Znáte kompresní punčochy? Poradíme, kdy je využijete i jak je vybrat
Nevzhledné vystupující žíly, unavené nohy, bolestivé otoky či obavy z trombózy – všechna tato trápení zaženou kompresní punčochy. Zjistěte, jak fungují, kdy je nosit i jak je vybrat.
Co se v článku dozvíte?
Jak fungují kompresní punčochy?
Nemůžete se zbavit pocitu těžkých nohou, bojujete s otoky nebo máte náběh na křečové žíly? Pak vám doporučujeme zauvažovat nad pořízením kompresních punčoch. Na jakém principu stahovací punčochy fungují? Díky tomu, že jsou vyrobené z elastického materiálu, těsně přiléhají k nohám a vytváří optimální tlak na stěnu povrchových i hlubokých žil končetin. Krev v nich tak nemůže stagnovat, ale lépe proudí zpět směrem k srdci.
Ani kompresní podkolenky bohužel nedokážou zázraky. Nemůžete od nich čekat úplné vyléčení křečových žil, jejich podpůrná funkce je ale nenahraditelná. Postup onemocnění totiž dokážou minimálně zpomalovat, někdy i zcela zastavit.
Kdy nosit kompresní punčochy?
Kompresivní punčochy můžete nosit hned z několika důvodů:
- Zdravotní obtíže: Nejvíc lidí zná stahovací punčochy jako zdravotní pomůcku. Vůbec nejčastěji používané jsou kompresní punčochy na křečové žíly, využijí je ale také lidé trpící na otoky.
- Po chirurgickém zákroku: Pokud podstoupíte operaci a lékař u vás vyhodnotí zvýšené riziko trombózy, preventivně můžete dostat antiembolické kompresní punčochy. Ty obdržíte ještě v průběhu hospitalizace a jejich cenu za vás uhradí pojišťovna.
- Při cestování: Když několik hodin téměř nehnutě sedíte v jedné poloze, máte zvýšené riziko trombózy. Známé jsou zejména kompresní punčochy do letadla, pokud ale budete hodně hodin trávit v autě či autobusu, určitě také není od věci podkolenky nasadit.
- V těhotenství: Budoucí maminky mohou trpět na otoky končetin, v porovnání s běžnou populací mají i zvýšené riziko trombózy. Jako prevenci proto mohou nosit těhotenské kompresní punčochy.
- Při sportu: Na trhu jsou rovněž dostupné speciální kompresivní punčochy na sport. Nejčastěji je uvidíte na běžcích, u kterých podpoří rychlejší regeneraci po výkonu.
- Jako prevenci: Jste celý den na nohou, nebo naopak máte sedavé zaměstnání? Stahovací punčochy lze nosit i z vysloveně preventivních důvodů. Obecně platí, že čím dříve s nimi začnete, tím lépe.
Existují případy, kdy byste stahovací punčochy nosit neměli? Pokud máte cukrovku nebo patříte mezi silné kuřáky, před nákupem kompresivních punčoch se poraďte se svým lékařem. Punčochy nejsou vhodné ani pro osoby s ischemickou chorobou srdeční (ICHS).
Kde koupit kompresní punčochy?
Kvalitní kompresivní punčochy pořídíte v lékárnách, prodejnách s obuví i e-shopech. U internetových obchodů si samozřejmě dávejte pozor na podvodné znaky a nakupujte pouze v těch ověřených.
Tip: Pokud kompresní punčochy máte na dlouhodobé nošení, po každých 3 až 6 měsících byste je měli vyměnit za nové. Časem totiž dochází k opotřebení materiálu a ke snížení elasticity.
Jak vybrat kompresní punčochy?
Aby vám stahovací návleky co nejlépe sloužily, soustřeďte se na důležité parametry. Až oblečete perfektně sedící kousek, uvidíte, že času věnovanému výběru nebudete litovat. Podle čeho tedy vybrat ty nejlepší kompresní punčochy?
1. Podle délky
- Lýtkové kompresní punčochy: nejčastěji na křečové žíly, k úlevě od otoků a z důvodu prevence
- Stehenní kompresní punčochy: nejčastěji po chirurgických zákrocích
- Celé punčochové kalhoty: při potížích po celé délce končetin
2. Podle kompresní třídy
Rozdělení do kompresních tříd nám říká, jaký tlak punčochy na končetinu vyvíjí v oblasti kotníku. Hodnoty tlaku se udávají v mmHg, tedy ve stejných jednotkách jako hodnoty krevního tlaku.
