TOP 17: Nejlepší české outdoorové značky | Zde nákupem chybu neuděláte

Publikace: 30.09.2023

Outdoorové oblečení se těší velké oblibě a máme štěstí, že i u nás existuje mnoho značek, které vyrábí velmi kvalitní zboží a obstojí proti zahraniční konkurenci. Ve světě se řadí k absolutním špičkám a starají se o výbornou pověst České republiky v tomto odvětví. Mnoho lidí ani netuší, že ty nádherné kousky, které mají na sobě, pochází právě z jejich domovské země. Ať už je to značka Hannah, Tilak, Direct Alpine nebo třeba Kama. Zjistěte více o několika top outdoorových značkách působících u nás.

Proč kupovat kvalitní outdoorové oblečení

Proč se ale vůbec zabývat tím, které outdoorové značky vyrábějí nejkvalitnější vybavení, když si oblečení na sport a turistiku můžete pořídit kdekoliv, a levněji? 

Nejen, že outdoorové oblečení čeká pravděpodobně větší zátěž než váš outfit do práce, ale také vám při dlouhých túrách nebo horolezení bude o něco více záležet na pohodlí. Důvodů, proč při nákupu outdoorového oblečení investovat do kvality, je hned několik:

Delší životnost

Kvalitní outdoorové oblečení vás sice může vyjít o něco dráž, ale dlouhodobě se vám vaše investice vyplatí. Je totiž navrženo tak, aby vydrželo i větší zátěž a neopotřebovávalo se tak rychle. Vydrží vám proto výrazně déle než méně kvalitní materiály.

Ochrana v náročných podmínkách

To, jak dobře vás oblečení dokáže podržet v náročných podmínkách – ať se jedná o extrémní horko, déšť, sníh, nebo mráz –, je při outdoorových aktivitách rozhodující. Kvalitní kousky jsou vyrobené za použití pokročilých technologií a materiálů, které mohou být prodyšné, nepromokavé nebo skvěle izolovat, zkrátka přesně uzpůsobené pro ty nejnáročnější klimatické podmínky

Funkčnost a pohodlí

Značky, které se na sport a outdoor specializují, dobře vědí, jak udělat oblečení co nejpohodlnější a zajistit vám volnost pohybu. Obvykle je kvalitní outdoorové oblečení vyztužené v nejvíce zatěžovaných místech, výborně odvádí pot a může mít nastavitelné prvky. Běžně se setkáte s oblečením určeným pro konkrétní sporty, které je navrženo tak, aby vám právě při dané aktivitě poskytlo maximální podporu a komfort. 

Ohled na životní prostředí

Kdo jiný než outdooroví nadšenci by měl chápat, jak důležitá je ochrana přírody? Právě proto se u outdoorových značek častěji než kdekoliv jinde setkáte se snahou minimalizovat dopad na životní prostředí – např. používáním ekologických materiálů, lokální výrobou nebo recyklací výrobků, které dosloužily.

Nejlepší české outdoorové značky

V tomto článku se zaměříme na jedinečnou a inovativní scénu českých outdoorových značek, které se dostaly do popředí světového trhu. Při jejich výběru jsme brali v úvahu nejen kvalitu a design, ale také jejich historii, filozofii a odhodlání vytvářet výrobky, které dokážou obstát i v těch nejnáročnějších přírodních podmínkách.

Podíváme se na to, co dělá tyto značky výjimečnými a proč stojí za to je mít na radaru, pokud se zajímáte o outdoorové aktivity.

Kama

Česká značka a rodinná firma Kama působí na českém trhu od roku 1989, kdy vznikla pouze malá domácí výroba. Dnes už má dokonce svůj výrobní objekt a mimo prodeje u nás prodává i v dalších 27 státech světa. Jejich hlavním krédem je používat jen kvalitní a ekologicky certifikované materiály, proto používají příze Schoeller, které jsou šetrné k přírodě i ke zdraví člověka.

Kama sponzoruje vrcholové sportovce, mladé talenty a spolupracuje s různými dobročinnými a charitativními organizacemi.

Nabízí zboží pro muže, ženy i děti. Jejich čepice se severskými vzory jsou prostě nepřehlédnutelné a stejně tak i hřejivé svetry. Ale jistě oceníte i rukavice, šály, nákrčníky, šaty nebo třeba deky a polštáře. Recenze oblečení na internetu jsou veskrze pozitivní. Zákazníci si obvykle stěžují jen na drobné detaily, kdy by třeba uvítali trochu jinak střižené rukávy apod.

