Připravte se na zimní období. Skvělou volbou jsou vlněné svetry, opravdu zahřejí
Chladné podnebí si žádá teplé a kvalitní oblečení. Nedělejte žádné kompromisy a zařaďte do svého šatníku vlněné svetry, opravdu zahřejí. Abyste se v nich cítili opravdu jako v bavlnce, dejte přednost přírodním materiálům. Víte, který typ nejvíc hřeje, který je nejluxusnější a na jaké napodobeniny si dát pozor? Odpovědi najdete v článku.
Vlna se řadí k přírodním materiálům a dlouhá léta se těší pozornosti módních návrhářů. Vyniká svými termoregulačními vlastnostmi, hebkostí i prodyšností. V mrazivých dnech takové vlastnosti jistě oceníte. Samozřejmě, kašmír, merino i další speciální materiály jsou o něco dražší, ale vězte, že vypadají skvěle, hřejí přesně tak, jak mají a vydrží roky. V zimě můžete vlněné svetry nosit ke kalhotám, sukním i šatům.
Co byste měli vědět o merinu?
O merinu jste už nejspíš slyšeli, ale víte, že se vlastně jedná o plemeno ovcí? Merinové ovce mají bílou, béžovou nebo světle šedou barvu a obličej porostlý vlnou až k čenichu. Samotný materiál je recyklovatelný a obnovitelný. Jeho vlákna jsou mnohem jemnější než klasická vlna, dokáží velice dobře izolovat a zároveň nemají potíže s prodyšností.
Díky své pružnosti se oblečení nemačká a merino dokonce ani nehoří, poskytuje vysokou ochranu proti slunečnímu záření a dokáže zahřívat nebo ochlazovat lidské tělo. Netvoří vhodné prostředí pro bakterie a nezapáchá ani tehdy, když se několikrát za sebou zpotíte. Díky všem zmíněným vlastnostem je merino ideálním materiálem pro výrobu outdoorového oblečení.
Jaké sportovní a outdoorové značky používají merino?
I u nás máte možnost koupit si kvalitní sportovní a outdoorové značky z merina, ideálního materiálu do zimy, deště i větru.
KAMA Fashion & Function je česká značka a rodinná firma. Jejich hlavním krédem je etičnost, transparentnost a udržitelnost. Zpracovávají příze Schoeller, které mají ekologický certifikát s ohledem na přírodu a zdraví člověka.
Mezi české značky se řadí i rodinná firma Woolife, která používá vlnu od australských oveček Merino. Jejich oblečení nekouše, odvádí vlhkost, v létě chladí a v zimě hřeje.
Další známou a oblíbenou značkou je Icebreaker. Jejich oblečení se může pochlubit velmi měkkou strukturou příjemnou na dotek. Odolává zápachu, je výjimečně prodyšné a reguluje tělesnou teplotu za každého počasí.
Vysokou odolností výrobků se může pochlubit Lasting Sport s.r.o. která byla založena v roce 1991. Nejdříve se proslavili výrobou funkčních ponožek. Ve svých výrobcích používají unikátní technologii Air Cond, což je systém zaplétání zajišťující vysokou odolnost produktů. V roce 2007 došlo u firmy k rozšíření nabídky o funkční oblečení z přírodního ovčího merina.
Nádech luxusu? Jedině kašmírový svetr
Název Kašmír označuje historické území a kdysi knížectví v Himalájích. Dnes si jej nárokuje Indie, Pákistán a částečně i Čína. Kašmírová vlna je velice výjimečný materiál, který se často označuje za nejvzácnější přírodní textilii na světě. Jako kašmír se vžilo označení pro oblečení, které se z něj vyrábí. Nejčastěji jsou to právě vlněné svetry, které opravdu zahřejí. Mimoto se vyrábí i šátky, rukavice, župany, čepice nebo kašmírové koberce.
Vlna se získává vyčesáváním srsti kašmírských koz z oblasti slabin. Právě tam se nachází nejjemnější vlákna. Není jich ale moc a z jedné kašmírské kozy se dá ročně získat pouze 50-150 gramů. Někde také získávají vlákna střiží. Materiál takto získaný je pak o něco méně kvalitní než ten vyčesávaný.
Kašmírské kozy pochází z oblastí, kde teplota klesá až na 40 stupňů pod nulou. Jejich srst je ale bezpečně chrání. Nejspíš vás nepřekvapí, že stejné úžasné vlastnosti mají i jemné kašmírové svetříky nebo jiné oblečení. Jsou asi šestkrát více hřejivější než svetry z ovčí vlny.
Znáte pašmínu?
Pašmína je ušlechtilá forma kašmíru. Získává se ze srsti tibetských koz česáním či sběrem vláken, která se zachytí různě po okolí. Z každé kozy lze získat asi 100-300 gramů za rok. V čím vyšší poloze kozy žijí, tím kvalitnější je vlna a lépe odolává chladu. Nejčastěji se z ní vyrábí šály a šerpy. Protože se nejedná o chráněnou obchodní značku, můžete se setkat v obchodě s výrobky, které vůbec nejsou kvalitní.
Hlavní předností pašmíny je lehkost a hřejivost. Hodí se do každého ročního období. V létě vás lehce zahřeje v chladném večeru, v zimě se do šátku z ní můžete dokonale zachumlat. Jedná se o nemačkavý materiál, takže nevadí ani, když oděv zmačkáte a nacpete do kabelky. Vydrží mnoho let, pokud o ni správně pečujete.
Z čeho se vyrábí a jak poznat napodobeniny?
Přírodní vlněné materiály jsou pro jejich horší dostupnost a omezené zdroje o něco dražší než různé napodobeniny. Někdy si je můžete koupit zcela úmyslně, protože nechcete dávat tolik peněz, ale jindy je výrobci prodávají jako originál, a přitom se nejedná o přírodní materiál. Nejčastěji se na výrobu napodobenin používá akryl, buď sám o sobě nebo jako příměs.
Pokud chcete skutečně kvalitní vlněný svetr, hleďte na zpracování, které by mělo být precizní. Orientujte se hmatem a zrakem. Jaká je látka na dotyk. Je hladká, drsná nebo jemná? Vyhýbejte se při nákupu levným řetězcům, kde bývají často výrobky z recyklované vlny, a ještě ve směsi s polyesterem. Takové materiály tolik nehřejí a nevstřebávají vlhkost. Nikdy nekupujte nic, co vypadá na první pohled umolousaně, má to žmolky a celkově se vám produkt jeví jako něco, co už někdo jiný nosil několik zim.
Kvalitní vlněný svetr hřeje více než akrylový a méně vstřebává pachy. Kašmír a jemné merino nekouše. Ostatní vlněné svetry, a hlavně ty směsové, raději nejdříve vyzkoušejte, i když se vám na dotyk zdají velmi příjemné.
Pravost merina, kašmíru či pašmíny si otestujete také podle hřejivosti. Syntetické textilie chladí. Přírodní materiály krásně zahřejí. A samozřejmě pak vodítkem může být i cena, která je u nich mnohonásobně vyšší než u levnějších napodobenin.