- Lehké podpůrné (komprese pod 18 mmHg): jen lehce stahující punčochy určené pro preventivní nošení v málo závažných případech
- Podpůrné I. kategorie (komprese 18 až 21 mmHg): z preventivních důvodů, při počínající žilní nedostatečnosti, při výskytu drobných žilek či v těhotenství
- Cestovní I. kategorie (komprese 18 až 21 mmHg): kompresní punčochy do letadla a na delší cestování
- Sportovní I. kategorie (komprese 18 až 23 mmHg): na sport, nejčastěji běh, běžky či kolo
- Zdravotní II. kategorie (komprese 24 až 32 mmHg): k léčbě chronické žilní nedostatečnosti, pro pacienty po operacích, po trombózách či u méně závažných zánětů žil
- Zdravotní III. kategorie (komprese více než 32 mmHg): k léčbě závažných varixů, po operacích žil či u vážnějších zánětů žil a trombóz
Tip: Když máte zdravotní problém, punčochy vám může předepsat lékař (praktický lékař, chirurg, internista či angiolog). V takovém případě je zčásti či zcela uhradí vaše zdravotní pojišťovna.
3. Podle velikosti
Hned po ránu si změřte obvod kotníku, lýtka a případně i stehna či pasu. Měření doporučujeme opakovat, ať máte jistotu správně naměřených hodnot. U každých punčoch byste následně měli nalézt rozměrovou tabulku. Své míry pak už jen porovnáte s údaji v tabulce. Když si nevíte rady, poproste o pomoc lékaře.
Jak nasadit kompresní punčochy?
Pokud se stahovacími punčochami začínáte, možná zjistíte, že jejich oblékání je poměrně náročný proces. Přečtěte si ale návod a brzy získáte ten správný grif.
- Kompresivní návleky doporučujeme nasadit hned po ránu, ideálně ještě před zvednutím z postele. Pokud už nohy máte oteklé, lehněte si a na 15 až 30 minut je zvedněte nad úroveň hlavy.
- Při navlékání si sedněte a nohu před sebe opřete například o stoličku. Tato pozice je pro většinu lidí nejpříjemnější.
- Kompresní punčochu určitě netahejte kolem kotníku. Místo toho ji otočte naruby, vsuňte do ní palce a pomalým pohybem punčochu natahujte přes prsty na nárt, přes patu a kotník. Jakmile tenhle úsek máte zvládnutý, to nejtěžší máte za sebou a punčochu už stačí jen donatáhnout do správné výšky.
- Případné nerovnosti uhlaďte dlaní.
Tip: Navlékání výrazně usnadní speciální pomůcka: látkový či kovový navlékač. U některých modelů už ho najdete přibalený, k ostatním stačí dokoupit. Pokud máte kompresní návleky indikované ze zdravotních důvodů, týkat se vás může příspěvek na navlékač od pojišťovny. S prokluzováním pleteniny mezi prsty pomůže rovněž trik, kdy si na ruce natáhnete gumové ruce a budete pracovat v nich.
Jak dlouho nosit kompresní punčochy?
Kompresní punčochy byste měli používat tak dlouho, dokud u vás hrozí zvýšené riziko trombózy. V případě rozsáhlých křečových žil či bércových vředů se obvykle nevyhnete nošení punčoch po několik let, v nejvážnějších případech po celý život. Jak dlouho nosit kompresní punčochy po operaci? S konkrétní dobou poradí lékař, běžně je třeba návleky nasadit ráno v operační den a poté je nosit po ty dny, kdy budete upoutáni na lůžko.
Stahovací punčochy byste měli používat celoročně. Jak nosit kompresní punčochy v létě, kdy se v nich nohy zvýšeně potí? Je vhodné si ještě před horkými dny promluvit s lékařem. Dobu nošení lze následně částečně zkrátit a k tomu užívat léky na žíly.
Dobrou zprávou je, že kompresivní punčochy v každém případě můžete odkládat na noc. Když totiž ležíte ve vodorovné pozici, krev se vám nemůže hromadit v žilách dolních končetin.
Jak prát kompresní punčochy?
Aby si stahovací punčochy své vlastnosti zachovaly co nejdéle, optimální je ruční praní ve studené či vlažné vodě. Pokud dáváte přednost automatické pračce, volte šetrný program a praní při nižší teplotě. Určitě vynechejte aviváž a organická rozpouštědla. Příliš šetrná není ani sušička, mnohem lepší je kompresní punčochy nechat přirozeně uschnout.
Autor článku
Pavla Hejduková
Redaktor
„Jsem Pavla – profesně copywriterka, ve volném čase cestovatelka s vášní pro módu. Mou největší neřestí jsou tenisky. Pravidelně vyrážím na cesty a s sebou si balím zásobu bot, abych je mohla otestovat v různých podmínkách. O ničím nezkreslené zkušenosti a dojmy se pak ráda dělím v recenzích a podrobných článcích. Mimo to se věnuji testování módních e-shopů. Dokážu vám tak poradit, jak poznat bezpečný obchod, kdy máte nárok na vrácení peněz za zboží a kterým e-shopům se raději vyhnout obloukem.“