Direct Alpine

Česká firma Direct Alpine vznikla v roce 1997, kdy se spojili dva kamarádi Radek Nováček a Jirka Sika. Ti testovali a prodávali různé textilní materiály. První modely značky Direct začínají vznikat až o rok později. Majitelé chtějí, aby splňovaly všechny požadavky pro náročné použití v horách, zimních výstupech apod.

Postupně se vyvíjejí a přidává se další oblečení. Na trh také přichází zajímavé novinky, například v roce 2016 je to hardshellová bunda s 3D nanomebránou nebo funkční bavlna s nanorepelencí Hydrophobic Extreme.
V současné době je firma stále naprosto česká a více než 95 % modelů se u nás i vyrábí. Zboží se neprodává jen v ČR, ale prakticky ve všech evropských zemích. Velmi významní odběratelé jsou hlavně Švýcaři, Němci a Rakušané.

Hlavní předností jejich oblečení je vysoká kvalita, účelnost a technická propracovanost. V nabídce možná nemají tisíce položek, ale o to více vás potěší dokonalost každého kousku a dlouhá životnost.
Postupně se firma začíná zajímat o ekologii a udržitelnost. Od roku 2016 jsou všechny jejich výrobky PFOA free a nyní se chtějí zaměřit na snížení objemu PFC sloučenin.

Do jejich sortimentu patří hlavně bundy, vesty, kalhoty, svetry, trička nebo šortky. Internetové recenze hovoří poměrně jednoznačně ve prospěch značky. I když je pro některé zákazníky cena poměrně vysoká, propracované oděvy a odolnost za ni stojí. 

High Point

V roce 1830 fungovala v Sušici na území Šumavy velmi významná firma Schwarzkopfova, jejímž zakladatelem byl Abraham Schwarzkopf. Tato dílna dodnes ve městě funguje, jen se trochu rozrostla a rozšířila o další výrobky. Všechny produkty značky High Point se vyrábí s maximální péčí a pod neustálým dohledem.

Kalhoty, bundy, trička, mikiny, čepice, boty nebo třeba spacáky High Point jsou součástí mnoha expedic v extrémních podmínkách po celém světě. Právě to zákazníky tolik láká, že nekupují „zajíce v pytli“, ale zboží, které už odzkoušela i řada známých horolezců, sportovců a cestovatelů. Samozřejmě se ale hodí pro kohokoliv. Klidně i pro běžného turistu, který se dostane do přírody jen čas od času.

Značka se v současné době zaměřuje především na membránové a péřové expediční oblečení a patří mezi nejčastěji volené výrobce pro české expedice. Kvalitu High Point jistě dokazuje i spolupráce s horskou službou ČR, vodní záchranou službou ČKK, Informační a strážní službou ISS na Šumavě nebo třeba s Českou pojišťovnou či TV Zak.

Hannah

Spolumajitelka a zakladatelka značky Hannah, Hana Zachariášová, na stránkách své firmy vysvětlila pohnutky pro založení firmy jednoduše:

„V osmdesátých letech minulého století jsme byli blázni do lezení a víkendy, které bychom nestrávili ve skalách, jsme si ani nedovedli představit. Lezení, pískovcové věže a kamarádi, to byl náš svět. Spojovala nás láska k přírodě a touha plnit si své lezecké sny. K tomu jsme ale potřebovali i kvalitní vybavení, které se u nás tenkrát nedalo sehnat. Existovalo jediné řešení, vše potřebné si nějak vyrobit.“

Ona sama začínala se svými přáteli šitím doslova doma na koleně, kdy vytvářela péřové spacáky nebo bundy. To jim ale nestačilo, a tak v roce 1991 vznikla v Plzni firma s názvem Hannah, která odráží zakladatelčino jméno. Od té doby ušli už velký kus cesty. Dnes vyrábí vysoce kvalitní a odolné oblečení, stany, spacáky, sportovní tašky a další doplňky.

Značka Hannah postupně přichází s některými technologickými inovacemi a expanduje do zahraničí na evropský, asijský i americký trh.

Velmi si zakládají na kvalitě svých produktů, které musí projít náročným testováním profesionálních sportovců i outdoorových nadšenců. Ti podrobí nově vyvíjené kousky dlouhodobé a extrémní zátěži. Oblečení, stany, spacáky nebo batohy se s nimi vydávají na vysokohorské expedice, náročné výstupy nebo třeba k sopkám na Novém Zélandu.

