Veganská móda se stává hitem. Proč se o ni zajímat a kde ji koupit?

Publikace: 25.08.2021

To, co bylo ještě před 20 lety okrajovou záležitostí, se dnes stává trendem, který každý den následují další a další lidé po celém světě. O čem je řeč? O veganství, vegetariánství, udržitelném životním stylu a zodpovědnosti ke světu, ve kterém žijeme. Svůj díl do skládačky ochrany životního prostředí můžete přidat i vy – a nemusíte se kvůli tomu nutně stát hned teď vegany. Způsobů, jak se zapojit, je celá řada. Jedním z nich je právě veganská móda. Proč je důležitá, z čeho se vyrábí a kde ji koupit?

Co je veganská móda a jaké jsou její hlavní myšlenky

Veganská móda vznikla z veganství – životního stylu, který z jídelníčku vyřazuje veškeré potraviny živočišného původu a nahrazuje je produkty rostlinnými. Oproti vegetariánství, které neuznává pouze maso a produkty z něj, jsou veganům zapovězena například také vejce, sýry, mléko nebo med. 

Co to znamená v oblasti módy? To samé, co u jídla: nenosit nic, co je vyrobeno ze zvířat nebo jejich částí, tzn. kůže, kožešiny, peří, pravé hedvábí, vlna (kašmír, angora, merino). U veganské kosmetiky, která se také stává čím dál tím více populární, je (kromě nepoužívání živočišných produktů) podstatné netestování na zvířatech.

Veganská móda ale není jen o tom, že si neoblékneme kožich. Je to celistvý myšlenkový koncept a životní (udržitelný) styl, jehož cílem je eliminovat negativní jevy související s celosvětově vzrůstající spotřebou. Mezi ně patří kácení deštných pralesů, likvidace úrodné zemědělské půdy, znečišťování řek, oceánů a ovzduší či dětská práce a zneužívání levné pracovní síly v rozvojových zemích. 

Jestli si právě říkáte, že se lidstvo těžko vzdá všech moderních výdobytků, máte pravdu. Můžeme se ale naučit používat je udržitelně = tak, aby zde zbylo něco i pro naše děti a další generace.

O šíření myšlenek vegetariánství, veganství a udržitelného životního stylu se zasloužila i celá řada známých osobností. Patří mezi ně například Natalie Portman, Brigitte Bardot, Paul a Stella McCartney, Steve Jobs, Moby, Joaquin Phoenix nebo James Cameron.

Jaké materiály jsou veganské a ekologické

Vsaďte na materiály bez živočišných složek, jako je například:

  • konopí,
  • len,
  • korek,
  • organická bavlna,
  • viskóza (z přírodní celulózy),
  • tencel (z eukalyptového dřeva),
  • sójové hedvábí,
  • kokos nebo banánový papír.

Ty jsou nejen ekologické, ale často také příjemnější na nošení. Například konopí dobře saje pot, je prodyšné a antibakteriální = trvanlivé a vhodné pro alergiky. Navíc ho lze pěstovat v našich podmínkách.  

A ještě jedna rada. Vždy pečlivě studujte složení a původ oblečení. Možná budete sami překvapeni, kde všude se produkty ze zvířat používají – častá jsou například živočišná lepidla v obuvi. Co se původu týče, doporučujeme vyhnout se zemím, které jsou známé pro zneužívání dětské práce a porušování lidských práv. Mezi ně patří například Čína, Indie, Bangladéš nebo Kambodža.

Jsou veganské boty lepší než ty kožené

Pro začátek si položte základní otázku: Tušíte, jak probíhá zpracování kůže? Největším světovým zpracovatelem kůže je Indie, mezi další patří třeba Bangladéš, Turecko, či Brazílie. V továrnách, kde se kůže zpracovává ve velkém, jsou pracovníci najímáni ilegálně a za minimální mzdu. Tito lidé, pracující za pár dolarů týdně, jsou nuceni nakládat s chemikáliemi bez jakýchkoli ochranných pomůcek a nezřídka u nich dochází k poleptání kůže, oslepnutí či dýchacím potížím. Odpad vznikající při výrobě se odkládá na nelegální skládky, ze kterých se vsakuje do půdy. Z půdy se dostává do řek, moří a oceánů a na vašem talíři pak klidně může skončit přiotrávená ryba.

Podobně problematické je pěstování bavlny, při kterém se v zájmu uspokojení poptávky používají hnojiva ve větším než malém množství. Při zpracování se opět používá chemie, která může citlivějším jedincům způsobit kožní problémy. Zcela bezproblémové nejsou ani umělé materiály, ze kterých se uvolňují mikroplasty. 

Shrneme-li si vše výše uvedené, můžeme s klidným svědomím říci, že nákupem veganské módy nejen, že přispíváte k lepšímu světu, ale také se staráte o své zdraví.

Značky, u kterých nakoupíte eticky a bez výčitek

Chcete se oblékat vegansky, udržitelně a eticky? Dali jsme pro vás dohromady seznam značek, kde takovou módu můžete pořídit:

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, původně prodejce a návrhář kuchyní, nyní již více než pět let copywriter a průvodce na ostrově Langkawi v Malajsii. Během té doby jsem nasbírala nespočet zkušeností s psaním článků z oblasti módy, životního stylu a cestování. Díky tomu dobře vím, jak si vybrat nejlepší cestovní kufr, sportovní batoh, trekové boty nebo třeba outdoorové vybavení. Testováním produktů trávím dlouhé hodiny a o tipy se pak dělím v recenzích, které dnes pomáhají statisícům lidí.“