. Měkkost můžete podpořit sušením v sušičce.

Termoprádlo

Termoprádlo bývá nejčastěji vyrobeno z merino vlny nebo syntetických materiálů jako polyamid či polyester, které jsou nemačkavé, odolné a nehromadí se v nich bakterie. Vždy si proto prohlédněte štítek s doporučeními od výrobce, abyste co nejdéle zachovali vlastnosti produktů.

Vždy je třeba se řídit nejcitlivější příměsí a volit program podle ní.

Termoprádlo z merina perte ideálně ručně nebo na jemný program při nízkých teplotách s přípravkem vhodným na vlnu (bez aviváže).

Syntetické složení vyžaduje nižší teploty kolem 30 stupňů, maximálně 40 stupňů. V obou případech není nutné žehlení, syntetické materiály ani merino vlna nejsou mačkavé.

Softshell / Gore-tex / Membrány (sportovní oblečení)

Bundy a kalhoty je nutné prát bez aviváže v přípravcích vhodných pro membránové oblečení, aby při praní nedošlo k poškození vláken.

Plátno / kůže (tenisky)

Chcete vyprat vaše tenisky? Kožené tenisky do pračky rozhodně nepatří.

Plátěné tenisky je možné dát do pračky na ruční nebo jemné praní. Častý pobyt v pračce jim ale rozhodně neprospívá – může dojít k rozpuštění lepidla či jinému poškození. Odstřeďování nastavte na nejnižší možnost. I sušička je tabu.

Sázkou na jistotu je ruční praní s jemným kartáčkem nebo zubním kartáčkem. Celý proces vám zabere přibližně 15 minut. Mokré tenisky vycpěte utěrkami, aby si zachovaly tvar, vlhké utěrky vyjměte a tenisky sušte mimo přímé slunce.

Denim / riflovina

Džíny se obecně nedoporučuje prát velmi často. Ideální je ruční praní ve studené vodě na 30 až 40 stupňů. Rifle perte naruby a zapněte všechny zipy, aby držely tvar. Nepoužívejte sušičku.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“