Sir Joseph

Zakladatel Josef Rakoncaj si své vlastní horolezecké oblečení šil už od roku 1971. Nejdříve jen pro sebe a později i pro své kamarády. Využil všechno, co se naučil z expedic, které do té doby absolvoval. V roce 1974 založil neoficiálně firmu Rakoncaj zaměřenou jen na výrobu speciálního expedičního horolezeckého oblečení a doplňky.

Po sametové revoluci v roce 1990 už podnikal oficiálně a s novým názvem – Sir Joseph. Díky kvalitě výrobků, cenové dostupnosti a funkčnosti rychle prorazil a jeho zboží se stalo jedničkou mezi českými a slovenskými výškovými horolezci. Postupně se o značku začaly zajímat i zahraniční expedice.

Nyní patří firma mezi přední firmy na světě, které se zabývají výrobou péřového expedičního vybavení. Možná není tak velká, aby konkurovala nadnárodním gigantům, ale vše dohání jedinečností výrobků inspirovaných zkušenostmi zakladatele.

Cílem značky Sir Joseph není vyrábět zboží jak na běžícím páse. Chtějí produkovat výrobky, které dokáží obstát i v podmínkách nejvyšších hor světa a zároveň vyhovět všem potřebám zákazníka.

Do jejich nabídky patří péřové a primaloftové oblečení, péřové spací pytle, nepromokavé oblečení a oblečení pro volný čas. Dbají na kvalitu, spolehlivost, životnost, detaily a inteligentní technická řešení. K výrobě je použito to nejlepší evropské husí peří.

Ohlasy zákazníků na produkty Sir Joseph nejsou vůbec špatné. V drtivé většině si lidé chválí funkčnost, vzhled a kvalitu provedení. K negativním zkušenostem patřilo nejčastěji rychlé prodření svrchní látky u bund nebo nedostatečná výplň nohou u některých spacáků.

Tilak

Tilak se chlubí tím, že nabízí špičkové outdoorové oblečení s maximální možnou kvalitou. Na návrzích modelů se podílí designérské studio Acronym z Mnichova, takže i estetická stránka je velmi ceněna. Protože outdoorové oblečení musí být za všech podmínek spolehlivé, kladou výrobci velký důraz na kvalitu. Výrobní závod má své sídlo v Šumperku na severní Moravě a jedná se o rodinnou firmu. První výrobek ušil sám zakladatel Roman Kamler doma na šicím stroji v roce 1986.

V aktuální kolekci naleznete vysoce kvalitní bundy, kalhoty, boty, vesty, mikiny, čepice nebo třeba kukly. Tilak oblékají například členové horské služby v Krkonoších, režisér Jiří Menzel, alpinista Pavel Vrtík nebo běžec Vít Kněžínek. Z jejich reakcí na stránkách společnosti lze jasně usoudit, o jak kvalitní značku se jedná.

Husky

Česká značka Husky začala s výrobou outdoorového vybavení v roce 1997. Hned od začátku se soustředila na kempingové vybavení, turistické batohy a sportovní oblečení a v těchto oblastech vyniká dodnes. Své produkty vyrábí hlavně pro outdoorové nadšence a milovníky hor a turistiky. V nabídce vybavení a oblečení Husky tak najdete kousky na letní kempování, ale i zimní horské expedice – od stanů a kempingového nábytku přes spacáky až po zimní bundy.

Značka klade velký důraz na kvalitu a praktické provedení produktů. Používá odolné funkční materiály, a než uvede produkt na trh, vždy ho podrobí důkladnému testování přímo v terénu. Každý výrobek navíc prochází ekologickým auditem, který prověří jeho dopad na životní prostředí. Husky také sponzoruje nejrůznější vysokohorské výpravy a expedice.

Alpine Pro

Značka Alpine Pro patří ke špičce mezi českými výrobci outdoorového a sportovního oblečení, doplňků a obuvi. Její zakladatelé Václav Hrbek a Vladislav Fedoš uvedli první kolekci pod značkou Alpine Pro na trh v roce 1998. Už v roce 2000 společnost expandovala na Slovensko a o rok později do Polska; v současné době funguje na 20 světových trzích.

