Průvodce výběrem slunečních brýlí. S těmito zastíníte i slunce

Publikace: 13.04.2022

Sluneční brýle oči chrání nejen před UVA a UVB zářením, ale jsou také stylovým doplňkem, který dokáže vyzdvihnout váš outfit do nebeských výšin. Ovšem jen ve chvíli, kdy je správně zvolený. Díky našemu malému průvodci světem slunečních brýlí zjistíte, jak vybrat brýle podle tvaru obličeje a po jaké barvě obrouček a skel sáhnout.

Jak vybrat sluneční brýle podle tvaru obličeje?

Při výběru slunečních brýlí je nezbytné zvážit tvar vašeho obličeje. Některá obecná pravidla však platí pro všechny. Horní linie obrouček by měla kopírovat linii obočí, velikost brýlí by měla kopírovat tvar obličeje a šířka nosníku by měla kopírovat kořen nosu.

Kulatý obličej

Kulatý obličej je: skoro stejně široký jako vysoký, má zaoblenou čelist, měkké rysy, nejširší část je u lícních kostí.

Kulatému obličeji nejlépe lichotí sluneční brýle s hranatějšími obroučkami, například obdélníkovými nebo čtvercovými. Sáhnout můžete po brýlích s ostřejšími hranami, s prodlouženými kočičími liniemi nebo po brýlích ve tvaru motýlích křídel. Uvedené typy brýlí váš obličej opticky protáhnou a zeštíhlí.

Srdcovitý obličej

Srdcovitý oblličej je: skoro stejně široký jako vysoký, má špičatou/zkosenou čelist, nejširší část je na čele.

Pokud máte srdcovitý tvar obličeje, vyhněte se příliš zdobeným obroučkám a velkým tvarům v horních částech obrub. K vašemu tvaru obličeje se naopak hodí jemné zaoblené tvary nebo klasické pilotky.

Hranatý obličej

Hranatý obličej je: skoro stejně široký jako vysoký, má širokou a čtvercovou čelist, šířka od čela k linii čelisti je jednotná.

V případě hranatého obličeje by měly být sluneční brýle zvoleny tak, aby obličej zjemnily. Tuto funkci hravě zastanou brýle kulatých a oválných tvarů .

Oválný obličej

Oválný obličej je: zřetelně vyšší než široký, má zaoblenou čelist, měkké rysy, nejširší část je u lícních kostí.

Oválný obličej je považován za ideální, s tímto tvarem si můžete dovolit téměř jakýkoliv tvar slunečních brýlí. Pozor si dávejte jen na volbu velikosti brýlí.

Jak poznat kvalitní sluneční brýle?

Jednou z funkcí slunečních brýlí je ochrana očí před škodlivým UV zářením. Podle slov očních lékařů si v našich klimatických podmínkách vystačíte s UV 400. Při nákupu brýlí se vždy ujistěte, že mají štítek nebo nálepku, která bude tuto skutečnost potvrzovat.

Tmavší sluneční brýle vždy neposkytují více UV ochrany

Když hledáte sluneční brýle, nenechte se zmást tvrzením, že čím tmavší čočka, tím větší bezpečí pro vaše oči. Pouze sluneční brýle se 100% UV ochranou poskytují bezpečnost, kterou potřebujete.

Polarizační čočky snižují odlesky, ale neblokují UV záření

Polarizační čočky jsou navrženy tak, aby omezily odlesky od reflexních povrchů, jako je voda nebo silnice. Polarizace samotná neposkytuje UV ochranu. Místo toho poskytuje lepší vizuální zážitek pro určité aktivity, jako je řízení, jízda na lodi nebo golf. Existují polarizační čočky vyrobené s látkou blokující UV záření. Opět si vždy zkontrolujte štítek polarizačních slunečních brýlí, abyste se ujistili, že poskytují maximální UV ochranu.

Proveďte kontrolu kvality čoček

Kvalitní čočky slunečních brýlí bez předpisu můžete zkontrolovat podle následujících kroků:

  • Podívejte se na předmět s obdélníkovým vzorem, jako je například dlážděná podlaha.
  • Držte brýle v pohodlné vzdálenosti od obličeje a zakryjte jedno oko.
  • Pomalu pohybujte brýlemi ze strany na stranu, pak nahoru a dolů a dívejte se přes čočky.
  • Pokud obdélníkové čáry zůstanou rovné, čočky jsou v pořádku. Pokud se čáry vlní, zkuste jiný pár.

