Termoprádlo vám usnadní život. Proč byste jej měli nosit a jak funguje?
Běháte, jezdíte na lyžích, na kole, milujete turistiku, horolezectví nebo prostě jen dlouhé procházky přírodou? Všude tam oceníte vlastnosti, které má kvalitní termoprádlo. Možná si myslíte, že je to zbytečnost, ale ono má svůj účel. Zjistěte, jak vlastně funguje, z jakých se vyrábí materiálů a kdy se vám hodí.
Funkční prádlo se vám vyplatí při jakékoliv sportovní aktivitě a je jedno, zda jste venku nebo uvnitř. Oceníte ho všude tam, kde se potíte nebo potřebujete ochránit před chladem. Nosit je ale můžete klidně i do práce. Třeba pekaři v horké pekárně ocení vlastnosti termoprádla, stejně tak zdravotníci, policisté, hasiči, dělníci apod. A vynechat z našeho výčtu nesmíme ani děti nebo seniory.
Co je termoprádlo a jak funguje
Termoprádlo se vyrábí ze speciálních vláken, která odvádí lidský pot a vlhkost pryč od těla. V horku či při zvýšené fyzické aktivitě se nebudete cítit celí zapocení. Navíc také rychle schne. Díky tomu jste pořád v suchu. Takové vlněné vlákno Merino dokáže pojmout a odpařit vlhkost o hmotnosti 20 až 30 % svého suchého stavu. Umělá vlákna oproti tomu zvládnou absorbovat a odpařit jen asi 5 %.
Trh s funkčním oblečením je poměrně velký a vy můžete vybírat z mnoha gramáží a tloušťky materiálu, podle aktivity, na kterou se chystáte. V létě na kolo potřebujete slabší kousky. Termo tričko musí dobře odvádět pot od těla, ale nezahřívat. V zimě se vám zase hodí silnější materiál, který udrží tělo v teple.
Pro větší komfort během sportovních a fyzických aktivit se doporučuje prádlo vhodně vrstvit, přičemž termoprádlo dávejte vždy jako první vrstvu přímo na tělo.
Jak správně vrstvit oblečení?
Vrstvení oblečení je velmi důležité, když se chystáte do náročných klimatických podmínek. Nejčastěji se využívá 3-vrstvý systém, který vymyslela švédská firma Craft.
1. Vrstva sací: výborným materiálem je polyester, který krásně saje, odvádí vlhkost i pach. Špatnou volbou není ani vlna, která ale nevydrží tak dlouho bez pachu. Použít můžete hedvábí, ale to se snadněji zničí a je náročnější na péči.
2. Termoizolační vrstva: nejlepší je v tomto případě vlna, která hřeje i za vlhka a dobře odvádí pot a pach. Chybu neuděláte ani se syntetickými látkami, které sice nejsou tak teplé jako vlna, ale váží méně a také méně stojí.
3. Ochranná vrstva: zde se nejčastěji volí například softshell. Není sice naprosto odolný proti vodě a větru, ale dobře odvádí vlhkost z ostatních vrstev do okolí. Dalším vhodným materiálem je hardshell, velmi pevný a odolný vůči vodě.
Z jakých materiálů může být vyrobené funkční oblečení?
Materiály lze obecně rozdělit na přírodní, které jsou šetrnější k pokožce, prodyšné a s výbornými termoizolačními schopnostmi a syntetické. Ty se mohou pochlubit pevností, rychlým schnutím a dobrým odvodem potu.
Přírodní materiály
Z přírodních materiálů je velmi oblíbená Merino vlna, která má vynikající termoizolační vlastnosti, hřeje i když je vlhká, chrání proti UV záření, odolává ohni, je prodyšná a antialergenní. Navíc je její produkce šetrná k životnímu prostřední a materiál patří mezi obnovitelné zdroje.
Velmi oblíbeným materiálem je i bambus, který má vysokou absorpční schopnost, dobře odvádí pot a je antialergenní a antibakteriální. Často se označuje jako „smart fiber“ nebo-li „chytré vlákno“.