Alpine Pro pracuje s nejmodernějšími materiály a své produkty navrhuje s důrazem na detaily, které mohou být při sportu rozhodující. V jejím portfoliu najdete bundy, trička, kalhoty, obuv a řadu doplňků, jako jsou čepice nebo rukavice. 

Značka vyvíjí a testuje své produkty ve spolupráci s vrcholovými sportovci včetně Českého svazu biatlonu, Českého svazu kanoistů nebo Českého olympijského týmu.

Bushman

„Když jsem zakládal projekt BUSHMAN, chtěl jsem vytvořit něco obyčejně přirozeného, a přitom pořádného. Pro lidi s životním názorem, který nás spojuje,“ řekl Jindřich Melichar o tom, co ho při jeho putování po Austrálii přimělo v roce 1997 založit značku Bushman. Ta dnes sídlí v Praze, ale zastoupení má v zemích v Evropě, Asii i Africe.

Outdoorové oblečení značky Bushman inspiraci v australské buši nezapře. Je navrženo pro styl i praktičnost, tak, aby obstálo v horách, poušti i džungli (včetně té městské) a dlouho vydrželo. Značka používá téměř výhradně přírodní materiály, jako je bavlna, vlna, len, bambus nebo kůže, které je možné snadno recyklovat, jakmile doslouží. 

V nabídce značky Bushman najdete trička, košile, bundy, kalhoty, ale také doplňky, jako jsou čepice, batohy nebo peněženky.

Pinguin

Historie značky Pinguin se začala psát už před revolucí. Její zakladatel Zdeněk Král tehdy začal pro sebe a své kamarády vyrábět kvalitní outdoorové bundy a spacáky, které u nás nebyly dostupné. Od těchto skromných začátků se značka Pinguin značně posunula. Ze studentského bytu v Brně přesunula své sídlo do východních Čech a v současné době nabízí kromě spacáků a bund také stany, batohy, vařiče a další vybavení pro outdoorové nadšence, horolezce a cestovatele.

Cílem značky Pinguin je vyrábět funkční, spolehlivé vybavení do přírody za dostupné ceny. Snaží se především o to, aby její produkty měly dlouhou životnost, a nezatěžovaly tak planetu zbytečným odpadem. I proto své výrobky nechává testovat na těch nejnáročnějších expedicích.

Pinguin se také zajímá o pracovní podmínky v asijských provozech, ve kterých se vybavení a oblečení vyrábí.

Klimatex

Značka Klimatex vznikla už v roce 1977 a mezi jejími prvními produkty bylo inovativní funkční termoprádlo. Termoprádlo pro nejrůznější sporty včetně běhu, cyklistiky a outdooru pak portfoliu Klimatexu vévodilo ještě více než třicet let, než se nabídka rozšířila o druhou a třetí vrstvu. 

Dnes nabízí značka Klimatex především funkční sportovní oblečení navržené speciálně pro potřeby konkrétních sportů – trička, kraťasy, bundy, rukavice i ponožky. Ocení ho vrcholoví i rekreační sportovci, kterým při sportu záleží na funkčnosti a pohodlí. 

V roce 2023 značku Klimatex koupilo Sportisimo, které její produkty dlouhodobě nabízelo ve svých obchodech a na e-shopu.

Kilpi

Kilpi je mladá česká značka outdoorového oblečení určeného zejména do hor. Na trhu se objevila teprve 2012, ale mezi outdoorovými nadšenci je už dobře známá. Slovo „kilpi“ znamená v překladu z finštiny „štít“ a přesně tak je oblečení Kilpi navrženo – aby vám poskytlo štít v jakémkoliv počasí.

Při navrhování a výrobě produktů se inspiruje náročnými severskými podmínkami a její cílem je, aby její oblečení právě i v nich obstálo. V nabídce značky Kilpi najdete zimní bundy, vesty, termoprádlo, ale i oblečení na cyklistiku a běh.

Produkty Kilpi testuje tým zkušených sportovců, tzv. Kilpi Racing Team, a to v těch nejextrémnějších podmínkách. Kilpi díky tomu přesně ví, co její zákazníci v terénu potřebují, a je vždy o krok napřed.

Lasting

Lasting je rodinná firma, která vznikla už v roce 1991. Vyrábí sportovní a outdoorové oblečení, funkční prádlo a ponožky pro nejrůznější outdoorové aktivity i využití v profesích, které potřebují oblečení do náročných podmínek. Značka Lasting je u nás považována za experta v oblasti technologií, které se používají při vývoji materiálů funkčního spodního prádla a ponožek.

