Vyhněte se padělkům z Číny. Zjistěte, jak je poznat a nenaletět
Chystáte se investovat nemalé peníze do nové značkové kabelky? Nákupy na tržnicích nebo u pouličních prodejců vám nic neříkají, a tak jste si jistá, že zrovna vám nákup padělaného zboží nehrozí? Navíc napodobeninu by přece poznal každý. Omyl! V dnešní době jsou padělky často velmi dobře propracované, a hlavně se rozšířil jejich prodej přes internet a sociální sítě, kde nemáte šanci si nabízené zboží důkladně prohlédnout. Jak tedy nenaletět?
Co se v článku dozvíte?
Jak poznat originál od padělku
Padělek od originálu většinou poznáte na první pohled. Špatně umístěné nebo vyšité logo vám mnoho napoví. Nicméně existují i případy, kdy se padělek projeví až po delší době užívání. U luxusních kabelek se většinou originál od padělku liší v kvalitě ušití. U padělku se tak například setkáte s křivými švy, nevzhledným vnitřkem, špatně všitým zipem, chybějícími detaily a dalšími neshodami. Nové kabelky mají také obvykle kartičku se sériovým číslem, která u padělku obvykle nebude.
Zmínit musíme i podezřele nízkou cenu. Za značkovou módu si totiž obvykle připlatíte. Což je způsobeno kvalitou použitých materiálů i náklady na propagaci značky a její právní ochranu. Jestliže se vám zdá vybraný kousek příliš levný, pravděpodobně bude něco špatně.
Proč padělky nekupovat
Důvodů je samozřejmě hned několik. V prvé řadě je třeba zmínit většinou mizernou kvalitu daného zboží. Dříve nebo později se vám daný kousek může začít párat nebo jinak ničit a vám poté zbydou jen oči pro pláč. Jistotu nemáte ani v ohledu kvality daného materiálu, který neprošel žádnými testy a může být i zdraví škodlivý.
Koupí padělků zároveň podporujete mnohdy velmi nešťastné pracovní podmínky lidí, kteří je vyrábějí. Často se jedná o děti nebo osoby, které jsou nuceny pracovat v nepříznivém prostředí s mizernými výdělky.
Zmínit musíme také fakt, že takoví výrobci poškozují dobré jméno daných značek, které mají mnohdy dlouholetou tradici.
Věděli jste, že falešné značkové oblečení a další výrobky stojí globální ekonomiku přibližně 250 miliard dolarů ročně? To je přibližně 6 bilionů korun!
Jaké jsou nejpadělanější značky
Mezi nejpadělanější značky obvykle patří luxusní značky, jejichž pravé módní kousky a doplňky stojí několik tisíc (nebo i desítek tisíc) korun. Právě takové značky se totiž lidem vyplatí padělat – i když je prodají pro jiné lidi levně, vydělají.
Mezi nejpadělanější značky proto dlouhodobě patří například Burberry, Michael Kors, Louis Vuitton, Adidas nebo Nike. Mezi nejvýkonnější výrobce padělků se přitom řadí Čína, ze které pochází přibližně 40 % všech padělků.
Pozor na padělky prodávané přes internet
Chystáte se na nákup značkového oblečení přes internet? Předtím, než se pro nákup v nějakém novém e-shopu rozhodnete, doporučujeme projít si jednotlivé zákaznické recenze. V této otázce se můžete vydat například na Facebookovou stránku daného e-shopu, projít Google recenze nebo recenze dostupné na Heurece. Případně tak můžete učinit i na našem webu Modio.cz.
Nakupujte pouze u ověřených e-shopů
Užitečných vodítek může být hned několik. V prvé řadě doporučujeme nakupovat výhradně u ověřených e-shopů, u kterých máte jistotu dodání originálního zboží a férového jednání. V našem magazínu pravidelně přinášíme recenze jednotlivých internetových obchodů, u kterých reálně uskutečňujeme objednávky a následně hodnotíme celý proces – od samotné objednávky až po vrácení zboží. Pokud si tedy s nějakým internetovým obchodem nebudete jistí, doporučujeme nejprve zabrouzdat u nás.
Kupujete zboží z druhé ruky? Vyberte si důvěryhodného prodejce
Mnoho lidí má sen pořídit si nějaký dražší módní kousek a hledají nejrůznější způsoby, jak ušetřit. Jednu z možností je pořízení takového kousku z druhé ruky. K tomu perfektně poslouží portály umožňující vystavení inzerátu a následný prodej zboží. Typicky se jedná například o Vinted, Sbazar a další webové stránky.
Pokud už na nějaký takový inzerát narazíte, věnujte pozornost tomu, abyste nekupovali padělek. Po prodejci chtějte vždy důkladně vyfotit vše, co vám pomůže poznat, zda se jedná o originál nebo padělek. Některé doplňky například mají speciální sériová čísla a jejich zadáním na webu můžete poznat, zda jsou opravdová nebo ne. Díky fotkám také jednoduše poznáte, zda se jedná o pravý materiál, zda na sebe vzor patřičně navazuje nebo nikoliv a mnoho dalšího.
Mnohdy je vypovídajícím faktorem i samotná komunikace s prodejcem. Pokud se vám bude zdráhat poskytnout větší množství informací nebo fotek a bude vás tlačit k co nejrychlejšímu zaslání peněz, dejte od něj raději ruce pryč. Ideální je také, když si s prodejcem domluvíte osobní setkání a dané zboží si budete moct prohlédnout na vlastní oči. Tomu se nic nevyrovná.
A co když naletím?
Pokud zjistíte, že zboží, které jste si pořídili, je padělané, nezapomeňte se bránit. Se stížností se obraťte na Českou obchodní inspekci, která se vaším podnětem bude zabývat. Ostatní potenciální zákazníky můžete varovat alespoň negativním hodnocením a špatnou recenzí.
Autor článku
Hana Smětáková
Redaktor