Na velikosti záleží

Sluneční brýle by měly mít co největší skla, aby dostatečně chránily vaše oči před slunečním svitem. Ty drobné nebo příliš velké, u kterých mohou sluneční paprsky pronikat po stranách, si nechte jen pro příležitostné nošení.

Cena nesouvisí s ochranou

Sluneční brýle nemusí být drahé, aby byly bezpečné a účinné. Sluneční brýle z drogerie označené jako 100% UV blokující jsou lepší volbou než značkové sluneční brýle bez ochrany.

Tip redakce:

Hledáte top sluneční brýle pro tento rok? Pak si přečtěte náš článek: Nejlepší sluneční brýle 2022: TOP trendy a styly.

Jakou zvolit barvu obrouček?

Barva obrouček by se měla vybírat s ohledem na vaši barevnou typologii. Někteří odborníci radí, že by obroučky neměly být tmavší než barva vlasů. Je však třeba říci, že toto pravidlo neplatí na 100 %. Například blondýnky si mohou dovolit i výraznou barvu obrub.

Po jaké barvě skel sáhnout?

  • Černá/šedá: Černá a šedá skla udržují přirozené barvy a pomáhají redukovat prudké světlo.
  • Modrá/fialová: Tyto barvy skel zvyšují kontrast barev a potlačují bílou barvu.
  • Žlutá/zlatá: Žlutá nebo zlatá skla oceníte při zimních aktivitách, protože nesnižují jas a zároveň zvyšují kontrast v horších světelných podmínkách, například když chumelí.
  • Zelená: Zelená skla snižují jas a zvýrazňují stíny, hodí se na každodenní nošení.
  • Růžová: Růžová skla zlepšují prostorové vnímání a vnímání detailů.
  • Hnědá: Hnědá skla slibují jasnost bez zkreslení a hodí se do všech světelných podmínek.
Jak vybrat sluneční brýle podle tvaru obličeje?
Unsplash

Jak vyčistit sluneční brýle?

Čištění slunečních brýlí zní možná jako velmi jednoduchý úkol, který nepotřebuje návod, existují však správné i špatné způsoby, jak je vyčistit, a pokud zvolíte ten špatný, můžete si své brýle zničit.

Pojďme si nejprve projít běžné chyby, kterých se lidé dopouštějí:

  • K čištění brýlí nepoužívejte tričko. Drobná vlákna v látce mohou trvale poškrábat skla brýlí.
  • K navlhčení skel nepoužívejte sliny. Není to hygienické a skla to stejně moc dobře nečistí.
  • K čištění skel nikdy nepoužívejte domácí čisticí prostředky na sklo. Tyto produkty obsahují složky, které mohou poškodit brýlové čočky.
  • Při čištění brýlí nepoužívejte k čištění čoček papírové utěrky, ubrousky nebo toaletní papír. Dřevěná buničina v papírových utěrkách a kapesnících může čočky poškrábat nebo na nich zanechat žmolky.

Nyní, když už máme za sebou způsoby, kterým byste se měli při čištění brýlí vyvarovat, si prozradíme ty funkční a správné:

  • Brýle si vždy sundávejte oběma rukama. Je to lepší pro kloubové části a stranice.
  • Brýle doporučujeme mýt každé ráno, aby byly bez škrábanců a vypadaly každý den co nejlépe.
  • Před čištěním brýlí se ujistěte, že na rukou nemáte žádné nečistoty nebo mastnoty, které by mohly čočky ušpinit.
  • Opláchněte skla pod lehkým proudem vlažné vody z kohoutku. Tím se odstraní prach a zabráníte poškrábání čoček při čištění. K čištění brýlí nepoužívejte horkou vodu, protože by mohla čočky poškodit.
  • Na každou čočku naneste malou kapku neutrálního mýdla na ruce. Prostředek na mytí nádobí obvykle obsahuje kyselé složky, takže je lepší ho k čištění čoček nepoužívat. Jemně otřete obě strany čoček. Ujistěte se, že jste umyli také nosní polštářky a špičky stranic, protože tam se mastnota, vlasové přípravky a make-up drží nejvíce.
  • Rám důkladně opláchněte. Čočky a rám opatrně osušte čistým ručníkem nepouštějícím vlákna nebo použijte čisticí hadřík z mikrovlákna.

Autor článku