K výrobě používá pokročilé syntetické materiály, jako je Siltex, Coolmax nebo X-static, ale také přírodní vlákna, jako je bambus nebo merino vlna. V současné době své zboží prodává na 50 trzích světa a svým oblečením zásobuje i armádní a policejní složky. 

Značka Lasting své produkty kompletně vyrábí v České republice. Má tak naprostou kontrolu nad kvalitou produktů a nižší dopad na životní prostředí.

Sensor

Milan Jurka, zakladatel značky Sensor, začal kvalitní termoprádlo vyrábět hlavně pro sebe. Jeho cílem bylo nabídnout sportovcům, jako je on sám, vysoce funkční prádlo, které by mělo vynikající vlastnosti a pohodlně se nosilo. A to se mu nadmíru povedlo. 

V současné době nabízí širokou škálu funkčního termoprádla, ponožek a oblečení pro běžce, cyklisty a lyžaře. Produkty vynikají svou schopností odvádět pot od těla a anatomickým tvarováním přizpůsobeným potřebám sportovců.

Značka Sensor patří k největším výrobcům funkčního prádla u nás a na Slovensku. Značka sídlí v Bystřici pod Hostýnem a právě tam probíhá i veškerá výroba. Své produkty tak vyrábí nejen s láskou, ale především s nižší uhlíkovou stopou.

Unuo

Unuo je mladá jihočeská značka, která se zabývá výrobou funkčního outdoorového oblečení pro děti. Jeho zakladatelka Petra Plemlová byla původně učitelkou v mateřské školce, a tak ví, jak důležité může kvalitní dětské oblečení na ven být. 

Funkční materiály oblečení Unuo tak mají za úkol především udržet děti v teple a suchu za každého počasí. Najdete na nich i různé vychytávky, jako jsou vysoké náplety, reflexní prvky a zjednodušené zapínání. Oblečení je navíc navrhováno jako rostoucí, aby nezatěžovalo planetu ani peněženku, a vyrábí se ručně v Česku. Rodiče si na oblečení Unuo kromě kvalitních funkčních materiálů oblíbili také veselé vzory.

Hudy

Značku Hudy založil český lezec Jindřich Hudeček, podle jehož přezdívky dostala firma své jméno. „Hudy“ využil své zkušenosti z horolezectví a otevřel si vlastní obchod s outdoorovým vybavením. Dnes najdete v obchodech a na e-shopu Hudy produkty od desítek prověřených outdoorových značek z celého světa.

Firma Hudy se dokonce stala výhradním českým distributorem některých z největších outdoorových značek na světě. V její nabídce najdete vše, co můžete pro sport a outdoor potřebovat – stany, spacáky, oblečení, čelovky, obuv, lyže i paddleboardy. 

V roce 1994 pod hlavičkou Hudy vznikla značka horolezeckého vybavení Rock Empire, která se nyní prodává ve více než 40 zemích světa.

Moira

Značka Moira je na českém trhu už od roku 1992, i když tehdy ji Mario Vlček založil pod jménem Alae Lupuli. Začínala výrobou sportovního prádlo ze 100% polypropylenu, které u nás bylo tehdy nevídané. 

Značka ale neusnula na vavřínech a pokračovala ve výzkumu a vývoji technologií, které by oblečení zajistily ještě lepší vlastnosti a umožnily jeho využití i v extrémních klimatických podmínkách – a to se povedlo. Nové modifikované polypropylenové vlákno s příčným profilem hvězdice Moira TG 900 si Vlček dokonce nechal patentovat a pojmenování moira se stalo synonymem funkčního prádla. Proto si jej nakonec přivlastnila i sama firma.

Nové možnosti a technologie zkoumá značka Moira dodnes a své oblečení neustále vylepšuje, a to ve spolupráci s cestovateli, sportovci i profesionály.

Autor článku

Tereza Staňková

Tereza Staňková

Redaktor

„Jmenuji se Tereza – mám ráda cestování, sport, vzdělávání a češtinu. A ještě raději to všechno spojuji dohromady. Třeba při psaní textů na web, produktových popisků nebo blogových článků. I když se psaní věnuji teprve pár let, už jsem se zvládla popasovat s nejrůznějšími tématy – od outdooru přes zdravý životní styl až po traktory – a nikdy neodmítnu příležitost dozvědět se něco nového.“