Zmínit musíme i konopí, které je velmi prodyšné a dobře zadržuje vzduch u těla a zároveň dokáže odfiltrovat pot pryč. Vlákna dobře odolávají plísním a tlumí kožní onemocnění. Je pevnější a vydrží i hrubší zacházení. Chrání proti UV záření. Uvádí se 95-100 %.
Syntetická vlákna
Ze syntetických vláken se mohou vyrábět funkční tílka, trička, trika s dlouhým rukávem, čepice, šály i spodní prádlo. Používá se například polypropylen (PP nebo POP), polyester (PES) či polyamid (PAD). Aby byla látka elastická, přidává se lycra či ionty stříbra. Ty mají také antibakteriální funkci. Základní surovinou pro výrobu syntetických vláken je ropa a odpady z ní.
Polyamid je pevný, odolný vůči odření a trhání, rychle schne a dobře se udržuje. Polyester vyniká svou pružností, dlouhou životností a pohodlností. Nesráží se. Polypropylen se vyznačuje zejména tím, že na něj nevznikají alergie, má nejnižší hmotnost ze všech syntetických vláken, odolává bakteriím a plísním, oděru a má samočistící efekt.
Jak vybrat funkční prádlo?
Na našem trhu máte k dispozici velké množství značek, které se zabývají výrobou a prodejem funkčního prádla. Až budete vybírat, zaměřte se na následující body:
- Jakou potřebujete vrstvu funkčního prádla?
- Co v něm chcete dělat?
- Budete jej nosit v teple nebo v zimě?
- Jakému materiálu dáváte přednost?
- Z jakého materiálu budou další vrstvy oblečení?
- Potřebujete nějaké nadstandardní vlastnosti (redukce zápachu, antibakteriální účinek apod.)?
- Jaké značce dáváte přednost?
- Kolik chcete do nákupu investovat?
- Nezapomeňte vzít v úvahu hmotnost termoprádla.
- Oblečení si vyzkoušejte, aby vám bylo na těle příjemné.
- Vyberte správnou velikost.
- Musí se vám také líbit.
O termoprádlo se musíte dobře starat
Aby vám funkční prádlo vydrželo dlouho krásné a plnilo svou funkci, musíte se o něj náležitě starat. Perte jej jen na šetrný program vlnu, syntetiku nebo ruční praní. Neperte plnou pračku a ani na nejvyšší otáčky.
- Vlněné funkční oblečení ani není nutné prát po každém použití, protože Merino je přírodně antibakteriální a neváže na sebe pachy. Právě proto se hodí i na vícedenní cestování a outdoorové aktivity. Stačí ho jen přes noc vyvětrat nebo ručně přemáchnout ve vlažné vodě. Jen pozor na ždímání. To ručně nedělejte, protože byste mohli přetrhat jemná vlákna vlny.
- Oblečení perte jen na 30 nebo maximálně 40 stupňů a používejte speciální prací prostředky na vlnu nebo syntetiku. Na některých pračkách také bývá logo WOOLMARK, což znamená, že má prací program na vlnu, který certifikovala přímo společnost Woolmark.
- Vyhněte se avivážím a jiným změkčovadlům, protože znehodnocují funkční vlastnosti prádla. Vlákno vyrobené z ovčí vlny je duté a strukturované. Použitím aviváže se tato struktura zalepí a už nefunguje správně.
- Chybou by bylo používání bělidla. Zde pozor. Obsahují ho i některé prací prášky. Ty to musí mít uvedené na etiketě.
- Nejspíš vás také nepotěší, že vlněné nebo syntetické termoprádlo se nesmí sušit v sušičce a ani na radiátoru nebo u ohně. Není vhodné ani pro žehlení, protože by se mohla opět poškodit vlákna. Po vyprání jen prádlo vyvěste.
- Funkční prádlo není vhodné prát s oblečením, které má na sobě nějaké kovové části, aby se o ně nezatrhla vlákna a nedošlo k přerušení oček.
- Prádlo vyrobené z vlny je přirozeně elastické a nemačkavé, takže stačí jen je vybalit z kufru nebo vyndat ze skříně a na chvíli přehodit přes postel.